Už i lidé ze Sunu vidí, že to Larry dělá dobře

Obří investice Oraclu do hardwaru se začínají vyplácet. Už i zatvrzelí lidé ze Sunu v Oracle začínají věřit. Dokonce i v Česku slaví hardware Oraclu úspěchy.

Connect.cz ze San Franciska: To bylo tak. Když Oracle v roce 2010 koupil za 7,4 miliardy dolarů Sun Microsystems, mnoho srdcařů „suňáků“ to neneslo vůbec dobře. Svojí věrnost značce a firmě dávali vědět třeba i tak, že v práci nenosili červené šňůrky od visaček, ale zásadně modré. Na rozhodnutí Larryho Ellisona vstoupit do světa hardwaru se divně díval celý svět. Dnes už je situace trochu odlišná.

„Už i lidé ze Sunu jsou přesvědčení, že to Larry dělá dobře,“ říká šéf českého Oraclu Josef Švenda. Inženýři, kteří hardware Oraclu vyvíjí a prezentují, s těmito slovy často souhlasí a líbí se jim, kam se produkty ubírají. „Obří investice, které do této oblasti proudí, hardwarový byznys zachránily,“ zaznívá z kuloárů.

Oracle relativně krátkou dobu po té, co Sun koupil, jasně vzkázal, že končí s výrobou komoditních serverů s nízkou marží a že prim budou hrát takzvané engineered systems. Tedy komplexní „krabice“ do datových center, které v sobě kombinují nejenom servery, sítě či storage, ale také úzce přizpůsobený software. Oracle tímto může dosáhnout skutečně vysokého výkonu a také veliké marže.

Nikdo nevěřil, ale prodáváme

Nový výkonný šéf společnosti Mark Hurd měl ještě jako prezident za úkol vytvořit nové obchodní týmy, které začnou zákazníky přesvědčovat o tom, že mají za tyto výrobky utrácet skutečně nemalé peníze. „Už jsme prodali přes 10 tisíc hardwarových systémů,“ vzkázal na setkání s novináři Hurd.

Klepněte pro větší obrázek
Prodali jsme přes 10 tisíc engineered systems, hlásí Mark Hurd.

Na tento úkol (a ještě na cloud) přijal přes čtyři tisíce lidí do obchodu. Nový hardware Oraclu sice ještě stále nedokáže vykrýt propady ukončeného starého hardwaru, oblast ale jako celek roste. A to dokonce i v Česku.

„Hodně lidí nám pořád říkalo, že takhle drahé stroje u nás nemáme šanci prodat, že si systém za dvacet milionů nikdo nekoupí,“ říká Josef Švenda. „Ale my je prodáváme.“ Oracle už v Česku prodal hodně přes dvacet engineered systémů. Nejvíce jdou na odbyt přístroje Exadata a kupují se také Exalytics a SuperCluster.

Oracle nesmí veřejně komentovat, kdo přesně jsou jeho čeští zákazníci, jde každopádně zejména o banky, velké provozovatele IT služeb a datových center a také o jednoho operátora, který na SuperClusteru sjednocuje hromadu svých IT systémů do jednoho billing systému. „A dalších několik velkých obchodů teď máme v řešení,“ doplňuje Švenda.

Hlasy z trhu jasně mluví o tom, že Oracle výběrová řízení na hardware jasně vyhrává díky výkonu, v němž pomáhá právě ona integrace. Často jasně poráží HP, které skládá vlastní takzvanou „converged infrastrukturu“, ta ale tak propojená není a takový výkon nenabídne. Navíc ji chybí integrovaný software.

Oracle jako výrobce tabletů

Oracle umí dosáhnout výkonu i díky tomu, že používá především flash a operační paměti, čemuž teď uzpůsobil také in-memory databázi Oracle 12c. I to je důvod, proč firma nyní zase dává najevo větší kamarádství s Intelem, o které v minulosti takový zájem neprojevovala, zejména kvůli sázce na vlastní čipy SPARC. Oracle od Intelu odebírá právě SSD disky, ale také další čipy. Ellison na Intel tlačí, aby také čím dál více integroval softwarové funkce do hardwaru.

Klepněte pro větší obrázek
Larry to dělá dobře a investice hardware zachránily, zní z kuloárů.

Flash hraje ústřední roli také v novince nazvané Oracle FS1. Jde o takzvaný all-flash storage, takže se data skladují na SSD discích. Oracle tvrdí, že tento systém zvládne osmkrát více IOPS a téměř desetkrát větší propustnost než EMC XtremIO. Dalšími hardwarovými novinkami pak jsou Zero Data Loss Recovery Appliance a Exalytics X4-4 pracuje s in-memory databází.

Do jedné z největších IT firem světa nyní přibyl také další hardware, i když poněkud odlišný. A stejně jako Sun, i ten stál dost peněz, konkrétně 5,3 miliardy dolarů. Oracle totiž dokončil akvizici společnosti Micros Systems oznámenou letos v létě.

Micros vyrábí – mimo jiné – všemožné kiosky, pokladny a dokonce i tablet, které se pak používají například v restauracích, hotelích a podobně. Oracle se tak stává výrobcem i tohoto druhu hardwaru a s největší pravděpodobností bude chtít hrát velkou hru o retail.

Právě obchody, hotely a další retailové služby se aktuálně poohlíží po novinkách jakými jsou iBeacony, NFC, tablety, mobilní platby, RFID a další technologie. Nebýt u toho by jednou mohlo bolet. Protože Oracle může být se svými databázemi a IT systémy za tím vším.

Cestu autora na konferenci OpenWorld 2014 hradila společnost Oracle.

Diskuze (12) Další článek: LG nejspíše chystá WebOS pro chytré hodinky

Témata článku: Byznys, Kiosek, Co je hardware a software, Obří investice, Larry, Velký výkon, Obchodní tým, Hardwarový byznys, DEL, Výkonný šéf, Vid, Nízký odbyt, Oracle, Sun, Josef, Velký obchodKonec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

** Dnešní telefony se předhánějí v tom, který z nich bude větší ** Malé telefony na trhu skoro vyhynuly... ** Čínská značka si připravila telefon do dlaně s třípalcovým displejem

Martin Chroust
InfraportKompaktní velikostSmartphony
Nejlepší sluchátka, myši, klávesnice… Vybíráme osvědčený herní hardware pod stromeček

Nejlepší sluchátka, myši, klávesnice… Vybíráme osvědčený herní hardware pod stromeček

Důležitým parametrem herních sluchátek je pohodlnost a bezdrátová konektivita. U myší vybírejte podle oblíbeného žánru i ergonomie. Klávesnice kupujte ty mechanické a koukejte na jazyk potisku.

Stanislav Janů
Hardware
Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

** Bylo to jen otázkou času ** Už i WhatsApp nabízí prémiové předplatné ** Za poplatek dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Martin Chroust
předplatnéWhatsAppMobilní aplikace
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

** Smartphone s Androidem dnes využijete i pro autodiagnostiku ** Jednotku OBD-II dnes pořídíte za pár stovek ** Co se vše dokáže diagnostika s bezplatným SW v češtině?

Martin Chroust
DiagnostikaPro řidiče
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
10 nejpovedenějších mobilů za posledních 10 let. Vzpomínáme na srdcovky, kterých jsme se nechtěli vzdát

10 nejpovedenějších mobilů za posledních 10 let. Vzpomínáme na srdcovky, kterých jsme se nechtěli vzdát

** Výrobci dnes na trh chrlí jeden telefon za druhým ** V nepřeberné šedi ale tu a tam vyčnívají mobilní perly ** Vzpomeňte s námi na telefony, které jste dlouho nechtěli odložit

Martin Chroust
LegendyHistorieSmartphony
Starlink překvapivě zlevňuje. I v Česku teď satelitní internet stojí o polovinu méně
Karel Kilián
StarlinkPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu