Už žádné utrácení a podivné státní IT projekty, říká Nečas

Předseda vlády Petr Nečas představil 5 bodů, které mají proměnit neprůhledné IT projekty ve státní správě. Jeho podřízení na jejich základě mají vybudovat novou strategii.

Předseda vlády Petr Nečas (ODS) by chtěl přinést trochu svěžího vzduchu do fungování státních projektů a zakázek spojených s informačními technologiemi. Jeho vláda se v poslední době minimálně navenek snaží působit dojmem, že konečně začala brát ICT vážně. Nečas stanovil 5 bodů (tezí), které mají být základem pro nová ICT pravidla přijímaná nehledě na vládnoucí stranu, a v mnoha ohledech současné problémy popsal hodně přesně.

Premiér měl svojí novou pětibodovou vizi představit na konferenci Internet ve státní správě a samosprávě (ISSS 2013), nakonec se ale kvůli plnému programu nedostavil a prezentací pověřil výkonného místopředsedu Rady vlády pro konkurenceschopnost a informační společnost Zdeňka Zajíčka.

Zajíček a jeho tým zároveň mají Nečasovi nejpozději do konce června předložit materiál, který na základě jeho tezí zajistí strategii státního ICT a udržitelnost rozvoje a ICT a stanoví jasná a transparentní pravidla. Součástí má být i koncepce eGovermentu, způsob financování ICT a nakupování hardwaru a softwaru.

Stop zbytečnému utrácení

Nečasův sepsaný projev správně poukazuje na to, že v době, kdy se hledají škrty všude možné, se za ICT často velice neprůhledně utrácí nemalé částky, často velice zbytečně. Předseda vlády upozorňuje, že není nutné nové technologie nasazovat za každou cenu. „Pokud nebudeme mít jasnou představu o redukci agend a procesů, které je provází, nespouštějme v nich za každou cenu elektronizaci. Nasazením ICT na špatné procesy nezlepšíme fungování veřejné správy,“ vzkazuje.

Klepněte pro větší obrázek
Pojmenováno to bylo přesně. Teď ještě realizace. Foto: E15

Jenže právě ona „modernizace“ a elektronizace mnoha úřadům a institucím slouží jako záminka pro vypsání státních zakázek a přerozdělování peněz daňových poplatníků. Důvodem vypsání ICT projektů často není skutečný přínos pro společnost a fungování států, ale dobrá možnost pro vyvedení peněz. A když se projekt někdy i povede, je to jako bonus.

Stejně tak Nečas dobře poukázal na to, že se některé věci nakupují několikrát. Na to má vliv zejména uzavřené fungování jednotlivých vládních resortů a mizerná výměna informací a zkušeností. „Není důvod, proč by některé hardwarové nebo softwarové prostředky nemohlo sdílet více resortů, více subjektů veřejné správy. Existují již projekty, kde se takový postup osvědčil. Existují projekty, kde umíme sdílet infrastrukturu nebo aplikace i se soukromou sférou,“ konstatuje premiér. Zde se ale opět naráží na zájmy jednotlivců a skupin, pro které otevřená spolupráce není zájmem.

Z podobných důvodů se na úřadech často technologie modernizují, i když není třeba. Někdy to není ani dáno korupcí, ale jednoduše tím, že je „potřeba utratit rozpočet“, který je napsán v dané tabulce a nelze jej přesunout do jiné. Zbytečné nákupy a obměna starších, ale fungujících ICT zařízení, mají vymizet. „Ono to totiž není jen o výměně hardwaru a softwaru, ale také o přípravě a zaškolení těch, kteří budou celé systémy obsluhovat.“

Dalším bolákem státního ICT je rovněž to, že se dotahují „do konce“ i takové projekty, u nichž už je v průběhu jasné, že jsou vedeny a zadány špatně a že se výrazně prodraží. Na to má kromě korupce vliv i to, že zodpovědné osoby nechtějí projekt předčasně ukončit a nést za něj zodpovědnost. „Kumulace chyb ve špatně připraveném anebo špatně řízeném projektu nás ve většině případů stejně jednou dostihnou,“ tvrdí Nečas. „Ano, je to nepříjemné. Ale nastavme si radši brzdné mechanismy včas, na začátku rozhodovacího procesu, zda investici provést nebo ne, než pak složitě hledat cesty, jak zachraňovat nezachranitelné.“

A stop špatným IT projektům

Stát by se tak podle premiérových slov neměl bát zastavovat špatné ICT projekty. Zrovna Nečasův kabinet ale příkladem rozhodně nejde a například se vůbec neangažuje v kauze Chaps a „otevřená data“ jízdních řádů.

Také poslední Nečasův bod se opírá o běžnou realitu. Podle jeho slov jsou české ICT zakázky neprůhledné, a to nejenom mediálně, ale také fakticky. „Dochází k jakési změti služeb, které vypadají, že jedna bez druhé nemůže existovat, že musí existovat jakýsi nepřehledný balík zboží a služeb, ale ukazuje se, že opak je pravdou,“ říká. Premiér proto požaduje jasné definování role dodavatelů ICT. Situace ale opět souvisí s problémy popsanými výše.

Nová pravidla, která budou premiérovi do konce června předložena, mají být projednána nejenom mezi vládou, ale také dalšími stranami, které mají vliv například na krajských úrovních a v budoucnu mohou ovládnout parlament. Na skutečnost spolupráci mezi rezorty a politickými stranami už kritici upozorňují delší dobu, protože ICT strategie musí mít dlouhodobou strategii. S možným postupem radí nový dokument české ICT Unie.

Tato strategie a kontinuita je důležitá mimo jiné z toho, že vláda bude chtít čerpat dotace na ICT v letech 2014 a 2020. ICT Unie například upozorňuje, že je kvůli tomu nutné upravit právní předpisy týkající se ICT a veřejných zakázek (v tom by mohl pomoci třeba internetový registr smluv), implementační mechanismy a transparentně ošetřit nákup hardwaru, softwaru a služeb. Vláda už sice na určitých dokumentech spolupracovala, nejsou ale dostatečné. „Teď půjde především o vytvoření souhrnného materiálu obsahujícího příslušené prováděcí předpisy,“ tvrdí prezident ICT Unie Svatoslav Novák.

Vláda by minimálně z veřejných prohlášení chtěla pohnout s budováním eGovermentu, březnové projednání strategie bylo ale odloženo. To má podle serveru eGov.cz souviset s odvoláním náměstka Roberta Ledvinky a pochybné kvalitě předkládaného dokumentu. Strategie navíc údajně představovala spíše mluvu produktových IT manažerů získávajících státní zakázky. Nová podoba dokumentu by měla být předložena v průběhu června.

Diskuze (68) Další článek: Microsoft vydělává, tají ale prodeje Surfaců i Windows 8

Témata článku: Právo, Říka, Chaps, Připravená strategie, Skutečný přínos, Nemalá částka, Stát, Projekt, Nemalá cena, Dostatečný zájem, Společnost a-fun, ISSS, Otevřená spolupráce, Jasný bod, Nová vláda, Obměna, Podobný důvod, Rozhodovací proces, Nové pravidlo, Kontinuita, Popsaná kritika, Resort, Dobrá možnost, IT, ZáminkaSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Astronomové poprvé zmapovali „podsvětí“ Mléčné dráhy

Astronomové poprvé zmapovali „podsvětí“ Mléčné dráhy

** Tým astronomů vyhotovil první ucelenou rekonstrukci „podsvětí“Mléčné dráhy ** To tvoří neutronové hvězdy a černé díry ** Výsledky jsou ohromující

Stanislav Mihulka
Astronomie
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Baterie se po čase nafukují. Jedna značka řeší tento problém častěji než ostatní

Baterie se po čase nafukují. Jedna značka řeší tento problém častěji než ostatní

** Světem proletělo video, na němž jsou Samsungy s nafouknutou baterií ** Stačí telefon nechat pár let v šuplíku ** Jak tomuto jevu zabránit, a kam odevzdat starý telefon?

Martin Chroust
BaterieSmartphony
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Trocha péče i pro starší Samsungy. Až šestileté topmodely mohou neoficiálně upgradovat na Android 13

Trocha péče i pro starší Samsungy. Až šestileté topmodely mohou neoficiálně upgradovat na Android 13

** Staré telefony nepatří do šuplíku ani do sběru ** Komunita na webu XDA umí doslova zázraky ** Čistý Android 13 nově spustíte i na šest let starém Galaxy S7

Martin Chroust
LineageOSAndroid 13
10 důvodů, proč přejít z iPhonu na Android. Přesvědčí vás tento seznam o změně mobilní platformy?

10 důvodů, proč přejít z iPhonu na Android. Přesvědčí vás tento seznam o změně mobilní platformy?

** Google se snaží přesvědčit uživatele iOS o přechodu na Android ** Vytyčil deset největších důvodů pro změnu platformy ** Nám to však příliš nestačí, spokojíte se s hlavními důvody alespoň vy?

Martin Chroust
GoogleiOSAndroid
Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

** Patentové spory většinou ústí k tomu, že jedna z firem zaplatí ** Oppo ani OnePlus však nechtějí platit 2,50 EUR za každý telefon ** Firmy už v Německu nesní prodávat, a to může platit i o dalších trzích

Martin Chroust
NěmeckoPatentSmartphony