Už i lidé ze Sunu vidí, že to Larry dělá dobře

Obří investice Oraclu do hardwaru se začínají vyplácet. Už i zatvrzelí lidé ze Sunu v Oracle začínají věřit. Dokonce i v Česku slaví hardware Oraclu úspěchy.
Už i lidé ze Sunu vidí, že to Larry dělá dobře

Connect.cz ze San Franciska: To bylo tak. Když Oracle v roce 2010 koupil za 7,4 miliardy dolarů Sun Microsystems, mnoho srdcařů „suňáků“ to neneslo vůbec dobře. Svojí věrnost značce a firmě dávali vědět třeba i tak, že v práci nenosili červené šňůrky od visaček, ale zásadně modré. Na rozhodnutí Larryho Ellisona vstoupit do světa hardwaru se divně díval celý svět. Dnes už je situace trochu odlišná.

„Už i lidé ze Sunu jsou přesvědčení, že to Larry dělá dobře,“ říká šéf českého Oraclu Josef Švenda. Inženýři, kteří hardware Oraclu vyvíjí a prezentují, s těmito slovy často souhlasí a líbí se jim, kam se produkty ubírají. „Obří investice, které do této oblasti proudí, hardwarový byznys zachránily,“ zaznívá z kuloárů.

Oracle relativně krátkou dobu po té, co Sun koupil, jasně vzkázal, že končí s výrobou komoditních serverů s nízkou marží a že prim budou hrát takzvané engineered systems. Tedy komplexní „krabice“ do datových center, které v sobě kombinují nejenom servery, sítě či storage, ale také úzce přizpůsobený software. Oracle tímto může dosáhnout skutečně vysokého výkonu a také veliké marže.

Nikdo nevěřil, ale prodáváme

Nový výkonný šéf společnosti Mark Hurd měl ještě jako prezident za úkol vytvořit nové obchodní týmy, které začnou zákazníky přesvědčovat o tom, že mají za tyto výrobky utrácet skutečně nemalé peníze. „Už jsme prodali přes 10 tisíc hardwarových systémů,“ vzkázal na setkání s novináři Hurd.

Klepněte pro větší obrázek
Prodali jsme přes 10 tisíc engineered systems, hlásí Mark Hurd.

Na tento úkol (a ještě na cloud) přijal přes čtyři tisíce lidí do obchodu. Nový hardware Oraclu sice ještě stále nedokáže vykrýt propady ukončeného starého hardwaru, oblast ale jako celek roste. A to dokonce i v Česku.

„Hodně lidí nám pořád říkalo, že takhle drahé stroje u nás nemáme šanci prodat, že si systém za dvacet milionů nikdo nekoupí,“ říká Josef Švenda. „Ale my je prodáváme.“ Oracle už v Česku prodal hodně přes dvacet engineered systémů. Nejvíce jdou na odbyt přístroje Exadata a kupují se také Exalytics a SuperCluster.

Oracle nesmí veřejně komentovat, kdo přesně jsou jeho čeští zákazníci, jde každopádně zejména o banky, velké provozovatele IT služeb a datových center a také o jednoho operátora, který na SuperClusteru sjednocuje hromadu svých IT systémů do jednoho billing systému. „A dalších několik velkých obchodů teď máme v řešení,“ doplňuje Švenda.

Hlasy z trhu jasně mluví o tom, že Oracle výběrová řízení na hardware jasně vyhrává díky výkonu, v němž pomáhá právě ona integrace. Často jasně poráží HP, které skládá vlastní takzvanou „converged infrastrukturu“, ta ale tak propojená není a takový výkon nenabídne. Navíc ji chybí integrovaný software.

Oracle jako výrobce tabletů

Oracle umí dosáhnout výkonu i díky tomu, že používá především flash a operační paměti, čemuž teď uzpůsobil také in-memory databázi Oracle 12c. I to je důvod, proč firma nyní zase dává najevo větší kamarádství s Intelem, o které v minulosti takový zájem neprojevovala, zejména kvůli sázce na vlastní čipy SPARC. Oracle od Intelu odebírá právě SSD disky, ale také další čipy. Ellison na Intel tlačí, aby také čím dál více integroval softwarové funkce do hardwaru.

Klepněte pro větší obrázek
Larry to dělá dobře a investice hardware zachránily, zní z kuloárů.

Flash hraje ústřední roli také v novince nazvané Oracle FS1. Jde o takzvaný all-flash storage, takže se data skladují na SSD discích. Oracle tvrdí, že tento systém zvládne osmkrát více IOPS a téměř desetkrát větší propustnost než EMC XtremIO. Dalšími hardwarovými novinkami pak jsou Zero Data Loss Recovery Appliance a Exalytics X4-4 pracuje s in-memory databází.

Do jedné z největších IT firem světa nyní přibyl také další hardware, i když poněkud odlišný. A stejně jako Sun, i ten stál dost peněz, konkrétně 5,3 miliardy dolarů. Oracle totiž dokončil akvizici společnosti Micros Systems oznámenou letos v létě.

Micros vyrábí – mimo jiné – všemožné kiosky, pokladny a dokonce i tablet, které se pak používají například v restauracích, hotelích a podobně. Oracle se tak stává výrobcem i tohoto druhu hardwaru a s největší pravděpodobností bude chtít hrát velkou hru o retail.

Právě obchody, hotely a další retailové služby se aktuálně poohlíží po novinkách jakými jsou iBeacony, NFC, tablety, mobilní platby, RFID a další technologie. Nebýt u toho by jednou mohlo bolet. Protože Oracle může být se svými databázemi a IT systémy za tím vším.

Cestu autora na konferenci OpenWorld 2014 hradila společnost Oracle.

Diskuze (12) Další článek: LG nejspíše chystá WebOS pro chytré hodinky

Témata článku: Byznys, Josef, Larry, Obchodní tým, Nízký odbyt, Hardwarový byznys, Sun, DEL, Výkonný šéf, Velký výkon, Kiosek, Vid, Oracle, Co je hardware a software, Obří investice, Nejlepší tablety na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 99

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná (ne)víte

Karel Kilián | 31