Uniklé smlouvy Cryteku odhalily, kolik stojí vývojáře DRM ochrana her Denuvo pro velké hry

Kontroverzní DRM ochrana Denuvo byla v minulosti napadána kvůli snižování výkonu počítačů, ale také vysokému vytěžování zápisů u SSD, což zkracuje jejich životnost. Technologie používá různé formy zabezpečení, které zahrnují i (de)šifrování a dat v reálném čase. Denuvo patří mezi současnou nejlepší protipirátskou ochranu her, která brání vytvoření nelegální kopie, ale stejně jako ostatní, není bezchybná a u mnoha her už ochrana padla (DRM ve starší generaci).

Je nicméně nutné dodat, že už se primárně nehraje na to, aby ochrana nebyla prolomena, ale aby vydržela co nejdéle nápor crackerů a hackerů, takže vývojáři vydělají na hlavní fází počátečního prodeje, kdy se prodá většina kopií hry.

Nyní se však můžeme díky úniku smluv ze společnosti Crytek, která stojí kromě jiného za populární sérií hry Crysis, podívat na to, kolik takové Denuvo DRM stojí u větší hry. Ve smlouvách, které jsou určené pro hru Crysis Remastered, se strany dohodly na ročním poplatku v oblasti 126 tisíc až 146 tisíc eur a přídavných 60 tisíc eur, pokud se hry prodá více jak 500 tisíc kopií.

Součástí jsou ale i další poplatky, které jsou spojené za aktivaci každé kopie za 0,4 eur na platformě WeGame, a pokud by se hra prodávala i v dalších distribučních platformách, musí Crytek zaplatit Denuvu dalších 10 tisíc eur za každou takovou platformu (třeba Steam, Epic Store a podobně). Nechybí ani forma servisního měsíčního poplatku v hodnotě 2 tisíc eur pro první rok prodeje, protože součástí je i automatický online aktivační nástroj.

V ceně jsou i dodatečně běžné služby jako třeba sledování toho, zda hra byla cracknutá, testování, spolupráce s vývojáři při implementaci atd.

Hra Crysis Remastered vyšla 18. září, byla však cracknuta už o měsíc později. Řada vývojářů se také uchyluje k opačnému směru, kdy vydává hry zcela bez ochrany bez znatelných problémů v prodejích.

Technologická ukázka Crysis Remastered

Diskuze (14) Další článek: Firma z Los Angeles vyrábí rakety 3D tiskem. Od investorů dostala 500 milionů dolarů

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,