Tim Cook: Apple nechce být první ani nejrozšířenější

  • V rozhovoru prozradil Tim Cook zajímavé informace o Applu
  • U zaměstnanců hledají kromě chytrosti i zvědavost a odhodlání
  • Šifrování je podle Cooka důležité pro bezpečnost celé civilizace
Tim Cook: Apple nechce být první ani nejrozšířenější

Současný šéf Applu neposkytuje příliš detailních rozhovorů, tentokrát ale dorazil do Salt Lake City v Utahu, kde je přes 50 000 iOS vývojářů. Prozradil zde velmi zajímavé informace týkající se Applu, procesů ve firmě, strategii na trhu i budoucnosti rozšířené reality.

Jak se stát zaměstnancem Applu?

Podobně jako třeba Google, i Apple pochopitelně hledá do vlastních řad pouze ty extrémně chytré lidi, ať už jde o jakoukoli část firmu. Pro Apple jsou ale důležité i další vlastnosti jako zvědavost a odhodlání, protože jak upřesnil Tim Cook, často je nutné detailně prozkoumat několik špatných směrů a uliček, než se najde ta správná. Nalezení občas trvá a člověk se nesmí vzdávat při tvorbě něčeho zcela nového.

S tím souvisí i schopnosti spolupráce, protože ve většině případů jde o týmové úsilí. Na co se často zapomíná a Tim Cook upozornil, je neřídit se statusem quo a hledat nové cesty a nová řešení a nespoléhat se pouze na to, že něco dříve fungovalo daným způsobem nebo se dělalo určitým postupem.

Integrované kamery zabily klasické fotoaparáty

Tim Cook se také vyjádřil k otázce v oblasti fotografií a jejich zpracování. Jak ukazuje graf, trh s klasickými fotoaparáty, které byly určené i pro profesionální účely, téměř zmizel.

Klepněte pro větší obrázek
Proměna trhu s digitálními fotoaparáty po nástupu chytrých telefonů s kvalitními kamerami (Zdroj: Statista)

Hlavním důvodem je právě neuvěřitelné rychlá inovace v oblasti integrovaných kamer v mobilních telefonech. Tim Cook vyzdvihl například nový systém kamer u iPhone 7 Plus, které jsou schopné už i optického přiblížení a kvalita fotografií se ve spolupráci se softwarovou optimalizací dostala na úroveň profesionálních fotoaparátů starých přibližně dva roky.

Klepněte pro větší obrázek

Důležitou částí je ale i následné zpracování fotek pro běžného uživatele, k čemuž slouží třeba nová funkce Vzpomínky, která automaticky vygeneruje zajímavé momenty ze života a událostí z celé galerie, včetně hudby.

Šifrování je důležité pro bezpečnost celé civilizace

Na otázku jak je to s budoucností šifrování a co lze v tomto směru očekávat od Applu, byla odpověď poměrně jasná. Každý typ šifrování lze jednou prolomit a je tak nutné neustále zvyšovat komplexnost a délku klíče, aby případné prolomení bylo s dostupným výpočetním výkonem dané doby „nemožné“. Apple se tak v tomto směru bude snažit vždy používat a kombinovat více způsobů šifrování a inženýři neustále zkoumají a vyvíjí nové techniky.

Tim Cook upozornil, že na šifrování a jeho fungování je závislá celá naše civilizace – ať už jde o kreditní karty, bankovní účty, sítě všeho druhu, obranný systém a další části. Pokud by nefungovalo šifrování nebo bylo prolomené, znamenalo by to obrovské riziko pro celý svět.

S tímto tvrzením nelze nesouhlasit, problém ale je, že k prolomení do systémů (nemusí jít jen o telefon) dochází kvůli chybám, které se netýkají samotného šifrování.

Apple nechce být první ani nejrozšířenější

Zajímavá otázka z publika se týkala obchodní strategie s novým produktem na trhu. Tim Cook upřesnil, že na výběr jsou tři obchodní strategie hlavního cíle – být první, být nejrozšířenější, být nejlepší. A podle jeho slov Apple zajímá pouze ta jediná – být nejlepší a ostatní jsou pak vedlejší.

Zároveň ale dodal, že pro jiné společnost může být cílem něco jiného (nenápadná narážka na Google a Android, který je nejrozšířenějším mobilním systémem).

Tim Cook připomněl historii, že Apple často nebývá první, ale rozhodně uvede „nejlepší a moderní“ produkt v dané kategorii. Popsal to například na tabletech od Microsoftu, které byly na trhu spousty let před iPadem, ale tehdy nebyly dobré a neuspěly, stejně tak například v případě MP3 přehrávačů nebo chytrých telefonů. Ano, před iPhonem bylo spoustu „smartphonů“, ale teprve iPhone byl ten „moderní“ a ukázal ten správný směr.

V rozhovoru ale také doplnil, že občas se stane, že je možné být první, nejrozšířenější a nejlepší, ale příliš často se to nestává.

Rozšířená realita bude běžná jako tři jídla denně

Jak už Tim Cook za Apple několikrát v minulosti zmiňoval, rozšířená realita bude podle něj mnohem více a dříve rozšířená, než virtuální realita. Tím však nijak nezmenšuje revoluční schopnosti virtuální reality změnit řadu oborů, jako jsou hry nebo výuka. Kompletní odříznutí od reality je ale zkrátka mnohem méně použitelné v běžném životě.

Podle Tima Cooka bude rozšířená realita běžnou součástí našich životů stejně jako „tři jídla denně“ nebo naše současné chytré telefony, které nosíme neustále s sebou.

„Neumím si představit, že dva lidé sedí vedle sebe s VR helmou a mají nějakou formu sociální interakce. Naopak si velmi dobře dokážu představit to samé s AR (rozšířená realita).“

Steve Jobs bude stále DNA Applu

Došlo pochopitelně i na otázku ohledně Steva Jobse a jeho odkazu. Tim Cook zdůraznil, že hlavní myšlenka, která je v Applu stále díky Stevu Jobsovi, je posedlost mít co nejlepší produkt, který obohatí lidské životy.Nepřemýšlí přitom o tom, co by dělal Steve Jobs a jak by se rozhodoval, ale snaží se neustále myslet na tento základní princip, který zahrnuje i velmi časté říkání „ne“ mnoha nápadům, projektům i v rozvinutější fázi a podobně.

Tim Cook věří, že toto „DNA“ zůstane v Apple i během dalších desítek či stovek let.

Video

Zdroj obrázku: Flickr (CC BY-SA 2.0)

Diskuze (15) Další článek: Je váš operátor připojený k Peering.cz? Tak to se nyní možná dostanete rychleji na Facebook a Steam

Témata článku: Apple, Budoucnost, Bezpečnost, Virtuální realita, Rozhovory, Steve Jobs, Tim Cook, Fotografování, IT Osobnosti, Rozšířená realita, Odhodlání, Realita, Zvědavost, Rychlá inovace, Coach, OSX, Špatný směr, Obchodní strategie, Salt, Status quo, Vedlejší produkt, Obranný systém, Google Photos, Posedlost, APP, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Kouzlo jménem Adaptivní nabíjení. K čemu toto nastavení slouží, a jak dokáže ochránit baterii?

Kouzlo jménem Adaptivní nabíjení. K čemu toto nastavení slouží, a jak dokáže ochránit baterii?

** Po 500 nabíjecích cyklech mají baterie cca 80 % své původní kapacity ** Mobilní výrobci však mohou baterie softwarově chránit ** Řešení se nazývá Adaptivní nabíjení, a máte jej i ve svém telefonu

Martin Chroust
NabíjeníBaterieAndroid
S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

** Vybrali jsme sedm nejlepších navigací pro Android a iOS ** Na své si přijdou řidiči, cyklisté i pěší ** Většinu aplikací lze používat zdarma

Karel Kilián
Pro turisty a cyklistyPro řidičeNavigace
Ukrajina dostane utajované americké drony Phoenix Ghost. Všichni kolem nich mlží, budou zřejmě útočit

Ukrajina dostane utajované americké drony Phoenix Ghost. Všichni kolem nich mlží, budou zřejmě útočit

** USA Ukrajině poskytly zbrusu nové taktické drony Phoenix Ghost ** O těchto dronech je známo jen velmi málo ** Jejich primárním účelem je útok, ale mohou poskytovat i zpravodajské informace

Stanislav Mihulka
UkrajinaVojenstvíUSADrony
Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy