Tomáš Mikolov: Zkoumám umělou inteligenci ve Facebooku. Myslím, že se jí nemusíme bát

  • Tomáš Mikolov je český vědec v oblasti umělé inteligence
  • Pracoval v Microsoftu, na překladači Google a nyní je ve Facebooku
  • Na rozdíl od Elona Muska nemá z umělé inteligence obavy

Přední český vědec z oblasti umělé inteligence, který stojí za takovými projekty jako je word2vec či novější FastText, zavítal do Česka a kromě přednášek na ČVUT, které uspořádala agentura dreamBIG, si udělal čas i pro čtenáře Živě.

Říkali mi, že dělám na nesmyslech

Tomáš Mikolov studoval na univerzitě v Brně a jeho dizertační práce se zabývala využitím rekurentních neuronových sítí pro práci s jazyky. V té době mu ale i zkušení oponenti tvrdili, že dělá na nesmyslech a měl by toho co nejdříve nechat. Že prý jde o slepou uličku a kdyby to bylo tak jednoduché, tak už je to dávno takhle vymyšlené. Budoucnosti je prý ruční specifikace s využitím statistických modelů.

Nejhorší na tom je, že v dizertační práci měl Tomáš Mikolov skutečné výsledky. „Některé zřejmé věci lze vidět až po tom, co jsou hotové, použitelné a rozšířené. Že něco nejde, je často nějaké obecné staré tvrzení, které se pravidelně omílá i ve vědeckých materiálech, aniž by se někdo pokusil vše znovu prověřit a vyzkoušet s novými postupy,“ popsal Tomáš Mikolov.

Právě na tomto příkladu Tomáš Mikolov ukazuje, že pokud si myslíte, že jdete ve vývoji dané technologie správným směrem a máte to alespoň trochu ověřené, neměli byste se vzdávat a nechat odradit „staršími“, kteří často nevidí nové možnosti a mají omezené pohledy na nové věci.

Vědecké materiály často za moc nestojí

Nové vědecké pokroky je nutné velmi kvalitně sepsat do vědeckého materiálu. Tomáš Mikolov ale prozradil, že věda minimálně z jeho pohledu do oblasti umělé inteligence, je plná vědeckých materiálů, které nemají naprosto žádný význam nebo netvoří posun v oboru.

Dle jeho je kvalitních materiálů, které něco posouvají dále, jen třeba 5 až 10 % a zbytek si „úspěchy - state of the art“ schovávají za speciální srovnávací metriky, které jsou například desítky let staré, testují své modely na extrémně specifickém datasetu a využívají podobných fíglů, aby jejich práce vypadala dobře. Těch možností jak vědecké práce ohnout, je opravdu mnoho. 

„Je to jako kdyby jste se vyhlásil rekordmanem v maratónském běhu. Ale v detailu materiálu se pak dozvíte, že se jedná jen o jeden atypický běh, do kterého se přihlásili konkurenční běžci pouze s jednou nohou a kteří u toho žonglovali a vlastně ani nakonec neběželi, protože pršelo a celé se to odehrávalo v horách,“ upřesnil Tomáš Mikolov.

Tito vědci pak z toho mají samozřejmě granty a další výhody, které jsou spojené s generováním vědeckých materiálů. Většinou jde zkrátka o povinné aktivity a splněné „úkoly“, než o opravdové vědecké práce.

Práce na překladači Google

Po krátké práce v Microsoftu Tomáš od roku 2012 do roku 2014 pracoval i v Googlu, kde se dostal do velmi úzké skupiny výzkumníků v rámci Google Brain. Tomáš hlavně spolupracoval s týmem Google Translate, který potřeboval zlepšovat neuronové sítě pro využití překladů.

Jednalo se ale o dlouhý vývoj, protože nasazení nových technologií na produkci bylo až o několik let později, konkrétně v roce 2017. Důvodem je také to, že novou technologii je nutné i optimalizovat z pohledu výpočetní náročnosti.

Když totiž automatický překlad používá denně desítky milionů lidí a překládá se obrovské množství textu, je nutné výpočetní náročnost snížit na co nejnižší hodnoty, jinak by se zjednodušeně řečeno ani Google nedoplatil na serverových nákladech.

Google Brain měl v té době pouze kolem 20 lidí, stejně jako Google Translate. Jedná se tak o poměrně malé týmy, které ale zahrnují ty nejlepší z nejlepších, kteří v menším týmu efektivněji komunikují a spolupracují.

Google Brain měl být mostem mezi nejpokročilejším výzkumem umělé inteligence a jejich použitím v různých produktech Googlu. Dle Tomáše ale částečně probíhal i obecný výzkum, který nemusel být cílený k nějakému konkrétnímu nasazení k danému produktu, ale obecnému posouvání teoretických principů ve strojovém učení, hlubokých neuronových sítí a podobně.

Současný stav automatických překladů

Tomáš Mikolov už se dnes sice nezabývá vývojem neuronový sítí a algoritmů pro zpracování řeči a jazyků, stále si ale udržuje přehled v tom, jak vývoj v této oblasti postupuje.

Dle jeho slov se obecně postupuje směrem k tomu, že se používá větší množství trénovacích dat, zvyšuje se rovněž kvalita trénovacích dat a dochází i ke zlepšování algoritmů a zvětšování modelů. V určitých oblastech už je překlad dostatečný pro běžné použití a to platí pro mnoho jazyků.

Platí to například u recenzí restaurací a podobně, kde nevadí to, že jedno slovo je špatně. Každopádně tato „dostatečná kvalita“ se postupně rozšiřuje do více oblasti. Problém s nasazením automatických překladů s využitím neuronových sítí do různých specifických oblastí brání obvykle nedostatek trénovacích dat, což znamená i nižší kvalitu překladu. Typický rozdíl je mezi podrobným vědeckým článkem proti běžnému novinovému článku. Každopádně ale dochází k neustálému postupnému zlepšování. 

Oslovil ho sám Mark Zuckerberg

Ještě v době, kdy Tomáš Mikolov pracoval v Googlu, ho oslovil e-mailem přímo Mark Zuckerberg, který nabíral „ty nejlepší“ do nového vědeckého týmu Facebooku, který měl být zaměřený právě jen na umělou inteligenci. 

Oproti práci v Googlu se navíc mělo jednat o více teoretický a pokročilý obecný výzkum, což Tomáše oslovilo a nakonec tedy přešel do Facebooku, kde je dodnes.

Výpočetní výkon není problém

Pokud jde o schopnosti umělé inteligence ve spojení s dostupným výpočetním výkonem, existuje podle Tomáše poměrně velká fáma, kdy se s vyšším výpočetním výkonem dostaneme dále a získáme chytřejší umělou inteligenci.

Tento pohled platí možná pro jednoduché věci typu šachy nebo Go, ale například u strojového překladu či dokonce ještě složitějších věcí vůbec není problém samotný výpočetní výkon, ale právě samotné algoritmy, které jsou omezující. 

I milionkrát vyšší výpočetní výkon u současných algoritmů pomůže jen velmi málo. Obecně se tak nečeká na výkonnější hardware, který by umožnil chytřejší umělou inteligenci, ale pokročilejší algoritmy. Právě ty hrají roli v tom, co a jak se AI s daným výkonem naučí v různých oblastech.

Superinteligence bude „spíše“ hodná

Tomáš Mikolov na rozdíl od Elona Muska a dalších patří mezi optimisty a myslí si, že pokud jednou vznikne nějaká obecná umělá inteligence či superinteligence, bude mít pozitivní efekt na svět. I to je důvod, proč v této oblasti pracuje.

Podle něj je to porovnání rizik mezi tím, co by se stalo, kdybychom takovou pokročilou superinteligenci nevyvinuli. Sami nedokáže předvídat komplexní světové události a návaznosti v dlouhodobém měřítku. A právě takové věci by mohla superinteligence efektivně řešit a hlídat to, abychom si sami nezničili vlastní prostředí a jedinou obyvatelnou planetu „široko daleko“.

Riziko důsledků našich technologií v průmyslu a dalších oblastech je z jeho pohledu vyšší, než riziko, že by vznikla nenávistná superinteligence, která by zničila světa. „Současní politici řeší jen to, co se stane v jejich volebním období, ale my potřebujeme přemýšlet více do budoucna a plánovat desítky či stovky let dopředu, což by mohla řešit budoucí superinteligence,“ upřesnil Tomáš Mikolov.

Tomáš také věří v transhumanismus, tedy že umělá inteligence rozšíří tu naší současnou, lidstvo tak bude chytřejší a umělá inteligence nás tak obecně zachrání v dalším vývoji.

Budoucnost vidím v komplexních adaptivních systémech

A jaká je dle Tomáše budoucnost umělé inteligence a na čem pracuje? Podle jeho slov jsou současné systémy zahrnující strojové učení, neuronové sítě nebo třeba hluboké neuronové sítě omezující z toho pohledu, že jejich schopnosti konvergují a velmi rychle narazí na strop toho, co se dokáží naučit.

Klepněte pro větší obrázek
Tomáš Mikolov

Oproti tomu stále poměrně málo prozkoumané komplexní adaptivní systémy, ve kterých může docházet k evoluci, i když se u nich nedefinují žádné fitness funkce, taková omezení nemají. Tyto systémy se tak mohou neustále dynamicky rozvíjet v čase. Nápady o těchto systémech už měl i Richard Feynman v minulém století. 

Tomáš má tak v plánu na těchto systémech pracovat s vybranými studenty a zase potenciálně vyvinout něco, co ještě nikdo před ním nedokázal.

Diskuze (13) Další článek: Začínají se testovat umělé dělohy. Mohou předcházet zdravotním komplikacím i ovlivnit lidskou evoluci

Témata článku: Technologie, Google, Microsoft, Facebook, Umělá inteligence, Věda, Budoucnost, Výzkum, Strojové učení, Rozhovory, Brno, Neuronová síť, Mark Zuckerberg, Překlad, Tomáš, Mys, Richard Feynman, Elon Musk, Inteligence, Překladač Google, Toma, Google Brain, Česká republika, Brain, ŽivěUS Navy vyvíjí pokročilé systémy elektronického boje pro menší lodě

US Navy vyvíjí pokročilé systémy elektronického boje pro menší lodě

** Společnost Northrop Grumman vyvíjí pro americké námořnictvo kompaktní verzi systému pro elektronický boj ** Tzv. SEWIP Block III je určen pro menší plavidla ** Verze SEWIP Block III Lite by měla rázně odpovídat hrozbám, jako jsou protilodní rakety, drony či letouny

Stanislav Mihulka
NámořnictvoLoděVojenství
Navrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

Navrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

** Dnes si ukážeme, že design tištěného obvodu zvládne i zelenáč ** Díky editoru EasyEDA si vystačíte s webovým prohlížečem ** Hotovou desku vyrobí hongkongský JLCPCB

Jakub Čížek
BastleníDIYPojďme programovat elektroniku
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost
České televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

České televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

** Jeden z největších obchodů historie se nedostal do hlavních zpráv ** Videohry televizím slouží jen k honění senzací, není to seriózní byznys ** České videohry jsou přitom úspěšnější než jiná kulturní díla

Lukáš Václavík
HryKomentářByznys
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix