The Game: Češi chtějí naučit svět randit přes mobily

David Semerád v Silicon Valley spustil aplikaci The Game, internetové seznamování přes chytré telefony. Pomáhá mu v tom jeho pražský tým uLikeIT.

Connect.cz ze San Francisca: V letošním roce jenom ve Spojených státech funguje kolem 1500 internetových seznamek, tento byznys tam zaměstnává více než 7 tisíc lidí a letos by měl vygenerovat příjmy přesahující 2 miliardy dolarů. Zdá se, že pro další zájemce už tu není místo. Tým mladých Čechů však věří, že i přes to se svým novým mobilním projektem The Game mohou ve světě online seznamování uspět.

„Když jsem přijel do Ameriky, začal jsem zkoušet různé seznamky na internetu,“ vypráví v parku v centru San Francisca o počátcích The Game jeho zakladatel David Semerád. K vytvoření aplikace ho vedl zájem o celý „randící“ byznys. „Po prozkoumání mnoha služeb jsem zjistil, že jsou si všechny hrozně moc podobné,“ říká v rozhovoru pro Connect.cz. „Nutí vás vyplňovat spousty otázek, mají nepřehledné a strojově řazené katalogy a neustále je nutné ostatní uživatele spamovat s těmi samými otázkami.“

Letmý pohled na vůbec nejoblíbenější internetovou seznamku ve Státech dává Semerádovi za pravdu – při registraci na Match.com je nutné vyplnit kolem 60 otázek a uživatel je následně předhozen záplavě uživatelů, u kterých vůbec není jisté, že mu na jeho dotazy odpoví. David Semerád se proto rozhodl zmobilizovat svůj tým a přijít se seznamkou, která bude maximálně jednoduchá, zábavná, bude lámat bariéry a počáteční ostychy při seznamování a hlavně bude dostupná pouze a jedině na chytrých telefonech, podobně jako třeba Instagram. „Všechny překážky u současných seznamek nás vedly k tomu, že vytvoříme něco revolučního.“

Seznamování jako mobilní hra

Zhruba od poloviny října tohoto roku je tak na Google Play a App Store zdarma k dispozici aplikace The Game pro Android a iPhone. Po jejím spuštění uživatelé nepodstupují žádnému složitému a otravnému registračnímu procesu a pouze se připojí pomocí svého účtu na Facebooku. The Game na základě údajů na této sociální síti sestaví jednoduchý profil, který je samozřejmě následně možné libovolně upravit, a pak začne s hledáním těch nejlepších možných protějšků. „Je to v podstatě velice jednoduchý algoritmus, ostatně jako celý koncept samotné aplikace,“ říká mladý podnikatel.

Klepněte pro větší obrázek
S námi internetové randění není otrava. Šéf The Game a uLikeIT David Semerád.

Po registraci jsou uživateli „předhozena“ tři rande. Počáteční tápání a ostych při oslovení má prolomit systém, který protistraně pošle jednu z mnoha přednastavených otázek, na kterou pak oslovený může odpovědět rovněž jednou z přednastavených možností. Poté už může dojít k dalšímu vývoji, chatování, vyměňování virtuálních dárků a pozorností, a na základě jednotlivých odpovědí se pak dále vytváří profil uživatele.

Systém funguje tak, že uživatelům každý den nabízí zhruba jeden nový kontakt, se kterým tuto seznamovací hru může hrát. Více denních kontaktů je možné získat za sbírané body z jednotlivých aktivit při seznamování, ale samozřejmě také nákupem bonusových kreditů. K dispozici jsou balíčky za 2, 4 a 10 dolarů a Semerád věří, že tento freemium obchodní model může jednou celý projekt uživit.

„Nenašel jsem žádný podobný projekt jako je The Game,“ tvrdí jeho hlavoun, „i když je ale pravda, že jak se teď spolu bavíme, na celém světě může na různých seznamkách pracovat klidně 500 týmů.“ The Game cílí pouze na mobilní uživatele, kteří jsou i podle firem jako Twitter, Facebook a dalších mnohem více loajální, aktivní a svolní k tomu utrácet za bonusový obsah pomocí mikrotransakcí. Navíc mohou být díky chytrým telefonům se svými online schůzkami neustále v kontaktu.

Více než dvoumiliardový byznys

Očekává se, že oblast takzvaného „mobile datingu“ bude mít globálně v roce 2016 velikost až 2,3 miliardy dolarů, přičemž už v roce 2011 to byla rovná miliarda. Podobně rychle má růst i počet uživatelů těchto služeb – z 650 milionů v loňském roce na 1,3 miliardy o 5 let později. Tato čísla pohání především zájemci z Číny a Spojených států.

Klepněte pro větší obrázek
Každý den nový kontakt. Za příplatek i více.

A právě na severoamerický trh Semerád míří především. „The Game jsme vyvíjeli tady v Americe, takže je to napasované na mentalitu zdejších lidí,“ říká šéf projektu. „Lokality, na které cílíme, nemají problém s penetrací chytrých telefonů a Android nebo iPhone je zde možné vidět u naprosté většiny uživatelů.“ V prostředí Silicon Valley ostatně vznikla celá myšlenka.

David Semerád v Praze vlastní a provozuje společnost uLikeIT, která se od svého začátku specializuje na vývoj mobilních aplikací na zakázku. Spolu se svými kolegy vytvořil například aplikace pro Fio banku, Tesco, prohlížeč časopisů Floowie nebo třeba Recepty.cz pro Mladou frontu. S touto historií se pak přihlásili do programu CzechAccelerator, který je nakonec vyslal na půl roku právě do Kalifornie. „Při přijímacím procesu jsem od začátku poukazoval na to, že chceme rozšířit nejenom náš zakázkový vývoj, ale také přijít s něčím vlastním, protože máme spoustu nápadů,“ vzpomíná Semerád.

Do Silicon Valley tak přicestoval v lednu tohoto roku a po několika týdnech se zrodil nápad mobilním randěním. Reálný vývoj nakonec začal v dubnu a už v říjnu byla k dispozici první veřejná verze. CzechAccelerator a coworkingové centrum RocketSpace pro uLikeIT oficiálně skončili v červenci, David Semerád se ale rozhodl, že v San Franciscu zůstane a jak zakázky, tak The Game bude řídit odsud, k čemuž mu a jeho týmu slouží i jejich vlastní program pro reportování.

The Game nemůže být prohra

Na aplikaci pracuje celkem 7 lidí a vývoj je kompletně alokován v Praze v kancelářích firmy na Václavském náměstí. Financování The Game je kompletně zajištěno právě díky klasickým aktivitám uLikeIT. „Veškeré naše výdělky ze zakázek jdou v současné době na vývoj The Game,“ říká Semerád s tím, že se měsíční náklady pohybují v částkách okolo 300 tisíc korun.

Nadšený podnikatel nemá problém s tím mladý projekt dotovat ještě nějakou dobu. „Budeme ho financovat do té doby, do kdy mu budeme věřit,“ říká. The Game už podle něj má možnost získat externí investice, v tuto chvíli to ale údajně není výhodné a je lepší počkat na dobu, až výrazně naroste počet uživatelů, který ve Valley hraje roli. Zatímco současný vývoj není podle Semeráda problém financovat, případnou rychlejší expanzi už nutné zainvestovat bude. „Investici ale nutně nepotřebujeme,“ tvrdí.

Mladý podnikatel nechce odhadovat, kdy může The Game začít vydělávat peníze schopné na uživení se. Projektu ale hodně věří a v současné době ve Státech vyvíjí aktivity pro získání nových uživatelů. Produktu si například všimly weby jako CNET a Mashable a první reakce uživatelů jsou i na českém Google Play pozitivní. „Jakmile by The Game začal fungovat, rozšíříme naše současné PR a další aktivity také do dalších zemí mimo Spojené státy,“ říká Semerád. Kapacity na to připraveny jsou, celý back-end projektu běží na cloudu Windows Azure, který je možné podle potřeb „nafouknout“.

A i kdyby fungovat nezačal, žádný konec světa to prý neznamená. „Pro nás už to nemůže být prohra, protože to, co jsme se na The Game naučili, je nesmírně cenné i pro náš zakázkový vývoj,“ pochvaluje si Semerád ve slunném parku mezi mrakodrapy. Jeho tým si díky tomuto vývoji údajně prohloubil technické znalosti, ale také věci, které jsou s vydáváním a tvorbou mobilních aplikací spojené, například distribuci, PR, marketing a další.

Silicon Valley jako nutnost

Způsobů, jak na aplikaci vydělat jinak, než samotným prodejem bonusových bodů, se nabízí více. „Máme předsevzetí, že kdybychom chtěli zavést reklamu, tak pouze dobře integrovanou. Nechceme uživatelům The Game zkazit zážitek z používání,“ vysvětluje Semerád. Jako zástupce firmy se proto například baví s jedním americkým obchodním řetězcem prodávajícím pánské oblečení. „V záplavě předdefinovaných otázek se pak může objevit jedna sponzorovaná týkající se toho, zda má daný muž rád kravaty,“ přibližuje Semerád. „Pokud odpoví kladně, můžeme mu jednoduše a nevtíravě nabídnout slevu v daném obchodě.“

Klepněte pro větší obrázek
Seznamování jako hra. The Game je zdarma k dispozici pro iPhone a Android.

San Francisco je podle mladého podnikatele ideální místo pro obchodní činnost, mnoho velkých firem zde má totiž globální zastoupení a je zde možné se bavit s relevantními osobami. Podobné je to také s lidmi, které skutečně mohou s projektem pomoci. „V Česku potkáme někoho, kdo je nám skutečně schopný poradit, tak jednou za rok. Tady několikrát v průběhu jedné konference,“ popisuje Semerád.

Dobří podle něj nejsou ani čeští mentoři. „Potřebujeme konkrétní rady pro konkrétní produkt. Nepotřebujeme rady, jak být dobrým manažerem, jak se prezentovat a tak dále,“ říká. „To je důvod toho, proč nemám moc rád technologické inkubátory. Chodí tam mentoři, kteří poskytují rady, které v tu chvíli startup nepotřebuje.“

Rad českých startupistů se ale nestraní, naopak. Druhý den po našem rozhovoru jsme se s Davidem setkali s kluky z M.dot a hodně inspirativní jsou prý rozmluvy s Filipem Molčanem z Moredays. Skvělou průpravu do celého prostředí Silicon Valley pak zajistila zejména Lenka Kučerová z CzechAcceleratoru. „Uvedla nás do oboru, poskytla potřebné kontakty a rozhodně dělala věci nad rámec svých povinností,“ pochvaluje si Semerád.

Diskuze (34) Další článek: Čeští M.dot získali v Silicon Valley investici 700 tisíc dolarů

Témata článku: Sociální sítě, Byznys, Startupy, Randění, Celá doba, Dating, David, Mobilní hra, Game, Podobný projekt, Lenka, Rand, San Francisco, První reakce, Současný vývoj, SVE, Americký obchod, Inspirativní projekt, GAM, Současný Android, Mobilní telefony kladno, Současná doba, Celá myšlenka, Game store, Zástupce firemOura Ring má novou konkurenci. Tento chytrý prsten vydrží týden na jedno nabití a ani o něm nebudete vědět

Oura Ring má novou konkurenci. Tento chytrý prsten vydrží týden na jedno nabití a ani o něm nebudete vědět

** Na světě je dalších chytrý prsten pro Android a iOS ** Na svědomí jej má portál Indiegogo ** Titanový doplněk na prstu ani nepocítíte

Martin Chroust
Chytrý prstenIndiegogoZdraví
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Žalují Apple za to, že je „sledují“ AirTagy bývalých partnerů. Ochranné mechanismy nefungují tak, jak by měly

Žalují Apple za to, že je „sledují“ AirTagy bývalých partnerů. Ochranné mechanismy nefungují tak, jak by měly

** AirTagy jsou dlouhodobě zneužívány k nekalým účelům ** Ani nápravy z února k ničemu nevedly ** Apple v USA žalují dvě ženy kvůli stalkingu AirTagů

Martin Chroust
AirTagŽaloba
Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

** Smartphone s Androidem dnes využijete i pro autodiagnostiku ** Jednotku OBD-II dnes pořídíte za pár stovek ** Co se vše dokáže diagnostika s bezplatným SW v češtině?

Martin Chroust
DiagnostikaPro řidiče
Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

** Dnešní telefony se předhánějí v tom, který z nich bude větší ** Malé telefony na trhu skoro vyhynuly... ** Čínská značka si připravila telefon do dlaně s třípalcovým displejem

Martin Chroust
InfraportKompaktní velikostSmartphony
Starlink překvapivě zlevňuje. I v Česku teď satelitní internet stojí o polovinu méně
Karel Kilián
StarlinkPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

** Bylo to jen otázkou času ** Už i WhatsApp nabízí prémiové předplatné ** Za poplatek dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Martin Chroust
předplatnéWhatsAppMobilní aplikace
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify