TSMC letos investuje dalších 28 miliard dolarů do vývoje a výroby čipů. 5 nm už tvoří 20 % tržeb

TSMC letos investuje dalších 28 miliard dolarů do vývoje a výroby čipů. 5 nm už tvoří 20 % tržeb

Společnost TSMC nabízí nejpokročilejší polovodičovou výrobu na světě a obsluhuje stále větší objem zákazníků. Tím pádem z jejích továren proudí obrovské a stále větší množství čipů. TSMC sice ostatním uteklo po stránce technologií i objemu, ale rozhodně se nezastaví ani tento rok.

Podle finanční zprávy za čtvrté čtvrtletí roku 2020 totiž TSMC tento rok plánuje investovat o polovinu více než minulý rok. Znamená to přitom nejen výzkum a vývoj, ale také stavby nových továren, případně jejich rozšíření a upgrady.

Dle odhadů se tak jedná o investice kolem 25 miliard dolarů až 28 miliard dolarů jen za letošní rok 2021, zatímco v roce 2020 to bylo „jen“ 17,2 miliardy dolarů. Poptávka po moderní výrobě u TSMC je totiž obzvláště vysoká - kromě obvyklého objemu mobilních čipů pro Apple, kterých bude více s čipy Apple M1 (M2 později tento rok) zase o několik milionů více, je totiž nutné vyrábět desítky miliony 7nm čipů pro všechny tři nové herní konzole (PlayStation 5, Xbox Series X/S). Když se k tomu přidá zvýšená poptávka po grafických kartách od Nvidie i AMD a také Zen 3 procesorech od AMD (Ryzen pro desktop i notebooky, serverové Epycy), bude mít TSMC co dělat.

Klepněte pro větší obrázek

Část trhu sice dokáže také pokrýt Samsung a například Nvidie si u něj nechává vyrábět čipy pro desktopové grafické karty GeForce RTX 3000, ale už v minulosti oznámila, že uvažuje i o možnosti využití 7nm výroby u TSMC, podobně jako to již používá pro serverové modely s architekturou Ampere.

Další spekulace navíc ukazují na to, že si možná právě u TSMC nechá některé čipy vyrábět i sám Intel, byť toto rozhodnutí bude spíše na bedrech nového šéfa Pata Gelsingera.

Pokud jde o samotné finanční výsledky, TSMC za poslední čtvrtletí roku 2020 utržilo 12,68 miliardy dolarů, což je meziročně růst o 22 %. Výroba pomocí 5nm technologie se již na tržbě podílela 20 %, 7nm technologie pak 29 % a 16nm technologie ještě dalších 13 %. Všechny starší technologie výroby (včetně 16nm waferů) společně zajistily 62 % příjmů.

Největším segmentem byly čipy pro chytré telefony (51 % obratu), následované výkonnými čipy (31 %), IoT (7 %) a dalšími.

Představení společnosti TSMC

Diskuze (8) Další článek: Bezdrátová sluchátka k počítači: Otestovali jsme 8 herních headsetů

Témata článku: Technologie, Apple, Byznys, AMD, Intel, Nvidia, Procesory, Samsung, Čipy, Ryzen, TSMC, Moorův zákon, Výroba, Tranzistory, Pat Gelsinger, DAL, Dolar, Gelsinger, Čip, Tržby, Xbox Series, Procesory na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Ruský notebook je přesně tak hrozný, jak si představujete

Ruský notebook je přesně tak hrozný, jak si představujete

** Letos se začne prodávat první ruský notebook Bitblaze Titan ** Neohromí výkonem ani výbavou, nýbrž svou neotesaností ** A stejně nakonec není tak ruský, jak se tváří

Lukáš Václavík
RuskoNotebooky