Tim Cook se stal dolarovým miliardářem. Pomohl mu k tomu růst akcií Applu

Foto: Apple
Tim Cook se stal dolarovým miliardářem. Pomohl mu k tomu růst akcií Applu | Foto: Apple

Prestižní skupina dolarových miliardářů se tento týden rozrostla o dalšího člena. Nově do ní patří i šéf Applu Tim Cook, jehož jmění se přehouplo přes hranici 22 miliard korun, tedy právě miliardu dolarů. Může zato dlouhodobý růst akcí Applu, které jen za minulý týden vyrostly o pět procent, informuje agentura Bloomberg.

Hodnota celého podniku rovněž vyrostla, aktuálně se pohybuje u hranice dvou bilionů dolarů. Apple se tím řadí mezi největší firmy na světě podle tržní kapitalizace, aktuálně se o první pozici přetahuje se saudsko-arabským ropným gigantem Saudi Aramco. Přitom v době, kdy zemřel zakladatel Applu Steve Jobs, měla firma hodnotu „pouze“ 350 miliard dolarů. 

Cookovi se jeho jmění podařilo nasbírat, aniž by stál u vzniku společnosti. To jej odlišuje od šéfa Facebooku Marka Zuckerberga a ředitele Amazonu Jeffa Bezose, v podnikatelském světě ale nejde o nic výjimečného. Největší množství akcií Cook nasbíral, když stanul v čele společnosti, obecně ovšem lze říct, že jich až tolik nevlastní, což je důvod, proč se do miliardářské pozice dostával devět let. 

Apple nikdy z řad svých zaměstnanců nevyprodukoval příliš velké množství miliardářů. Akcie distribuuje mezi širší skupinu investorů, takže ve firmě není jeden mocný hlas, který by měl stejnou rozhodovací pozici jako zmínění Zuckerberg s Bezosem. Jak ale Cook v roce 2015 zmínil, být „superboháčem“ není jeho hlavní motivací. Většinu svého majitelku chce rozdat, na charitu již věnoval akcie Applu v hodnotě milionů dolarů. Pokud těchto darů bylo více, Bloomberg upozorňuje, že reálně může být jmění Cooka menší.

Diskuze (3) Další článek: Proč je potřeba měnit břity v holicím strojku tak často? Vědci se podívali do mikroskopu a našli odpověď

Témata článku: Apple, Facebook, Byznys, Amazon, Steve Jobs, Tim Cook, Jeff Bezos, Jmění, Miliardář, Akcie, Dolar, Marek Zuckerberg, Bloomberg, Saud AramcoWindows 11 běží dokonce i na nejlevnějším Raspberry Pi 4. A není to žádná katastrofa

Windows 11 běží dokonce i na nejlevnějším Raspberry Pi 4. A není to žádná katastrofa

** Vyrobil jsem si ISO obraz Windows 11 ARM ** Pomocí projektu WoR jsem ho nainstaloval na SSD ** A to pak připojil k maličkému Raspberry Pi 4 za tisícovku!

Jakub Čížek
Windows 11Raspberry Pi
Bezpečnostní díra ohrožuje routery 17 výrobců. Na stupnici závažnosti má 9,9 bodů, útočníci už ji zneužívají

Bezpečnostní díra ohrožuje routery 17 výrobců. Na stupnici závažnosti má 9,9 bodů, útočníci už ji zneužívají

** Experti odhalili chybu, ohrožující routery nejméně 17 výrobců ** Útočníci tuto chybu začali aktivně využívat k instalaci botnetu ** Bezpečnostní nedostatek CVE-2021-20090 je velmi vážný

Karel Kilián
RouterHackingBezpečnost
Komunita opět vyhrabala pár detailů o nadcházející sbírce GTA Trilogy

Komunita opět vyhrabala pár detailů o nadcházející sbírce GTA Trilogy

Rockstar je zatím na informace velmi shovívaný, datamineři ale nespí.

Michal Maliarov
Rockstar GamesGTAAkce