Tohle už je Nadellův Microsoft

Satya Nadella začal úřadovat v čele Microsoftu a firmu mění k obrazu svému. Rozdělil siamská dvojčata Windows a Office, míří na všechny platformy a nevede Ballmerovy války.

Connect.cz z Londýna: Co dělat, když je budoucnost Windows nejistá, pozice v mobilních operačních systémech okrajová a celkový podíl u koncových zařízení vlivem Chrome OS a právě dotykových placek menší a menší? Microsoft začal realizovat plán jménem cloud a aplikace dostupné úplně všude. Je to plán, se kterým přišel nový šéf Satya Nadella. Ten jasně ukazuje, že do Microsoftu přichází změna myšlení.

Pozice Windows je skutečně nalomená, respektive už vlivem mobilních strojů nemá a zřejmě nikdy nebude mít takové postavení. Předchozí hlavoun Redmondu Steve Ballmer s tímto problémem bojoval po svém – vyhlásil strategii „Jeden Microsoft“ a snažil se všechny produkty propojit tak, aby se z jeho podniku stal takový druhý Apple. Zašel až tak daleko, že koupil mobilní divizi Nokie.

Jenže to se tak úplně nepovedlo. Z velké míry i kvůli tomu, že Windows 8 nesplnil to, co se od něj čekalo, a pozici ostatních mobilních platforem nedokázal rozbít. Obecně špatné přijetí osmiček vedlo i k tomu, že Microsoft novou verzi pojmenoval Windows 10 a už se k Windows 8 nebude chtít příliš hlásit.

Zahodit a přijít s něčím jiným

Přístup vše postavit kolem Windows byl vidět třeba na Ballmerově přístupu, jak prodávat stěžejní softwarový balík Office. Ballmer tvrdil, že tyto aplikace lze skutečně pořádně využívat zejména na běžném desktopu s Windows a právě skrze Office chtěl tento systém držet ve hře. Nadella na to jde odjinud. Windows se v rámci verze 10 samozřejmě bude snažit dostat co nejdále, už ale netvoří středobod jeho vesmíru.

Klepněte pro větší obrázek
Žádné spaní, transformujeme se. Šéf Microsoftu Satya Nadella.

Nový a stále více oblíbený šéf Redmondu siamská dvojčata Windows a Office rozděluje. Microsoft před pár dny oznámil, že Office pro iOS bude dostupný zcela zdarma a stejně tak se stane, až vyjde finální verze pro Android. Office navíc přímo spolupracuje s Dropboxem a ne pouze s OneDrive. Lze očekávat, že další podobné změny budou přicházet i v mnoha dalších případech. Microsoft bude své aplikace vydávat, kde to jenom půjde a napojovat na co jenom půjde.

Firma totiž našla nové pojítko, než jakým jsou Windows. Platformou budoucnosti je jeho cloud Azure. Když Microsoft dokáže dostat své aplikace na „všechny“ druhy zařízení a platformy, budou minimálně v základní verzi zdarma a lidé je budou chtít používat, bude moci naplno zapojit právě svůj cloud, na který tyto programy budou napojeny.

Například do Office 365 nyní mohou vývojáři psát vlastní rozšíření a aplikace. Tam se rýsuje nový obchodní model a přibývat budou další. Mobilní a další aplikace už v budoucnu nebudou základním prostředkem pro přímé vydělávání peněz, tím se stane cloud a vše, co na něm běží. Aplikace budou pouze přístupový bod a prodloužená ruka.

Platforma pro transformaci

„Azure a Office 365 jsou platformou pro naši vlastní transformaci,“ říká Satya Nadella. „Musíme mít nové koncepty a dělat nové věci, ne jenom žít z konceptů minulosti. Je nutné se neustále transformovat a nestát se pohodlnými, jinak to znamená konec,“ dodává jasně. Kontrast s Ballmerovým opevňováním nemůže být větší.

Klepněte pro větší obrázek
Cloud jsme stihli, teď chceme na všechna zařízení. Satya Nadella.

Nadellova slova je nutné občas trochu dekódovat. Nyní například často mluví o takzvaných „productivity apps“. Jak sám přiznává, je to poněkud nudný termín, za kterým se ale skrývá mnohem více zajímavých věcí. Jsou to právě výše zmiňované „všechny aplikace na všech systémech“, se kterými je možné „něco“ dělat. „To je teď jádro Microsoftu,“ vzkazuje Nadella. „A jediná cesta, jak toho dosáhnout, je skrze cloud.“

Cloud je v Microsoftu Nadellovo dítko, které sehrálo velkou roli v tom, že tento indický inženýr křeslo výkonného ředitele získal. Není tedy divu, že aktivity firmy nyní směřuje právě tímto směrem. Cloud už začíná tvořit zajímavou část byznysu Microsoftu – aktuálně si sahá na 4,5 miliardy dolarů ročně.

„V cloudu jsme jednoznačně chytili trend. Samozřejmě, 4,5 miliardy dolarů z celkových tržeb 70 miliard je pouze malá část, ale naskočili jsme včas a tento byznys bude nadále růst,“ říká Nadella. Souhlasí s tím i oslovení analytici, kteří Microsoft v tomto ohledu řadí mezi absolutní špičku po bok Amazonu a Googlu. Pro srovnání, Amazon z cloudu ročně generuje zhruba čtyři miliardy dolarů.

 

Azure a Office 365 jsou platformou pro naši vlastní transformaci.

 

Azure je nyní na spanilé jízdě a každý týden sbírá 10 tisíc nových zákazníků. Microsoft má po celém světě 19 datových center a 11,4 milionu serverů. Díky této velikosti si Microsoft může dovolit neustále snižovat ceny (předplatitelé Office 365 například mají neomezený prostor na OneDrive) a činit tak i do budoucna.

Cloud už je rozdělen

„Myslím, že pokud už nyní ročně neinvestujete čtyři až pět miliard dolarů ročně do rozvoje cloudu, je celkem pozdě vstoupit do této hry. V cloudu je vysoká vstupní bariéra a je nás málo, kteří dokážeme cloud dělat v takových rozměrech,“ popisuje Nadella. Opět má kromě Microsoftu na mysli Google a Amazon. Nadella ale zároveň souhlasí s tím, že v cloudu nebude existovat jeden vítěz, který „bere vše“.

Satya Nadella se od svého předchůdce liší také v dalších věcech. Už například neoznačuje Linux za rakovinu a naopak se ho (a další open source technologie) snaží co nejvíce podporovat. Cynikové to označují za způsob, jak získat více peněz z licenčních a patentových poplatků, ten hlavní důvod je ale mnohem více prozaický – zákazníci prostě Linux a další nástroje používají a chtějí toto všechno provozovat i v Azure.

 

Musíme mít nové koncepty a dělat nové věci, ne jenom žít z konceptů minulosti.

 

Kolem 20 procent systémů běžících na cloudu Azure je v současné době Linux. To je velké číslo a potenciálně velká ztráta zákazníků. Microsoft začal podporovat i další žádané technologie, třeba Hadoop do Docker kontejnery. Stejně prozíravě se z tohoto pohledu jeví také zpřístupnění Office na mobilních strojích zdarma. Pokud by tak Microsoft neučinil, na síle by získávaly jiné dostupné alternativy.

Podle mnoha lidí z Microsoftu, se kterými Connect.cz průběžně komunikuje, se pod Nadellou atmosféra ve firmě postupně začíná měnit k lepšímu. Má vytvářet lepší firemní kulturu. Zároveň je ale třeba na dalších věcech neustále pracovat, zejména na vylepšení vzájemné spolupráce. Zvládnout se musí také probíhající propouštění 18 tisíc lidí. Mnoho lidí má být také zmateno z probíhajících změn a odlišných priorit.

„To, co Satya za těch pár měsíců ve funkci dokázal, je skutečně velká věc. Stačí se podívat, jak byl Microsoft nastavený a uzavřený za Ballmera a jak se nyní vše mění,“ shodují se oslovení zaměstnanci z centrály v Redmondu.

Cestu autora hradila společnost Microsoft.

Diskuze (64) Další článek: První stroj od Toshiby s Core M: slibné 2 v 1 Portégé Z20t

Témata článku: Cloud, Microsoft, Windows, Byznys, Satya Nadella, Vydělávání peněz, Velká věc, Nový zákaz, Neomezený prostor, Mobilní Windows, Mobilní stroj, Softwarový balík, Velké číslo, Oblíbený šéf, Velká ztráta, Vydělávání, Azure, Google a Amazon, Velké propouštění, Bariéra, Celkový podílZáškodníci už objevili ChatGPT. Snaží se generovat natvrdlé viry, což je ale možná ještě horší

Záškodníci už objevili ChatGPT. Snaží se generovat natvrdlé viry, což je ale možná ještě horší

** Jen co se na scéně objevil ChatGPT, začala si s ním hrát i šedá zóna ** Automat sice generuje funkční, ale také naivní „útoky“ ** Když ale budou masivní a automatizované, škodí úplně stejně

Jakub Čížek
MalwareUmělá inteligenceBezpečnost
Konec těžby etherea znamená, že nevyděláte ani na těžbě jiných kryptoměn. I tady se čeká na růst

Konec těžby etherea znamená, že nevyděláte ani na těžbě jiných kryptoměn. I tady se čeká na růst

Kryptoměna ethereum se přestala těžit na grafických kartách, což má výrazné důsledky nejen pro celé těžařské odvětví, ale i pro dostupnost a ceny grafických karet.

Jan Pánek
EthereumKryptoměny
Nejlepší weby na stahování modelů pro 3D tiskárny. Thingiverse zná každý, ale jsou tu i lepší alternativy

Nejlepší weby na stahování modelů pro 3D tiskárny. Thingiverse zná každý, ale jsou tu i lepší alternativy

** Cokoliv od skládací lopaty na sníh po komiksové figurky ** Printables má věrnostní program, kde lze získat filament (a další) zdarma ** Modely pro FFF/FDM i SLA tiskárny

David Caba
3D tisk
Stavíme chytrou ventilaci ložnice. Legrační větráčky z počítače jsme vyměnili za turbo

Stavíme chytrou ventilaci ložnice. Legrační větráčky z počítače jsme vyměnili za turbo

** Loni v létě jsme zkusili větrat ložnici chladičem z počítače ** Fungovalo to, ale trvalo to celou noc ** Proto do boje povoláváme 12V turboventilátor

Jakub Čížek
Chytrá domácnostPojďme programovat elektroniku
Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

**Složky ve Windows si nepojmenujete libovolně. **Seznam rezervovaných názvů existuje kvůli kompatibilitě. **Kořeny této záležitosti sahají až do 70. let.

Petr Urban
Operační systémyWindows
Jsou vůbec DALL-E, Midjourney nebo Copilot legální? Někdo by to měl rozčísnout, dokud je ještě čas

Jsou vůbec DALL-E, Midjourney nebo Copilot legální? Někdo by to měl rozčísnout, dokud je ještě čas

** Z textových a obrázkových AI generátorů se stávají komerční služby ** Už to není experiment pro pár geeků a programátorů ** Právní experti začínají řešit, jestli náhodou neporušují autorské právo

Jakub Čížek
Autorské právoUmělá inteligence
Návod, jak dostat maximum z Peněženky Google

Návod, jak dostat maximum z Peněženky Google

Služba Google Wallet (Peněženka Google) schlamstla před několika měsíci platební aplikaci Google Pay. Díky tomu se původní platforma rozrostla o další funkce. Je zde však i prostor pro zlepšení.

Jan Spěšný
Jak zvýšit herní výkon ve Windows 11? Vypněte tyhle funkce, radí Microsoft

Jak zvýšit herní výkon ve Windows 11? Vypněte tyhle funkce, radí Microsoft

**Windows 11 na některých počítačích aktivují bezpečnostní funkci Integrita paměti. **Virtualizační funkce ale negativně ovlivňují herní výkon. **Pokud některé funkce vypnete, můžete tím herní výkon posílit.

Petr Urban
Windows 11Microsoft
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Domácí skenování za pár korun. Stačí mobil, krabice a LED pásek
Lukáš Václavík
FotografováníMobilní aplikace