V Česku vzniká další síť doručovacích boxů. Nově je staví i DPD

Zdroj: DPD
V Česku vzniká další síť doručovacích boxů. Nově je staví i DPD | Zdroj: DPD

Výdejní boxy dostupné 24 hodin denně a 7 dní v týdnu už v Česku provozují přepravní služby jako Česká pošta, Zásilkovna, WeDo nebo obchody Alza, Mall (spojen s WeDo), Pilulka, Rohlík či odnedávna také Ikea. Celorepublikovou síť výdejních automatů začal budovat i přepravce DPD.

V Praze ve spolupráci se společnostmi Creative Dock a KEBA vznikne 12 pilotních DPD boxů. Po ukončení testu chce DPD zamířit do všech měst nad 50 000 obyvatel a do konce roku 2023 vzniknou i na jiných místech.

S našimi boxy jsme si dali načas z toho důvodu, že jsme nechtěli na trh pouštět jen tak nějakou krabici, ale naopak nabídnout našim zákazníkům a e-shopům technologicky vyspělou a plně automatizovanou službu. Jsem rád, že se nám to podařilo a společně s týmem z Creative Dock už ladíme jen poslední detaily. Boxy v podstatě rozšíří stávající síť výdejních míst Pickup, kterých máme v České republice již více než 1300 a na kterých bude také nově možné zásilky podávat,“ říká Miloš Malaník, generální ředitel DPD.

DPD boxy na rozdíl například od Z-Boxů od Zásilkovny nejsou vázané na mobilní aplikaci a Bluetooth. Bude mu stačit hloupý telefon, na který mu esemeskou dorazí PIN. Boxy ale budou sloužit i k podání balíku. Ta proběhne skrz službu Z ruky do ruky, kde odesílatel vyplní potřebné údaje, zaplatí a stáhne QR kód. Ten pak načte skenerem v DPD boxu, který zároveň vytiskne přepravní štítek. Uživatel jej nalepí na balík a ten vloží do schránky. Podle DPD bude celá operace trvat nanejvýš 20 sekund.

Každý box obsahuje přes 80 přihrádek různých velikostí. Do té největší se vejde balík s rozměry 75 x 60 x 45 cm a hmotností až 15 kg. Bezpečnost zaručuje neustálý kamerový dohled a zásilky jsou v ceně přepravy standardně pojištěny do 50 000 Kč,“ uvádí DPD.

Už víte, jak se změní doručování balíků z Číny?

Diskuze (2) Další článek: Tmavá křídla dovolují ptákům efektivnější let na dlouhé vzdálenosti

Témata článku: Byznys, Čína, Bluetooth, IKEA, Praha, Česká pošta, E-shopy, Síť, Česká republika, Pickup, Balík, Zásilkovna, Pilulka, DPD, Box, Mall, PinDruhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný
Youtuber vyhrál sázku nad fyzikem. Vozidlo poháněné větrem opravdu může jet rychleji, než je rychlost větru

Youtuber vyhrál sázku nad fyzikem. Vozidlo poháněné větrem opravdu může jet rychleji, než je rychlost větru

** Může se objekt poháněný větrem pohybovat rychleji než vítr? ** Youtuber Muller tvrdí, že ano. Fyzik Kusenko, že nikoli ** Uzavřeli proto sázku o deset tisíc dolarů. Jak to dopadne?

Karel Kilián
Fyzika
Takhle budou vypadat Windows 11. Prohlédněte si více než padesát obrázků
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyMicrosoft