USA | Politika | Daně

USA varují Česko: Zavedení digitální daně může vést k obchodní válce

Česko se pomalu chystá na zavedení digitální daně, která má cílit hlavně na velké internetové firmy se sídlem v zahraničí. Proti tomu protestují USA a varují, že schválení povede ke zvýšení cel na dovážené produkty. Informovaly o tom Hospodářské noviny.

Již v prosinci jsme vás informovali o chystaných opatřeních, které Spojené státy navrhly vůči Francii. Ta totiž zavedla digitální daň s cílem získat peníze právě od velkých internetových firem. Zde není velkým tajemstvím, že cílí právě na Facebook, Google a další, tedy převážně americké společnosti. Ty samozřejmě nezmiňuje explicitně, USA ale zareagovaly navýšením cla na vybrané produkty až o 100 procent. Týkalo se to především vín, sýrů a dalších produktů.

Nyní se pro Hospodářské noviny vyjádřil americký vládní zdroj, že si země vyhrazuje právo na odvetná opatření proti jakékoliv zemi, která zavede daň diskriminující americké společnosti. To se týká i Česka. Zde má začít fungovat v polovině tohoto roku a do státní kasy by, dle plánů, měla přinést až 5 miliard korun ročně.

Hrozba zvýšení cel je prozatím na neoficiální úrovni. České ministerstvo financí ale potvrdilo, že jim američtí diplomaté sdělili nesouhlas se zavedením daně a s možností případných odvetných opatření. Konkrétní výrobky, kterých by se to mohlo týkat, ale nejsou známy. Někteří čeští podnikatelé se ale obávají, že by sankce mohly jejich firmy vážně poškodit.

Diskuze (84) Další článek: Do notebooků míří nové 8jádro Intel Core i9-10980HK. Bude mít frekvenci přes 5 GHz

Témata článku: Google, Internet, Facebook, USA, Politika, Vláda, Donald Trump, Francie, Daně, Hospodářské noviny, Produkt, Clo, Obchodní válka, Česká republika, Opatření, Daň, Internetová firma, Zvýšení cel, Ministerstvo financí, Zavedení


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 1

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

** V roce 2021 začneme platit DPH i u laciného zboží z asijských e-shopů ** Daň ale budeme většinou platit už na e-shopech ** Nemusíte se bát zdlouhavého a drahého celního řízení

Jakub Čížek | 74

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

** Flightradar24 zobrazuje polohu letadel v reálném čase ** Když mu pomůžete sbírat data, dostanete nejvyšší paušál zdarma ** Jak to vlastně celé funguje a co je k tomu potřeba?

Jakub Čížek | 30

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

** Android existuje skoro 12 let a za tu dobu v mnoha směrech dospěl ** Dnes běží na sedmi z deseti telefonů, ale čemu za to vděčí? ** Našli jsme 10 kotev, které táhnou tento operační systém ke dnu

Karel Kilián | 163

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

** Total Commander je fernomén mezi správci souborů ** Našli jsme 11 povedených alternativ ** Zvládnou to samé a ke všemu jsou většinou zadarmo

Karel Kilián | 84