Tohle má být další miliardový byznys Microsoftu

Microsoft rozjíždí několik nových oblastí, z nichž každá směřuje k miliardovým ročním tržbám. Přesouvání dat do cloudu má být jedna z nich a vydělat na tom mají i partneři firmy.
Tohle má být další miliardový byznys Microsoftu

Connect.cz z Washingtonu: Microsoft rozjel několik větších oblastí byznysu, z nichž od každé si do budoucna slibuje roční byznys o velikosti alespoň jedné miliardy dolarů. Na velice solidní náběhové křivce tento cíl splnit je přesouvání a zálohování dat do cloudu. Velkou šanci na tom vydělat mají i partneři největší softwarové firmy světa.

Microsoft a další cloudoví hráči se snaží přimět své zákazníky k tomu, aby co největší množství dat přesouvali právě do cloudu. To ale ne vždy je záležitost jednoho klepnutí myší. Firmy a organizace navíc často nechtějí mít v cloudu data všechna, ale například pouze méně citlivé záležitosti, a zbytek pak raději stále uskladňují „u sebe“. Mimo to cloudové služby často volí pouze pro zálohování a podobně. A to i z toho důvodu, že nechtějí odepisovat investice do infrastruktury, kterou mají zakoupenou.

Této oblasti se říká hybridní cloud. V tomto případě firmy neustále část dat provozují na svých serverech, jiné operace a informace ale přesouvají ven ke cloudovým hráčům.

Oživlá akvizice

Tyto operace s daty mezi IT prostředím zákazníků a cloudem vyžadují určitého „prostředníka“ a co nejlepší „transakční bránu“. Microsoft proto koncem roku 2012 koupil nenápadnou společnost nazvanou StorSimple. Nějakou dobu se ohledně ní odmlčel, nyní ale přichází s důležitými novinkami.

 

Rozjel se boj o přesouvání dat zákazníků do cloudu a Microsoft ho chce vyhrát.

 

StorSimple vyvíjí hardwarová zařízení, která pomáhají právě s přesunem dat v rámci onoho hybridního prostředí. Je to brána, skrze kterou je možné data „tlačit do cloudu“ a zase zpět. Microsoft nyní vydává novou sérii nazvanou Azure StorSimple 8000 (8100 a 8600) a společně s ní i softwarové nástroje Azure StorSimple Manager a Virtual Appliance. Pomocí této sady lze popisované operace realizovat.

Redmond se těmito kroky připojuje do veliké hry o data firemních a státních zákazníků, na která mají spadeny také další cloudoví giganti typu Google, Amazon a podobně. Zmiňovaný hybridní cloudový model také velice zajímá VMware a Hewlett-Packard, kteří přesně z těchto účelů investují do datových center a vlastních cloudů.

Dá se tedy říci, že Microsoft si StorSimple pořídil zejména z toho důvodu, aby mohl udávat tempo tohoto závodu a aby mohl lépe dostat data svých zákazníků do cloudu. A na tom všem dobře vydělat. Je to zřejmě chytrý krok, storage obr EMC například minulý týden koupil největší konkurenci StorSimple, firmu TwinStrata.

A ještě druhá a čerstvá akvizice

V souvislosti s ukládáním dat do cloudu Microsoft v těchto dnech realizoval také další důležitou akvizici. Za nespecifikovanou částku získal společnost InMage. Její nástroje zvládají zálohování prakticky čehokoliv (virtuální i fyzické IT prostředí, databáze, aplikace, jakékoliv systémy a tak dále) právě do cloudu. Díky tomu je možné cloud použít jako zálohování všeho druhu a službu typu disaster recovery pro obnovení dat při haváriích a výpadcích.

InMage během několika let svého působení získal investice 35,9 milionu dolarů a kromě prostředí Microsoftu podporuje i VMware. Microsoft plánuje další podporu, stejně jako v případě StorSimple spolupracuje s mnoha dalšími storage výrobci. InMage má být postupně integrovaný do Windows Azure.

Na tomto všem mohou společně s Redmondem vydělávat také partneři. Microsoft tradičně své produkty a služby nabízí především skrze ně a role partnerů se v práci s daty hodí především v oblasti integrace, migrace a podobně. Podle informací Connect.cz už se někteří čeští partneři o tuto oblast velice zajímají a vidí v ní příležitost.

Šéfové Microsoftu ostatně na loňském ročníku partnerské konference WPC prohlašovali, že ten, kdo s Redmondem půjde dělat cloud, bude růst mnohem rychleji než ten, kdo ho dělat nebude. Přesun dat do cloudu je jeden z příkladů.

V Microsoftu se ale evidentně chystají také na další hru. Firma údajně chystá vlastní „Azure Appliances“, tedy serverový hardware s připraveným softwarem Azure Pack. To lze popsat i jako „cloud v krabičce“, který si každý může koupit a rozběhat v datovém centru. O Azure Packu už jsme psali dříve.

Cestu autora na konferenci WPC 2014 hradila společnost Microsoft.

Diskuze (8) Další článek: Adidas miCoach Smart Ball: fotbalový míč se spoustou senzorů

Témata článku: Microsoft, Byznys, Cloud, Miliardový byznys, Největší akvizice, Důležitý krok, Expanze, Solidní novinka, Připravený software, Velká expanze, Důležitá oblast, Azure


Určitě si přečtěte

Jak si pročistit disk ve Windows bez instalování dalších programů

Jak si pročistit disk ve Windows bez instalování dalších programů

** K vyčištění disku ve Windows nepotřebujete nástroje třetích stran. ** Postačíte si i s obyčejným nastavením. ** Zvolit si můžete i automatické promazávání dat.

Vladislav Kluska | 18

Květnové Windows 10 jsou za dveřmi: Co přinesou nového?

Květnové Windows 10 jsou za dveřmi: Co přinesou nového?

** Windows 10 May 2019 Update se blíží ** Hlavní viditelnou změnou je bílé téma ** Novinek je ale samozřejmě mnohem více

Vladislav Kluska | 57