Tohle má být další miliardový byznys Microsoftu

Microsoft rozjíždí několik nových oblastí, z nichž každá směřuje k miliardovým ročním tržbám. Přesouvání dat do cloudu má být jedna z nich a vydělat na tom mají i partneři firmy.
Tohle má být další miliardový byznys Microsoftu

Connect.cz z Washingtonu: Microsoft rozjel několik větších oblastí byznysu, z nichž od každé si do budoucna slibuje roční byznys o velikosti alespoň jedné miliardy dolarů. Na velice solidní náběhové křivce tento cíl splnit je přesouvání a zálohování dat do cloudu. Velkou šanci na tom vydělat mají i partneři největší softwarové firmy světa.

Microsoft a další cloudoví hráči se snaží přimět své zákazníky k tomu, aby co největší množství dat přesouvali právě do cloudu. To ale ne vždy je záležitost jednoho klepnutí myší. Firmy a organizace navíc často nechtějí mít v cloudu data všechna, ale například pouze méně citlivé záležitosti, a zbytek pak raději stále uskladňují „u sebe“. Mimo to cloudové služby často volí pouze pro zálohování a podobně. A to i z toho důvodu, že nechtějí odepisovat investice do infrastruktury, kterou mají zakoupenou.

Této oblasti se říká hybridní cloud. V tomto případě firmy neustále část dat provozují na svých serverech, jiné operace a informace ale přesouvají ven ke cloudovým hráčům.

Oživlá akvizice

Tyto operace s daty mezi IT prostředím zákazníků a cloudem vyžadují určitého „prostředníka“ a co nejlepší „transakční bránu“. Microsoft proto koncem roku 2012 koupil nenápadnou společnost nazvanou StorSimple. Nějakou dobu se ohledně ní odmlčel, nyní ale přichází s důležitými novinkami.

 

Rozjel se boj o přesouvání dat zákazníků do cloudu a Microsoft ho chce vyhrát.

 

StorSimple vyvíjí hardwarová zařízení, která pomáhají právě s přesunem dat v rámci onoho hybridního prostředí. Je to brána, skrze kterou je možné data „tlačit do cloudu“ a zase zpět. Microsoft nyní vydává novou sérii nazvanou Azure StorSimple 8000 (8100 a 8600) a společně s ní i softwarové nástroje Azure StorSimple Manager a Virtual Appliance. Pomocí této sady lze popisované operace realizovat.

Redmond se těmito kroky připojuje do veliké hry o data firemních a státních zákazníků, na která mají spadeny také další cloudoví giganti typu Google, Amazon a podobně. Zmiňovaný hybridní cloudový model také velice zajímá VMware a Hewlett-Packard, kteří přesně z těchto účelů investují do datových center a vlastních cloudů.

Dá se tedy říci, že Microsoft si StorSimple pořídil zejména z toho důvodu, aby mohl udávat tempo tohoto závodu a aby mohl lépe dostat data svých zákazníků do cloudu. A na tom všem dobře vydělat. Je to zřejmě chytrý krok, storage obr EMC například minulý týden koupil největší konkurenci StorSimple, firmu TwinStrata.

A ještě druhá a čerstvá akvizice

V souvislosti s ukládáním dat do cloudu Microsoft v těchto dnech realizoval také další důležitou akvizici. Za nespecifikovanou částku získal společnost InMage. Její nástroje zvládají zálohování prakticky čehokoliv (virtuální i fyzické IT prostředí, databáze, aplikace, jakékoliv systémy a tak dále) právě do cloudu. Díky tomu je možné cloud použít jako zálohování všeho druhu a službu typu disaster recovery pro obnovení dat při haváriích a výpadcích.

InMage během několika let svého působení získal investice 35,9 milionu dolarů a kromě prostředí Microsoftu podporuje i VMware. Microsoft plánuje další podporu, stejně jako v případě StorSimple spolupracuje s mnoha dalšími storage výrobci. InMage má být postupně integrovaný do Windows Azure.

Na tomto všem mohou společně s Redmondem vydělávat také partneři. Microsoft tradičně své produkty a služby nabízí především skrze ně a role partnerů se v práci s daty hodí především v oblasti integrace, migrace a podobně. Podle informací Connect.cz už se někteří čeští partneři o tuto oblast velice zajímají a vidí v ní příležitost.

Šéfové Microsoftu ostatně na loňském ročníku partnerské konference WPC prohlašovali, že ten, kdo s Redmondem půjde dělat cloud, bude růst mnohem rychleji než ten, kdo ho dělat nebude. Přesun dat do cloudu je jeden z příkladů.

V Microsoftu se ale evidentně chystají také na další hru. Firma údajně chystá vlastní „Azure Appliances“, tedy serverový hardware s připraveným softwarem Azure Pack. To lze popsat i jako „cloud v krabičce“, který si každý může koupit a rozběhat v datovém centru. O Azure Packu už jsme psali dříve.

Cestu autora na konferenci WPC 2014 hradila společnost Microsoft.

Diskuze (8) Další článek: Adidas miCoach Smart Ball: fotbalový míč se spoustou senzorů

Témata článku: Byznys, Cloud, Microsoft, Azure, Miliardový byznys, Důležitá oblast, Solidní novinka, Důležitý krok, Expanze, Velká expanze, Největší akvizice, Připravený software


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 43

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 47

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

** Microsoft aktualizuje Windows 10 dvakrát ročně ** Jenže praktických novinek už není tolik jako dříve ** Poslali jste nám skoro 300 tipů, co by se měly Desítky ještě naučit

Jakub Čížek | 139

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 28

9 tipů, jak vyšlechtit nabídku Start ve Windows 10, aby lépe sloužila

9 tipů, jak vyšlechtit nabídku Start ve Windows 10, aby lépe sloužila

** Nabídka Start už existuje bezmála čtvrt století ** Ve Windows 10 postupně dostala celou řadu funkcí ** Start si můžete ve velkém rozsahu přizpůsobit

Karel Kilián | 46

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

** Součástí Windows 10 je integrovaný antivirový program. Stačí to? ** Představíme vám sedm aplikací na boj proti virům a malwaru ** Všechny jsou k dispozici zdarma a některé ani nemusíte instalovat

Karel Kilián | 30