Tohle je klíč k budoucnosti Microsoftu

Microsoft chce s Windows 10 či třeba HoloLens zaujmout běžné uživatele. Podrobnější pohled ale ukazuje, že klíčem k budoucnosti jsou především firmy.
Tohle je klíč k budoucnosti Microsoftu

Connect.cz z Chicaga: S blížícím se vydáním Windows 10 lidé z Microsoftu hodně mluví o tom, jak tento systém zaujme běžné uživatele. Firma už si ostatně vytyčila cíl dostat do roku 2018 novou verzi „woken“ na miliardu zařízení, což by s volně přístupným updatem během prvního roku neměl být zase takový problém. I přes toto snažení se okouzlit běžné uživatele je nicméně znát, že Microsoft zároveň nechce přijít o lukrativní a stále silnou podporu firemních zákazníků.

Microsoft už souboj o běžného uživatele (v kontextu celkového podílu Windows a růstu mobilních zařízení) prohrál. Windows 10 už tuto situaci těžko zhorší, mohou jí pouze vylepšit. U firemních zákazníků se sice také stále více objevují iPady, iPhony a Androidy, Microsoft je tam ale díky Office a dalším profesionálním produktům hodně zakořeněný. Pokud by odešel i tento byznys, bylo by lze.

„Jsme jedinou firmou, která se hluboce zajímavá o obě strany, běžné uživatele i firmy,“ zdůraznil na konferenci v Chicagu výkonný ředitel Microsoftu Satya Nadella. K tomu jasně dodal, že jeho nový Microsoft musí nadchnout a zaujmout IT profesionály a lidi, kteří o IT a penězích do něj rozhodují. O pozornost se totiž aktuálně pere mnohem více silných hráčů. Je tu třeba koalice Applu a IBM, Google se svými Apps a řada dalších cloudových aplikací.

V první řadě firmy

To, co Redmond s Windows 10 a dalšími novými produkty ukazuje, je to velké míry určeno právě především firmám. Holografické brýle HoloLens například slibují v revoluci v koncových zařízeních. Aktuální partnerství čítající firmy typu Autodesk, Dassault Systèmes nebo NASA ale ukazují především to, jak HoloLens využít pro práci – vesmírné výzkumy, designování automobilů, promítání videokonference Skypu na okolní zdi a tak dále.

Klepněte pro větší obrázek
Skype for Business dostane také broadcasting.

„Pro uživatele předchozích verzí Windows musíme udělat naprosto jednoduchý přesun na Windows 10,“ uvedl viceprezident Softies Joe Belfiore. Když se potom rozmluví, co tím vlastně myslí, nejde pouze o bezproblémový upgrade. Jde mu o to, aby firemní zaměstnanci věděli, jak tento systém používat.

Belfiore velice zdůrazňuje, že aplikace pro Windows 10 (alespoň ty přímo od Microsoftu) budou vypadat úplně stejně na počítači, tabletu i chytrém telefonu. Pomocí toho apeluje na IT odborníky – když dají zaměstnancům stroje a programy, které se všude budou používat stejně (podobně) a všude budou stejně vypadat, uživatelé budou šťastní. Spolu s tím se Microsoft rychle rozšiřuje na další platformy, kde vzhled rovněž sjednocuje.

Co ví Cortana

Aktivní roubování Windows 10 do firemního prostředí je možné vidět na mnoha dalších příkladech. Osobní asistentka Cortana umí prohledávat několik zdrojů dat. Vedle internetu jsou to lokálně uložené dokumenty, takže je možné rychle najít například tematické prezentace, a také vzdálená úložiště. Cortana se umí propojit s funkcí Power BI.

Klepněte pro větší obrázek
Zpracování dat skrze Delve. Brzy bude součástí Office 365.

Přicházející internetový prohlížeč Edge se neustále prezentuje funkcí aktivních poznámek a možnosti kreslení. To je společně s napojením na další „productive apps“ Microsoftu další cílení na pracující zákazníky. Redmond také neustále vylepšuje velké dotykové obrazovky Perceptive Pixel, které si postupně hledají místo v konferenčních místnostech. Hybridní přístroj Surface je alespoň základním ztělesněním vizí Redmondu, jak produktivní zařízení do práce má vypadat.

Důležitou roli v budoucnu bude hrát také Skype, který dostává edici Skype for Business. Microsoft navazuje nová partnerství s výrobci všemožných videokonferenčních zařízení a Skype integruje skrze své ostatní produkty. Skype for Business a celý ekosystém vedle něj jsou potenciálně velké lákadla pro to, aby si zákazníci platili Office 365 a cloud.

Office je klíč

Novinky jako projekt Delve nebo prezentační nástroj Sway také míří do firemní sféry. Sway bude součástí Office 365 už příští měsíc a velice výkonné hledání a třídění dat Delve ještě letos.

Klepněte pro větší obrázek
Součástí Office 2016 bude i spolupráce v reálném čase, využít půjde i propojený Skype.

Veškerá vize dotykových per, obrazovek, různorodých zařízení, komunikačních nástrojů a produktivních aplikací spadá do vize Nadelly, kterou shrnuje pod pojem „productivity apps“. Tu ohlásil už brzy po svém nástupu a nyní dostává jasné obrysy. Pro Microsoft se ve skutečnosti Office společně s cloudem stává středobodem nového byznysu. Pro Redmond je to klíč k budoucnosti.

„Když vidíme pojem a strategii mobile-first, není to pouze o samotném mobilním zařízení, ale o cloudu a všem za tím,“ dodává k tomu Nadella a opět zdůrazňuje, jak důležitý systém Windows 10 bude a jak zapadne do všemožných 2v1 zařízení. „Jsou to nové typy koncových zařízení, které budou součástí našich digitálních životů.“

Cestu autora na konferenci Ignite 2015 hradila společnost Microsoft.

Diskuze (1) Další článek: Facebook už používá mapy Here od Nokie

Témata článku: Microsoft, Budoucnost, Byznys, Satya Nadella, Redmond, Chicago, Klíč, Cortana, Běžná součást, Skype for business, Sway, Firemní data, Prezentační nástroj, Osobní asistentka, Dassault Systemes, Silný hráč, Základní obrys, Koalice, Konferenční místnost, Důležitý systém, Ignite, Přicházející zákazník, Ostatní produkty, Důležité partnerství, DassaultDark Souls má na PC problém s hackery. Servery pro celou trilogii byly dočasně vypnuty

Dark Souls má na PC problém s hackery. Servery pro celou trilogii byly dočasně vypnuty

Hackeři po objevení nové bezpečnostní díry mohli manipulovat s počítači ostatních uživatelů.

Martin Nahodil
Dark SoulsBezpečnost
QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost
Navrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

Navrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

** Dnes si ukážeme, že design tištěného obvodu zvládne i zelenáč ** Díky editoru EasyEDA si vystačíte s webovým prohlížečem ** Hotovou desku vyrobí hongkongský JLCPCB

Jakub Čížek
BastleníDIYPojďme programovat elektroniku
Podvodníci v Call of Duty Warzone mají novou zábavu. Létají v autech

Podvodníci v Call of Duty Warzone mají novou zábavu. Létají v autech

Stejně aktivně, jako Activision vymýšlí obranu proti hackerům vymýšlí i hackeři nové způsoby, jak zatopit normálním hráčům.

Michal Maliarov
Call of Duty: WarzoneBattle Royale
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
České televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

České televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

** Jeden z největších obchodů historie se nedostal do hlavních zpráv ** Videohry televizím slouží jen k honění senzací, není to seriózní byznys ** České videohry jsou přitom úspěšnější než jiná kulturní díla

Lukáš Václavík
HryKomentářByznys
Utajovaný a nakonec zrušený. Podívejte se na systém Andromeda OS, na němž měl běžet Microsoft Surface Duo

Utajovaný a nakonec zrušený. Podívejte se na systém Andromeda OS, na němž měl běžet Microsoft Surface Duo

** Microsoft chtěl Surface Duo původně vydat s vlastním systémem ** Vypadal jako Windows Phone, přezdívalo se mu Andromeda OS ** A na prototypu můžete vidět, jak systém vypadá v praxi

Martin Chroust
PrototypWindows
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět