V Česku rychle roste zájem o práci ve startupech

Povědomí o technologických startupech v Česku roste a spolu s tím i zájem především mladých Čechů o práci v nich. Na volná místa už každý měsíc odpoví stovky lidí.
V Česku rychle roste zájem o práci ve startupech

Mladé české technologické společnosti se u nás stávají stále atraktivnějšími zaměstnavateli. Na volná pracovní místa ve startupech se každý měsíc přihlásí několik stovek zájemců, přičemž ještě před několika měsíci to byla zhruba stovka. Zájem mají především mladí lidé. Server StartupJobs.cz například uvádí, že průměrný věk uchazečů o práci, kteří projdou jeho systémem, je 28 let, a více než 70 procent z nich má vysokoškolské vzdělání.

Mladí lidé v současné době začínají zjišťovat, co ono slovo startup znamená. S tím, jak se šíří povědomí o tomto druhu firem, roste i jejich zájem o práci v nich. „Hodně se teď snažíme startupy propagovat, třeba pomocí přednášek na vysokých školách,“ říká v rozhovoru pro Connect.cz zakladatel StartupJobs.cz Filip Mikschik. „Zjišťujeme, že stále hodně lidí ani neví, co to startup je. Jakmile jim to ale řekneme, často o práci v něm projeví velký zájem.“

Současné školy studenty nasměrují zejména na práci ve velkých firmách a tradičních strukturách. Mnoho mladých lidí ale vyhledává spíše neformální kolektiv, co nejmenší množství byrokracie a různých manažerských struktur a možnost reálně ovlivnit výsledek snažení celé firmy. Mezi lidmi, kterým StartupJobs.cz pomohl najít práci ve startupu, jsou tak i lidé, jež prošli většími firmami jako AVG, Microsoft, Deloitte, IBM, Allegro Group, ČSA či Vodafone, Telefónica a T-Mobile. Do startupů ale míří i lidé, kteří už nějaký vlastní projekt zkoušeli, ale nevyšel jim a přesto chtějí v podobném prostředí zůstat.

Levně a efektivně

Zájemci o práci ve startupech se podle oslovených zástupců firem z tohoto prostředí liší zejména v tom, jak o práci přemýšlí, co v ní chtějí dosáhnout a jak jsou motivováni. „Mnoho let jsme platili stovky tisíc korun ročně portálům Jobs.cz a Práce.cz a dostávali jsme kontakty na lidi, kteří hledají prakticky jakoukoliv práci,“ popisuje pro Connect.cz zakladatel a šéf SuperHosting.cz a CDN77 Zdeněk Cendra. „Od loňska dáváme polovinu nabídek na StartupJobs.cz a dostáváme průměrně 7 poptávek týdně od lidí, kteří chtějí tvořit, realizovat se, vytvářet produkt, dodávat zážitek zákazníkům a také vydělat.“

Klepněte pro větší obrázek
Práci máme stačí se přihlásit. Nástěnka v akcelerátoru Node5, kde sídlí StartupJobs.cz.

Cendra do svých projektů přes startupový pracovní portál za poslední půlrok přibral 8 zaměstnanců, se všemi je spokojen a označuje je za „super lidi“. Podobnou zkušenost mají i další startupy, které Connect.cz oslovil. „Nové vývojáře hledáme přes StartupJobs.cz a i díky tomu se nám je daří nabírat velice rychle a tak, jak potřebujeme,“ říká technologický šéf Brand Embassy Damián Brhel.

Motivace a chuť podílet se na vzniku něčeho nového je jedna z hlavních vlastností, jakou uchazeči o práci ve startupu mají. Pokud totiž chtějí pracovat ve firmě v hodně raném stádiu, často musí počítat s nižším platem, než který by získali ve stabilní zavedené společnosti. Existují ale i takové startupy, jež už dražší pracovní sílu uživit dokáží.

Tradiční velké pracovní portály a personální agentury tuzemskou startupovou scénu prozatím spíše přehlížejí. „Stále je to pro ně malý trh,“ tvrdí Filip Mikschik. Například Jobs.cz má v současné době ve své databázi přes 3 tisíce aktivních pracovních nabídek z oblasti technologií, IT a telekomunikací, zatímco na StartupJobs.cz jsou to řádově desítky. Čísla ale postupně rostou.

Na jediném portálu tohoto druhu v Česku si každý měsíc vytvoří profil zhruba 20 nových startupů. Celkově je zde za stejné období vypsáno kolem 50 nových pracovních míst a inzeráty z nabídky často rychle mizí. „Startupy často přijmou hned prvního zájemce, protože je pro ně ideální. Průměrně u nás ale inzerát visí zhruba měsíc,“ konstatuje Mikschik. V databázi StartupJobs.cz už je přes 200 mladých firem.

Když se daří startupům, daří se i práci

Nejrychleji z trhu mizí dobří programátoři, což ostatně kopíruje situaci na celkovém trhu práce. Vývojářů je relativně málo a poptávka po nich velká. Nejrychleji se naopak obsazují pozice grafiků a různých odborníků na marketing či sociální sítě. Těch je na trhu dostatek a v týmech jich často není potřeba tolik, kolik je třeba programátorů.

Klepněte pro větší obrázek
Chceme růst i do Evropy, tvrdí zakladatel StartupJobs.cz Filip Mikschik.

Odhady toho, kam až může trh s prací ve startupech narůst, prozatím neexistují a vše je v podstatě spjaté s tím, jak se bude zdejším začínajícím technologickým firmám dařit. Mnoho mladých podnikatelů se shoduje, že i když chce jejich firma růst do zahraničí a tam najímat lokální lidi na obchod, marketing a další podobné aktivity, vývoj chtějí i díky nižším nákladům a chytrým zdejším mozkům nechat v Česku. Zejména v Praze a Brně se začíná rodit zajímavý startupový ekosystém a technologické inkubátory, což růst trhu rychle akceleruje.

Z růstu samotného startupového trhu chce těžit i StartupJobs.cz. „StartupJobs je pro mě na trhu práce skutečné zjevení,“ tvrdí Zdeněk Cendra. Zatímco zmiňované portály společnosti LMC byly pro jeho firmy spíše každoročním nemalým nákladem, mladý projekt podle Cendrových slov znamená především přínos. To, že se dost možná našla nová díra na trhu, ostatně nastiňuje i investice jablonecké společnosti Miton, která výrazně dopomohla k růstu firem jako Slevomat, PixMac či Stahuj.cz.

Diskuze (31) Další článek: Apple I pokořil nový rekord, byl vydražen za 650 tisíc dolarů

Témata článku: Startupy, Mladý měsíc, LMC, Hlavní vlastnost, Technologická firma, Podobné prostředí, Růst, Nemalý náklad, ČSA, Poslední půlrok, Zakladatel, Velká motivace, Podobný projekt, Nejmenší procento, Super, Podobná investice, Chci, Nový mozek, Malý trh, Nový druh, Allegro, Průměrný věk, Zajímavý start, Vysokoškolské vzdělání, Jimi


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 49

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 59

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 21 stavebnic pro malé caparty i budoucí experty na A.I.

Jakub Čížek | 11