Tohle má být další miliardový byznys Microsoftu

Microsoft rozjíždí několik nových oblastí, z nichž každá směřuje k miliardovým ročním tržbám. Přesouvání dat do cloudu má být jedna z nich a vydělat na tom mají i partneři firmy.

Connect.cz z Washingtonu: Microsoft rozjel několik větších oblastí byznysu, z nichž od každé si do budoucna slibuje roční byznys o velikosti alespoň jedné miliardy dolarů. Na velice solidní náběhové křivce tento cíl splnit je přesouvání a zálohování dat do cloudu. Velkou šanci na tom vydělat mají i partneři největší softwarové firmy světa.

Microsoft a další cloudoví hráči se snaží přimět své zákazníky k tomu, aby co největší množství dat přesouvali právě do cloudu. To ale ne vždy je záležitost jednoho klepnutí myší. Firmy a organizace navíc často nechtějí mít v cloudu data všechna, ale například pouze méně citlivé záležitosti, a zbytek pak raději stále uskladňují „u sebe“. Mimo to cloudové služby často volí pouze pro zálohování a podobně. A to i z toho důvodu, že nechtějí odepisovat investice do infrastruktury, kterou mají zakoupenou.

Této oblasti se říká hybridní cloud. V tomto případě firmy neustále část dat provozují na svých serverech, jiné operace a informace ale přesouvají ven ke cloudovým hráčům.

Oživlá akvizice

Tyto operace s daty mezi IT prostředím zákazníků a cloudem vyžadují určitého „prostředníka“ a co nejlepší „transakční bránu“. Microsoft proto koncem roku 2012 koupil nenápadnou společnost nazvanou StorSimple. Nějakou dobu se ohledně ní odmlčel, nyní ale přichází s důležitými novinkami.

 

Rozjel se boj o přesouvání dat zákazníků do cloudu a Microsoft ho chce vyhrát.

 

StorSimple vyvíjí hardwarová zařízení, která pomáhají právě s přesunem dat v rámci onoho hybridního prostředí. Je to brána, skrze kterou je možné data „tlačit do cloudu“ a zase zpět. Microsoft nyní vydává novou sérii nazvanou Azure StorSimple 8000 (8100 a 8600) a společně s ní i softwarové nástroje Azure StorSimple Manager a Virtual Appliance. Pomocí této sady lze popisované operace realizovat.

Redmond se těmito kroky připojuje do veliké hry o data firemních a státních zákazníků, na která mají spadeny také další cloudoví giganti typu Google, Amazon a podobně. Zmiňovaný hybridní cloudový model také velice zajímá VMware a Hewlett-Packard, kteří přesně z těchto účelů investují do datových center a vlastních cloudů.

Dá se tedy říci, že Microsoft si StorSimple pořídil zejména z toho důvodu, aby mohl udávat tempo tohoto závodu a aby mohl lépe dostat data svých zákazníků do cloudu. A na tom všem dobře vydělat. Je to zřejmě chytrý krok, storage obr EMC například minulý týden koupil největší konkurenci StorSimple, firmu TwinStrata.

A ještě druhá a čerstvá akvizice

V souvislosti s ukládáním dat do cloudu Microsoft v těchto dnech realizoval také další důležitou akvizici. Za nespecifikovanou částku získal společnost InMage. Její nástroje zvládají zálohování prakticky čehokoliv (virtuální i fyzické IT prostředí, databáze, aplikace, jakékoliv systémy a tak dále) právě do cloudu. Díky tomu je možné cloud použít jako zálohování všeho druhu a službu typu disaster recovery pro obnovení dat při haváriích a výpadcích.

InMage během několika let svého působení získal investice 35,9 milionu dolarů a kromě prostředí Microsoftu podporuje i VMware. Microsoft plánuje další podporu, stejně jako v případě StorSimple spolupracuje s mnoha dalšími storage výrobci. InMage má být postupně integrovaný do Windows Azure.

Na tomto všem mohou společně s Redmondem vydělávat také partneři. Microsoft tradičně své produkty a služby nabízí především skrze ně a role partnerů se v práci s daty hodí především v oblasti integrace, migrace a podobně. Podle informací Connect.cz už se někteří čeští partneři o tuto oblast velice zajímají a vidí v ní příležitost.

Šéfové Microsoftu ostatně na loňském ročníku partnerské konference WPC prohlašovali, že ten, kdo s Redmondem půjde dělat cloud, bude růst mnohem rychleji než ten, kdo ho dělat nebude. Přesun dat do cloudu je jeden z příkladů.

V Microsoftu se ale evidentně chystají také na další hru. Firma údajně chystá vlastní „Azure Appliances“, tedy serverový hardware s připraveným softwarem Azure Pack. To lze popsat i jako „cloud v krabičce“, který si každý může koupit a rozběhat v datovém centru. O Azure Packu už jsme psali dříve.

Cestu autora na konferenci WPC 2014 hradila společnost Microsoft.

Diskuze (8) Další článek: Adidas miCoach Smart Ball: fotbalový míč se spoustou senzorů

Témata článku: Cloud, Microsoft, Byznys, Důležitá oblast, Data firem, Největší akvizice, Miliardový byznys, Expanze, Důležitý krok, Azure, Připravený software, Solidní novinka, Velká expanze, DALPodrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

Podrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

**Než zrušíte SIPO, musíte platby převést jinam. **Neplatí to nutně pro poplatky veřejnoprávním médiím. **SIPO zrušíte osobně, elektronicky nebo se zruší automaticky.

Petr Urban
Česká poštaNávody
Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

**Složky ve Windows si nepojmenujete libovolně. **Seznam rezervovaných názvů existuje kvůli kompatibilitě. **Kořeny této záležitosti sahají až do 70. let.

Petr Urban
Operační systémyWindows
Jsou vůbec DALL-E, Midjourney nebo Copilot legální? Někdo by to měl rozčísnout, dokud je ještě čas

Jsou vůbec DALL-E, Midjourney nebo Copilot legální? Někdo by to měl rozčísnout, dokud je ještě čas

** Z textových a obrázkových AI generátorů se stávají komerční služby ** Už to není experiment pro pár geeků a programátorů ** Právní experti začínají řešit, jestli náhodou neporušují autorské právo

Jakub Čížek
Autorské právoUmělá inteligence
9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

** Když selžou legální zdroje, můžete se zkusit obrátit na služby pro stahování souborů ** Ulož.to není zdaleka jediné, které nabízí videoobsah ke stažení ** Konkurenční služby nabízí levnější placené účty

redakce
TipyHudba, filmy, seriályWeb
Konec těžby etherea znamená, že nevyděláte ani na těžbě jiných kryptoměn. I tady se čeká na růst

Konec těžby etherea znamená, že nevyděláte ani na těžbě jiných kryptoměn. I tady se čeká na růst

Kryptoměna ethereum se přestala těžit na grafických kartách, což má výrazné důsledky nejen pro celé těžařské odvětví, ale i pro dostupnost a ceny grafických karet.

Jan Pánek
EthereumKryptoměny
Nejlepší weby na stahování modelů pro 3D tiskárny. Thingiverse zná každý, ale jsou tu i lepší alternativy

Nejlepší weby na stahování modelů pro 3D tiskárny. Thingiverse zná každý, ale jsou tu i lepší alternativy

** Cokoliv od skládací lopaty na sníh po komiksové figurky ** Printables má věrnostní program, kde lze získat filament (a další) zdarma ** Modely pro FFF/FDM i SLA tiskárny

David Caba
3D tisk
Začíná platit Digital Markets Act. Kladivo na Apple, Alphabet, Metu i Microsoft. Může změnit pravidla internetu

Začíná platit Digital Markets Act. Kladivo na Apple, Alphabet, Metu i Microsoft. Může změnit pravidla internetu

** Dnes vstupuje v platnost Digital Markets Act ** Příští rok udělá z digitálních hegemonů strážce přístupu ** A každý takový strážce bude podléhat tvrdé regulaci

Jakub Čížek
Evropská uniePrávoInternet
Návod, jak dostat maximum z Peněženky Google

Návod, jak dostat maximum z Peněženky Google

Služba Google Wallet (Peněženka Google) schlamstla před několika měsíci platební aplikaci Google Pay. Díky tomu se původní platforma rozrostla o další funkce. Je zde však i prostor pro zlepšení.

Jan Spěšný