Tesla Motors | Elektromobily | Tesla Supercharger

Tesla Model 3: první zákazníci jsou nadšení, teď přijde výrobní peklo

  • Tesla v pátek představila finální specifikace elektromobilu Model 3
  • Prvních 30 kusů si přímo vyzvedli první zákazníci
  • Elon Musk odhalil plány pro budoucí rychlé škálování výroby

Tesla v současnosti prodává elektromobily Model S a Model X, které jsou poměrně drané. Ale jak bylo v původním, dnes už jedenáct let starém, „master“ plánu Elona Muska – nejdříve začít prodávat dražší vozy v menším počtu (patřil sem i původní sportovní Tesla Roadster) a z vydělaných peněz a zkušeností se posléze dostat k levnému elektromobilu, který se bude vyrábět a prodávat ve velkém množství. Takový bude Model 3.

Tesla Model 3 byl oznámen už dříve, teprve nyní ale došlo k oficiálnímu uvedení na trh a nutno podotknout, že se podařilo splnit naplánovaný termín dodání. Tesla obdržela na Model 3 více než 400 tisíc předobjednávek, které byly vázané i peněžní zálohou jednoho tisíce dolarů, takže nešlo jen o vyplnění formuláře zdarma.

V pátek si tak Elon Musk připravil prezentaci k oficiálnímu představení finálních kusů, které už vyjely z výrobní linky. Zajímavostí je, že se prezentace promítala přímo na zdi továrny Gigafactory, ve které si Tesla pro své elektromobily vyrábí baterie.

Dvě varianty Tesla Model 3

K dispozici jsou dvě varianty elektromobilu Model 3, verze Standard a „Long Range“, která má větší baterii, což souvisí i s mírně lepšími parametry. Zatímco Standard má dojezd 350 kilometrů a zrychlení z 0 na 100 za 5,6 sekund, dražší varianta zvládne na jedno nabití ujet až 500 kilometrů a z 0 na 100 má za 5,1 s. Maximální rychlost je u obou téměř stejná (210 km/h a 225 km/h).

Výhodou je, že stejně jako všechny v současnosti vyráběné elektromobily od Tesly, i Model 3 má integrovanou hardwarovou výbavu, která bude v budoucnu schopná plně autonomního řízení dle specifikace SAE Level 5. Ale zatímco u Modelu S a X bude v budoucnu součástí softwarové aktualizace zdarma, u Modelu 3 si budete muset za softwarovou aktualizaci připlatit přibližně sto tisíc korun, tedy asi deset procent ceny vozu.

V základní výbavě je celkem osm airbagů, elektronická stabilizace podvozku a trakce, Wi-FI a LTE, bezklíčové ovládání a mobilní aplikace, hlasové ovládání, dvouzónová klimatizace a centrální interaktivní konzole s 15palcovým dotykovým displejem s dvěma USB porty. U řidiče ani nikde jinde zkrátka nenaleznete žádné další budíky či tachometry (rychlost vozu můžete sledovat v levé části displeje). Elon Musk totiž počítá s tím, že už velmi brzy bude auto jezdit samo, takže budete moci sledovat film, pracovat na jiném zařízení nebo třeba spát.

Mezi prémiovou výbavu je zařazené vyhřívání sedaček a jejich 12stupňové nastavení, vylepšený hudební systém, zabarvené střešní okno, LED mlhovky a prostřední konzole přizpůsobená pro dokování až dvou mobilních telefonů.

Záruka je ve třech variantách – 4 roky/50 tisíc mil, 8 let/100 tisíc mil a 8 let/100 tisíc mil u Long Range verze. Tyto záruky se vztahují i na baterii. Elon Musk se také pochlubil extrémně pevnou konstrukcí, kdy srovnal video bočního nárazu s Volvo S60, které je ze stejné cenové kategorie a má „5 hvězdiček“. Rozdíl byl zcela propastný a zatímco u Volvo S60 došlo k prolomení konstrukce až do místa řidiče, v případě Tesla Model 3 dokázala konstrukce náraz utlumit a zabezpečit tak vstupu do oblasti řidiče.

První dojmy a jízdy

Stejně jako u představení Modelů S a X, i tentokrát si mohli zákazníci a přítomní účastníci vyzkoušet jízdu a s tím se objevily i první krátké recenze. Jedna z hlavních zmiňovaných předností je to, že i když je auto z venku výrazně menší než Model S, uvnitř je stále velmi prostorné (pojme pět lidí), zpracování je kvalitní a ticho při jízdě je opět samozřejmostí.

Bjørn Nyland (největší a nejpodrobnější recenzent elektromobilů Tesla na Youtube)

Austin Evans

Today

SlashGear

Ceny a dostupnost

Elon Musk oznámil, že Teslu (a její zaměstnance) teď čeká hlavně výrobní peklo v tom smysl, že je potřeba co nejrychleji škálovat. Nyní tak sice vyrobil prvních 50 finálních vozů (30 z nich pro první zákazníky a 20 pro další testování), ale v srpnu už chce Tesla vyrábět rychlostí 100 vozů za měsíc, v září rovnou 1 500 kusů měsíčně a na konci tohoto roku už poměrně odvážných 20 tisíc elektromobilů Tesla Model 3 každý měsíc. Nejdříve se budou vyrábět Long Range modely a až v listopadu se začne s verzí Standard. Verze s pohonem všech kol se začne vyrábět na jaře příštího roku a v roce 2019 pak verze s volantem na pravé straně.

Nelze se tomu divit, objednávek jsou statisíce a nové pochopitelně přibývají. Elon Musk zmínil, že pokud si objednáte Model 3 dnes, dostanete ho nejdříve na konci roku 2018. Pokud jde o celkové prodeje všech elektromobilů, chce Tesla do roku 2018 dosáhnout milníků půl milionu prodaných vozů a v roce 2020 už mít milion prodaných elektromobilů.

„Standard“ verze Modelu 3 vyjde na 35 tisíc dolarů (při současném kurzu necelých 800 tisíc korun) a verze s větší baterií pak 44 tisíc dolarů (necelý milion korun). Lokální Alza.cz už oznámila, že chystá rozšířit nabídku elektromobilů i o Model 3, ale je jasné, že ještě nějakou dobu bude problém s naskladněním.

Elon Musk také slíbil, že příští rok bude k dispozici 3x více Superchargerů po celém světě, což by mělo být kolem 18 tisíc. U nás máme zatím jen jeden, tak doufejme, že se to zlepší.

Podívejte se na celou prezentaci uvedení Tesla Model 3:

Diskuze (18) Další článek: Abstinenti mají větší pravděpodobnost vzniku cukrovky

Témata článku: YouTube, Tesla Motors, Mobilní aplikace, Elon Musk, Elektromobily, Mobilní telefon, Tesla Supercharger, Volvo, LTE, Finální specifikace, Základní výbava, Specifikace, Velké množství, Pravá strana, Mode, Zak, Plně-autonomního řízení, Recenzent, Elektromobil, Softwarová aktualizace, Oficiální představení, Nabití, Velká baterie, Současný kurs, Dolar, Smartphone na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 140

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 125

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 67