TSMC letos investuje dalších 28 miliard dolarů do vývoje a výroby čipů. 5 nm už tvoří 20 % tržeb

TSMC letos investuje dalších 28 miliard dolarů do vývoje a výroby čipů. 5 nm už tvoří 20 % tržeb

Společnost TSMC nabízí nejpokročilejší polovodičovou výrobu na světě a obsluhuje stále větší objem zákazníků. Tím pádem z jejích továren proudí obrovské a stále větší množství čipů. TSMC sice ostatním uteklo po stránce technologií i objemu, ale rozhodně se nezastaví ani tento rok.

Podle finanční zprávy za čtvrté čtvrtletí roku 2020 totiž TSMC tento rok plánuje investovat o polovinu více než minulý rok. Znamená to přitom nejen výzkum a vývoj, ale také stavby nových továren, případně jejich rozšíření a upgrady.

Dle odhadů se tak jedná o investice kolem 25 miliard dolarů až 28 miliard dolarů jen za letošní rok 2021, zatímco v roce 2020 to bylo „jen“ 17,2 miliardy dolarů. Poptávka po moderní výrobě u TSMC je totiž obzvláště vysoká - kromě obvyklého objemu mobilních čipů pro Apple, kterých bude více s čipy Apple M1 (M2 později tento rok) zase o několik milionů více, je totiž nutné vyrábět desítky miliony 7nm čipů pro všechny tři nové herní konzole (PlayStation 5, Xbox Series X/S). Když se k tomu přidá zvýšená poptávka po grafických kartách od Nvidie i AMD a také Zen 3 procesorech od AMD (Ryzen pro desktop i notebooky, serverové Epycy), bude mít TSMC co dělat.

Klepněte pro větší obrázek

Část trhu sice dokáže také pokrýt Samsung a například Nvidie si u něj nechává vyrábět čipy pro desktopové grafické karty GeForce RTX 3000, ale už v minulosti oznámila, že uvažuje i o možnosti využití 7nm výroby u TSMC, podobně jako to již používá pro serverové modely s architekturou Ampere.

Další spekulace navíc ukazují na to, že si možná právě u TSMC nechá některé čipy vyrábět i sám Intel, byť toto rozhodnutí bude spíše na bedrech nového šéfa Pata Gelsingera.

Pokud jde o samotné finanční výsledky, TSMC za poslední čtvrtletí roku 2020 utržilo 12,68 miliardy dolarů, což je meziročně růst o 22 %. Výroba pomocí 5nm technologie se již na tržbě podílela 20 %, 7nm technologie pak 29 % a 16nm technologie ještě dalších 13 %. Všechny starší technologie výroby (včetně 16nm waferů) společně zajistily 62 % příjmů.

Největším segmentem byly čipy pro chytré telefony (51 % obratu), následované výkonnými čipy (31 %), IoT (7 %) a dalšími.

Představení společnosti TSMC

Diskuze (8) Další článek: Bezdrátová sluchátka k počítači: Otestovali jsme 8 herních headsetů

Témata článku: Technologie, Apple, Byznys, Nvidia, Procesory, AMD, Intel, TSMC, Samsung, Čipy, Ryzen, Moorův zákon, Výroba, Tranzistory, Dolar, Čip, Pat Gelsinger, Tržby, Xbox Series


Určitě si přečtěte

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

** Kauza Ulož.to a proč my dva už (moc) newarezíme ** Windows 10X existují, ale nabízí se otázka proč ** Nissan ukázal vizi kanceláře v podobě karavanu

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 152

Jakub ČížekVladislav Kluska
Týden ŽivěVideo
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 75

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

** Autorský zákon vůbec nerespektuje internet a současnou realitu. ** Je stahování filmů legální a jaké se na to vztahují výjimky? ** Proč a za co všechno platíme výpalné?

Lukáš Václavík | 361

Lukáš Václavík
PirátstvíHudba, filmy, seriály
Chytré hodinky Honor a Huawei se zbavily největší brzdy. Naučily se instalovat aplikace
Filip Kůžel
HonorHodinkyMobilní aplikace
Čekali jsme skoro šest let. Android Auto jede do Česka i na Slovensko
Lukáš Václavík
Android AutoNavigaceGoogle
Nešťastný vývojář ukazuje, proč není dobré být závislý na Googlu
Lukáš Václavík
InternetGoogle
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 53

Vojtěch Malý
DatacentraServery