Tržby Seznamu rostly, zisk kvůli investicím klesl

Seznam za loňský rok zaznamenal růst tržeb o 6 procent na 2,8 miliardy korun. Zisk vlivem investic do inovací a produktů klesl oproti předchozímu roku pod miliardu korun.
Tržby Seznamu rostly, zisk kvůli investicím klesl

Největší tuzemská internetová firma vloni opět rostla. Tržby Seznamu v roce 2012 překonaly 2,8 miliardy korun a meziročně tak vyrostly o 6 procent. Růst nicméně o něco zpomalil – v předchozím roce firma rostla o 19 procent. Provozní zisk dosáhl hodnoty 947 milionů korun a oproti roku 2011, kdy se dostal nad miliardu, o něco klesl. To je dáno vyššími strategickými investicemi do vývoje a inovací produktů.

Seznam plánuje, že s investicemi bude pokračovat i do budoucna. „Pro rok 2013 očekáváme asi pětiprocentní meziroční růst tržeb,“ říká výkonný ředitel firmy Michal Feix. „Tento růst budeme opět investovat do rozvoje firmy.“ Klesající tempo růstu je dáno i tím, že obchodní zástupci Seznamu už jenom těžko hledají nové klienty. „Nyní se budeme snažit konkurovat televizím a zde už takové tempo růstu nebude,“ řekl na setkání s novináři Feix.

Nejvíce prostředků v letošním roce opět proudí do rozvoje produktů a zdejší internetový lídr navíc počítá s dlouhodobějšími investicemi jako třeba s výstavbou vlastního datového centra. K tomuto účelu Seznamu založil samostatnou a stoprocentně dceřinou firmu Seznam.cz datová centra, s.r.o. „Řešíme reálný problém, abychom mohli snížit provoz za IT,“ tvrdí Feix. Otevřít se má také nové vývojové centrum v Ostravě. Vlivem investic by tak zisk Seznamu v tomto roce měl spadnout na 900 milionů korun.

Klepněte pro větší obrázek
Chceme růst na úkor televizí, říká výkonný šéf Seznamu Michal Feix.

Seznam o větších investicích do rozvoje sebe i trhu informoval už dříve. Společnost nejenom, že je pod tlakem zdejší pobočky Googlu, ale podle svých slov chce rovněž něco vrátit trhu. Firma tak například vstoupila jako investor do letošního kola akcelerátoru StartupYard. Daňové a další odvody státu činily 350 milionů korun.

Roční výdaje za internetovou reklamu v Česku tvořily 11,2 miliardy korun (17 procent z celkových reklamních výdajů) a Seznam tak opanoval velkou část těchto peněz. Firma v současné době pomocí svých služeb dosáhne na 88 procent uživatelů českého internetu a podle měření NetMonitoru měla v prosinci 2012 přes 6 milionů a 200 tisíc reálných uživatelů.

Budoucnost pro video a mobily

V roce 2012 nejrychleji rostly příjmy z reklamy ve vyhledávání. Systém Sklik už se na celkových tržbách podílí 30 procenty. Čtvrtinové podíly mají bannerové display reklamy na různých službách. Kolem 20 procent pak generují aktivity v rámci Firmy.cz.

Seznam už začíná generovat první peníze z mobilní reklamy. Za tu společně za reklamu z videí v loňském roce od inzerentů získal více než 40 milionů korun (meziroční růst o 100 procent). V porovnání s celkovými čísly je to sice málo, firma ale aktivně hledá nové způsoby, jak na mobilních službách vydělat. „Je to mladá oblast a zkoušíme různé modely,“ řekl v pořadu Connected Michal Feix (díl vyjde příští týden v pondělí). Seznam už má kolem 1,5 milionu mobilních uživatelů a na některých službách (Sport.cz a Novinky.cz) návštěvy z chytrých zařízení dosahují i 30 procent.

Reklama ve videu je oblast, která by vzhledem k plánům Seznamu v této oblasti (rozšiřování Stream.cz či projekty s vlastním video obsahem) měla postupně růst. Seznam už zavedl pravidelné filmové středy, v rámci kterých na domovské stránce vždy večer vysílá jeden z celovečerních filmů, na který má práva. Tým Pavla Zimy a Michala Feixe navíc vyjednává s Hollywoodem o zakoupení práv na co největší množství video obsahu.

Od letošního června se uvádí do provozu přesné cílení reklamy na základě toho, jak se uživatelé na webu chovají. Seznam sice ve velkém nesbírá uživatelská data ve stylu Googlu, k přesnějšímu zaměření nicméně hodlá využít soubory cookies. Využívání těchto dočasných souborů je proto jeden z hlavních důvodů, proč tuzemský internetový lídr v Bruselu bojuje za zrušení či alespoň zmírnění plánovaného „sušenkového zákona“.

Seznam od října tohoto roku vezme pod svá křídla doposud samostatnou společnost Mapy.cz. s.r.o. Tento dodavatel mapových podkladů tak bude přímo součástí firmy, což podle slov vedení výrazně zjednoduší vnitrofiremní administrativy.

Diskuze (10) Další článek: Netflix se pomalu rozšiřuje po Evropě, ale na těšení u nás je ještě brzy

Témata článku: Byznys, Seznam.cz, Stream.cz, Firmy.cz, Samostatná služba, Celovečerní film, Přesné cílení, Součást firmy, Reálný problém, Předchozí měření, Tržby, Hollywood, Zisk, Tlak investorů, Dočasný soubor, Seznam, Letošní rok, Brusel, Růst, Netmonitor, Reálný uživatel, Tempo, Klesající podíl, Televize na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Sony svléklo PlayStation 5 donaha. Chlazení je skutečně masivní a využívá tekutý kov
Lukáš Václavík
Playstation 5SonyHardware
Bluetooth 5.0 může mít obrovský dosah. I několik desítek kilometrů
Jakub Čížek
BluetoothTechnologie
Zkušenosti s Androidem 11: Novinek je překvapivě hodně, takhle se používají
Filip KůželVladislav Kluska
Android
AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

** AMD představilo tři nové grafické karty ** Všechny s architekturou RDNA2, kterou používají i PS5 a Xbox Series ** Karty útočí přímo na GeForce RTX 3000

Karel Javůrek | 77

Karel Javůrek
Radeon RX 6000Grafické kartyAMD
Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

** Před dvěma lety se Microsoft zasnoubil s Chromem ** Nový Edge není zdaleka jejich jediné dítě ** Ještě důležitější je komponenta WebView2

Jakub Čížek | 50

Jakub Čížek
Windows 10ChromeSoftware
Nové mapy Google: Česko vypadá, jako by bylo kdesi na ruské Sibiři
Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 43

Lukáš Václavík
LTEPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu