Tohle je klíč k budoucnosti Microsoftu

Microsoft chce s Windows 10 či třeba HoloLens zaujmout běžné uživatele. Podrobnější pohled ale ukazuje, že klíčem k budoucnosti jsou především firmy.
Tohle je klíč k budoucnosti Microsoftu

Connect.cz z Chicaga: S blížícím se vydáním Windows 10 lidé z Microsoftu hodně mluví o tom, jak tento systém zaujme běžné uživatele. Firma už si ostatně vytyčila cíl dostat do roku 2018 novou verzi „woken“ na miliardu zařízení, což by s volně přístupným updatem během prvního roku neměl být zase takový problém. I přes toto snažení se okouzlit běžné uživatele je nicméně znát, že Microsoft zároveň nechce přijít o lukrativní a stále silnou podporu firemních zákazníků.

Microsoft už souboj o běžného uživatele (v kontextu celkového podílu Windows a růstu mobilních zařízení) prohrál. Windows 10 už tuto situaci těžko zhorší, mohou jí pouze vylepšit. U firemních zákazníků se sice také stále více objevují iPady, iPhony a Androidy, Microsoft je tam ale díky Office a dalším profesionálním produktům hodně zakořeněný. Pokud by odešel i tento byznys, bylo by lze.

„Jsme jedinou firmou, která se hluboce zajímavá o obě strany, běžné uživatele i firmy,“ zdůraznil na konferenci v Chicagu výkonný ředitel Microsoftu Satya Nadella. K tomu jasně dodal, že jeho nový Microsoft musí nadchnout a zaujmout IT profesionály a lidi, kteří o IT a penězích do něj rozhodují. O pozornost se totiž aktuálně pere mnohem více silných hráčů. Je tu třeba koalice Applu a IBM, Google se svými Apps a řada dalších cloudových aplikací.

V první řadě firmy

To, co Redmond s Windows 10 a dalšími novými produkty ukazuje, je to velké míry určeno právě především firmám. Holografické brýle HoloLens například slibují v revoluci v koncových zařízeních. Aktuální partnerství čítající firmy typu Autodesk, Dassault Systèmes nebo NASA ale ukazují především to, jak HoloLens využít pro práci – vesmírné výzkumy, designování automobilů, promítání videokonference Skypu na okolní zdi a tak dále.

Klepněte pro větší obrázek
Skype for Business dostane také broadcasting.

„Pro uživatele předchozích verzí Windows musíme udělat naprosto jednoduchý přesun na Windows 10,“ uvedl viceprezident Softies Joe Belfiore. Když se potom rozmluví, co tím vlastně myslí, nejde pouze o bezproblémový upgrade. Jde mu o to, aby firemní zaměstnanci věděli, jak tento systém používat.

Belfiore velice zdůrazňuje, že aplikace pro Windows 10 (alespoň ty přímo od Microsoftu) budou vypadat úplně stejně na počítači, tabletu i chytrém telefonu. Pomocí toho apeluje na IT odborníky – když dají zaměstnancům stroje a programy, které se všude budou používat stejně (podobně) a všude budou stejně vypadat, uživatelé budou šťastní. Spolu s tím se Microsoft rychle rozšiřuje na další platformy, kde vzhled rovněž sjednocuje.

Co ví Cortana

Aktivní roubování Windows 10 do firemního prostředí je možné vidět na mnoha dalších příkladech. Osobní asistentka Cortana umí prohledávat několik zdrojů dat. Vedle internetu jsou to lokálně uložené dokumenty, takže je možné rychle najít například tematické prezentace, a také vzdálená úložiště. Cortana se umí propojit s funkcí Power BI.

Klepněte pro větší obrázek
Zpracování dat skrze Delve. Brzy bude součástí Office 365.

Přicházející internetový prohlížeč Edge se neustále prezentuje funkcí aktivních poznámek a možnosti kreslení. To je společně s napojením na další „productive apps“ Microsoftu další cílení na pracující zákazníky. Redmond také neustále vylepšuje velké dotykové obrazovky Perceptive Pixel, které si postupně hledají místo v konferenčních místnostech. Hybridní přístroj Surface je alespoň základním ztělesněním vizí Redmondu, jak produktivní zařízení do práce má vypadat.

Důležitou roli v budoucnu bude hrát také Skype, který dostává edici Skype for Business. Microsoft navazuje nová partnerství s výrobci všemožných videokonferenčních zařízení a Skype integruje skrze své ostatní produkty. Skype for Business a celý ekosystém vedle něj jsou potenciálně velké lákadla pro to, aby si zákazníci platili Office 365 a cloud.

Office je klíč

Novinky jako projekt Delve nebo prezentační nástroj Sway také míří do firemní sféry. Sway bude součástí Office 365 už příští měsíc a velice výkonné hledání a třídění dat Delve ještě letos.

Klepněte pro větší obrázek
Součástí Office 2016 bude i spolupráce v reálném čase, využít půjde i propojený Skype.

Veškerá vize dotykových per, obrazovek, různorodých zařízení, komunikačních nástrojů a produktivních aplikací spadá do vize Nadelly, kterou shrnuje pod pojem „productivity apps“. Tu ohlásil už brzy po svém nástupu a nyní dostává jasné obrysy. Pro Microsoft se ve skutečnosti Office společně s cloudem stává středobodem nového byznysu. Pro Redmond je to klíč k budoucnosti.

„Když vidíme pojem a strategii mobile-first, není to pouze o samotném mobilním zařízení, ale o cloudu a všem za tím,“ dodává k tomu Nadella a opět zdůrazňuje, jak důležitý systém Windows 10 bude a jak zapadne do všemožných 2v1 zařízení. „Jsou to nové typy koncových zařízení, které budou součástí našich digitálních životů.“

Cestu autora na konferenci Ignite 2015 hradila společnost Microsoft.

Diskuze (1) Další článek: Facebook už používá mapy Here od Nokie

Témata článku: Byznys, Microsoft, Budoucnost, Redmond, Satya Nadella, Ostatní produkty, Osobní asistentka, Chicago, Ignite, Důležitá součást, Skype for business, Dassault, Koalice, Prezentační nástroj, Firemní data, Důležitý systém, Celý ekosystém, Cortana, Klíč, Konferenční místnost, Běžná součást, Sway, Přicházející zákazník, Důležité partnerství, Osobní asistent, Microsoft surface pro 4 na Mall.cz


Určitě si přečtěte

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

** Chudí Američané mohou dosáhnout na dotovaný mobil ** Jeden takový rozdává třeba tamní Virgin Mobile ** Má to jeden háček. Je prošpikovaný malwarem

Jakub Čížek | 42

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián | 36

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

** Speedtest stále častěji měří jen rychlost na poslední míli ** Ta však ale neodpovídá reálnému surfování ** Jak se tedy pokusit změřit tu skutečnou?

Jakub Čížek | 85

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

** Rajče.net má odjakživa problémy s choulostivými fotkami dětí ** Student zlínské univerzity analyzoval jeho katalog ** Neuronová síť doposud prozkoumala 6 milionů snímků

Jakub Čížek | 73

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 119

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 49