V Belgii spustili nejrychlejší internetové připojení. Optika dosahuje 25 Gb/s

Jestli vám desetigigová přípojka slovenského Antiku připadala jako sci-fi, tak v Belgii jsou ještě o krok napřed. Tamní operátor Proximus naostro spustil první 25Gb/s linku na světě, v Antverpách pomocí ní k internetu připojil Hlavní sídlo přístavní správy.

Jde o pasivní síť (25G PON) využívající stávající optické vedení, měnily se jen aktivní prvky na obou koncích přípojky. Ty dodala finská Nokia, která mimochodem chce do deseti let zvýšit rychlost pasivních sítí až na 100 Gb/s.

Proximus je s 46% podílem největším belgickým poskytovatelem internetového připojení. Takto rychlé linky pro něj ale zatím budou jen ojedinělými projekty, běžným zákazníkům nabízí „jen“ gigabitové linky.

Optickou sítí momentálně pokrývá 533 tisíc domácností a firem, do roku 2028 má ale v plánu dostat se na 4,2 milionu adres, pokryl by tak 70 % celé Belgie.

Diskuze (14) Další článek: V testech se objevil 14jádrový procesor Intel Alder Lake

Témata článku: Internet, Poskytovatelé internetu, Belgie, Nokia, Připojení k internetu, Optické kabely, Linka, Internetové připojení, Optika, Optická síť, Operátor, Antverpy, Přípojka, Nejrychlejší internet, Optické síťové kabely na Heureka.cz