Těžit kryptoměny můžete i pomocí lidského tepla, podobně jako v Matrixu

  • Nadšenci vytvořili specializovaný oblek, který dokáže převádět teplo lidského těla na elektřinu
  • V klidovém režimu pomocí tohoto tepla dokázali těžit kryptoměny
  • Budeme tímto způsobem vydělávat i ve spánku?

Tým z institutu IoHO (Institute of Human Obsolescence) vytvořil speciální oblek pro lidské tělo, který je schopný zachytávat odpadní teplo z těla a to posléze přetvořit na elektřinu. Díky tomu je možné napájet různá zařízení, nabíjet baterie a také těžit kryptoměny. A právě na tuto oblast se tým v pokusném testu zaměřil.

Těžba kryptoměn je výpočetně náročná, u bitcoinu už není efektivní běžný procesor ani grafická karta a je nutné využívat specializované čipy (ASIC) s vysokou spotřebou. Existují ale kryptoměny, kde je stále efektivní grafická karta a některé mají konfiguraci takovou, že jsou omezené pouze na klasický procesor a pomocí grafické karty je nelze těžit. Ať už jde ale o jakékoli čipy, vždy potřebují elektřinu ze sítě, solárních panelů či jiných obnovitelných zdrojů. Co když si ale vystačíme i se samotným lidským tělem?

Jako v Matrixu

Lidské tělo generuje dle vyjádření přibližně 100 W ztrátového tepla, které běžně uniká do okolního prostředí. Dle údajů projektu tak například v Nizozemsku s populací kolem 17 milionů lidí uniká zbytečně přibližně 1,7 MW energie, která by se dala získat z lidského těla. I když jde při srovnání s výkonem jaderných elektráren o relativně malé číslo, není rozhodně zanedbatelné.

Tvůrci se tak rozhodli vytvořit speciální oblek pro lidské tělo, které slouží jako termoelektrický generátor s využitím rozdílu teplot lidského těla (37 stupňů Celsia) a okolí (kolem 20 stupňů Celsia). Výhodou je, že člověk nemusí dělat vůbec nic – stačit v obleku ležet a probíhá produkce elektřiny.

Zatím malý výkon

Projektu se účastnilo celkem 37 uživatelů, kteří „vyráběli“ elektřinu pomocí tepla vlastního těla v klidovém režimu. Během 212 hodin se podařilo se stávajícími prototypy obleků vygenerovat 127 W, což je sice extrémně málo, ale i přes to to stačilo na těžení kryptoměn.

Dohromady se vytěžilo „16 594 mincí“, což je pochopitelně naprosto zavádějící hodnota, která neřekne vůbec nic (bližší detaily nejsou k dispozici). Těžily se navíc různé kryptoměny – nejvíce Vertcoin, Startcoin, Lisk a také Dash, Litecoin a Ethereum. 80 % vytěžených kryptoměn si nechali účastnici, 20 % připadlo institutu.

Nesmysl nebo budoucnost?

Z čísel je samozřejmě patrné, že se takové získávání energie nevyplatí, ale záleží na tom, kolik ho z lidského těla dokážeme získat a na co ho využijeme.

Termoelektrické generátory sice mají nízkou účinnost a jejich efektivita se příliš nezlepšuje, na druhou stranu se zmenšuje a zefektivňuje elektronika, která stále ještě pracuje na elektřinu.

Už se tak začínají objevovat první pokusy, které využívají tepla těla k tomu, aby došlo k napájení, respektive nabíjení miniaturní baterie pro méně náročná zařízení. Do budoucna to tak mohou být třeba i chytré hodinky, které si i s tak malou energií vystačí například pro prodloužení výdrže nebo absolutně samostatný provoz bez nutnost kdykoli nabíjet.

A kdo ví, třeba budeme jednou po nocích těžit ve speciálních termoelektrických peřinách nějaký specializovaný SpánkoCoin.

Diskuze (8) Další článek: Je libo nejdražší hodinky s Android Wear? Připravte si čtyři miliony korun

Témata článku: Věda, Kryptoměny, Výzkum, Elektřina, Tělo, Matrix, MW energie, Běžný proces, Okolní prostředí, Náročné zařízení, Klidový režim, Ztrátové teplo, Dash, ASIC, Tepl, Nízká účinnost, Samostatný provoz, Specializovaný čip, Klasický procesor, Oblek, Grafická karta, Nizozemsko, První pokus, Lidské tělo, Speciální oblek