Apple | Rozhovory | Tim Cook

Tim Cook: Apple nechce být první ani nejrozšířenější

  • V rozhovoru prozradil Tim Cook zajímavé informace o Applu
  • U zaměstnanců hledají kromě chytrosti i zvědavost a odhodlání
  • Šifrování je podle Cooka důležité pro bezpečnost celé civilizace
Tim Cook: Apple nechce být první ani nejrozšířenější

Současný šéf Applu neposkytuje příliš detailních rozhovorů, tentokrát ale dorazil do Salt Lake City v Utahu, kde je přes 50 000 iOS vývojářů. Prozradil zde velmi zajímavé informace týkající se Applu, procesů ve firmě, strategii na trhu i budoucnosti rozšířené reality.

Jak se stát zaměstnancem Applu?

Podobně jako třeba Google, i Apple pochopitelně hledá do vlastních řad pouze ty extrémně chytré lidi, ať už jde o jakoukoli část firmu. Pro Apple jsou ale důležité i další vlastnosti jako zvědavost a odhodlání, protože jak upřesnil Tim Cook, často je nutné detailně prozkoumat několik špatných směrů a uliček, než se najde ta správná. Nalezení občas trvá a člověk se nesmí vzdávat při tvorbě něčeho zcela nového.

S tím souvisí i schopnosti spolupráce, protože ve většině případů jde o týmové úsilí. Na co se často zapomíná a Tim Cook upozornil, je neřídit se statusem quo a hledat nové cesty a nová řešení a nespoléhat se pouze na to, že něco dříve fungovalo daným způsobem nebo se dělalo určitým postupem.

Integrované kamery zabily klasické fotoaparáty

Tim Cook se také vyjádřil k otázce v oblasti fotografií a jejich zpracování. Jak ukazuje graf, trh s klasickými fotoaparáty, které byly určené i pro profesionální účely, téměř zmizel.

Klepněte pro větší obrázek
Proměna trhu s digitálními fotoaparáty po nástupu chytrých telefonů s kvalitními kamerami (Zdroj: Statista)

Hlavním důvodem je právě neuvěřitelné rychlá inovace v oblasti integrovaných kamer v mobilních telefonech. Tim Cook vyzdvihl například nový systém kamer u iPhone 7 Plus, které jsou schopné už i optického přiblížení a kvalita fotografií se ve spolupráci se softwarovou optimalizací dostala na úroveň profesionálních fotoaparátů starých přibližně dva roky.

Klepněte pro větší obrázek

Důležitou částí je ale i následné zpracování fotek pro běžného uživatele, k čemuž slouží třeba nová funkce Vzpomínky, která automaticky vygeneruje zajímavé momenty ze života a událostí z celé galerie, včetně hudby.

Šifrování je důležité pro bezpečnost celé civilizace

Na otázku jak je to s budoucností šifrování a co lze v tomto směru očekávat od Applu, byla odpověď poměrně jasná. Každý typ šifrování lze jednou prolomit a je tak nutné neustále zvyšovat komplexnost a délku klíče, aby případné prolomení bylo s dostupným výpočetním výkonem dané doby „nemožné“. Apple se tak v tomto směru bude snažit vždy používat a kombinovat více způsobů šifrování a inženýři neustále zkoumají a vyvíjí nové techniky.

Tim Cook upozornil, že na šifrování a jeho fungování je závislá celá naše civilizace – ať už jde o kreditní karty, bankovní účty, sítě všeho druhu, obranný systém a další části. Pokud by nefungovalo šifrování nebo bylo prolomené, znamenalo by to obrovské riziko pro celý svět.

S tímto tvrzením nelze nesouhlasit, problém ale je, že k prolomení do systémů (nemusí jít jen o telefon) dochází kvůli chybám, které se netýkají samotného šifrování.

Apple nechce být první ani nejrozšířenější

Zajímavá otázka z publika se týkala obchodní strategie s novým produktem na trhu. Tim Cook upřesnil, že na výběr jsou tři obchodní strategie hlavního cíle – být první, být nejrozšířenější, být nejlepší. A podle jeho slov Apple zajímá pouze ta jediná – být nejlepší a ostatní jsou pak vedlejší.

Zároveň ale dodal, že pro jiné společnost může být cílem něco jiného (nenápadná narážka na Google a Android, který je nejrozšířenějším mobilním systémem).

Tim Cook připomněl historii, že Apple často nebývá první, ale rozhodně uvede „nejlepší a moderní“ produkt v dané kategorii. Popsal to například na tabletech od Microsoftu, které byly na trhu spousty let před iPadem, ale tehdy nebyly dobré a neuspěly, stejně tak například v případě MP3 přehrávačů nebo chytrých telefonů. Ano, před iPhonem bylo spoustu „smartphonů“, ale teprve iPhone byl ten „moderní“ a ukázal ten správný směr.

V rozhovoru ale také doplnil, že občas se stane, že je možné být první, nejrozšířenější a nejlepší, ale příliš často se to nestává.

Rozšířená realita bude běžná jako tři jídla denně

Jak už Tim Cook za Apple několikrát v minulosti zmiňoval, rozšířená realita bude podle něj mnohem více a dříve rozšířená, než virtuální realita. Tím však nijak nezmenšuje revoluční schopnosti virtuální reality změnit řadu oborů, jako jsou hry nebo výuka. Kompletní odříznutí od reality je ale zkrátka mnohem méně použitelné v běžném životě.

Podle Tima Cooka bude rozšířená realita běžnou součástí našich životů stejně jako „tři jídla denně“ nebo naše současné chytré telefony, které nosíme neustále s sebou.

„Neumím si představit, že dva lidé sedí vedle sebe s VR helmou a mají nějakou formu sociální interakce. Naopak si velmi dobře dokážu představit to samé s AR (rozšířená realita).“

Steve Jobs bude stále DNA Applu

Došlo pochopitelně i na otázku ohledně Steva Jobse a jeho odkazu. Tim Cook zdůraznil, že hlavní myšlenka, která je v Applu stále díky Stevu Jobsovi, je posedlost mít co nejlepší produkt, který obohatí lidské životy.Nepřemýšlí přitom o tom, co by dělal Steve Jobs a jak by se rozhodoval, ale snaží se neustále myslet na tento základní princip, který zahrnuje i velmi časté říkání „ne“ mnoha nápadům, projektům i v rozvinutější fázi a podobně.

Tim Cook věří, že toto „DNA“ zůstane v Apple i během dalších desítek či stovek let.

Video

Zdroj obrázku: Flickr (CC BY-SA 2.0)

Diskuze (15) Další článek: Je váš operátor připojený k Peering.cz? Tak to se nyní možná dostanete rychleji na Facebook a Steam

Témata článku: Budoucnost, Apple, Bezpečnost, Rozhovory, Steve Jobs, Virtuální realita, IT Osobnosti, Tim Cook, Rozšířená realita, Fotografování, Rare, Rozšířený Android, Odříznutí, Odhodlání, Špatný směr, Coach, Status quo, Salt, Současný šéf, Google Photos, NEC, Cook, Sociální interakce, APP, Prolomení, Apple mobilní telefony na Mall.cz


Určitě si přečtěte

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 94

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 43

Je ta fotka černobílá, nebo barevná? Náš mozek realitu pouze odhaduje a vymýšlí si

Je ta fotka černobílá, nebo barevná? Náš mozek realitu pouze odhaduje a vymýšlí si

** Klasický počítač bezchybně zpracuje bit po bitu dat ** Mozek si realitu naopak spíše představuje a chybuje ** Teď se tím baví internet u další optické iluze

Jakub Čížek | 33

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

** Součástí Windows 10 je integrovaný antivirový program. Stačí to? ** Představíme vám sedm aplikací na boj proti virům a malwaru ** Všechny jsou k dispozici zdarma a některé ani nemusíte instalovat

Karel Kilián | 30

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 28