V Česku vzniká další síť doručovacích boxů. Nově je staví i DPD

Zdroj: DPD
V Česku vzniká další síť doručovacích boxů. Nově je staví i DPD | Zdroj: DPD

Výdejní boxy dostupné 24 hodin denně a 7 dní v týdnu už v Česku provozují přepravní služby jako Česká pošta, Zásilkovna, WeDo nebo obchody Alza, Mall (spojen s WeDo), Pilulka, Rohlík či odnedávna také Ikea. Celorepublikovou síť výdejních automatů začal budovat i přepravce DPD.

V Praze ve spolupráci se společnostmi Creative Dock a KEBA vznikne 12 pilotních DPD boxů. Po ukončení testu chce DPD zamířit do všech měst nad 50 000 obyvatel a do konce roku 2023 vzniknou i na jiných místech.

S našimi boxy jsme si dali načas z toho důvodu, že jsme nechtěli na trh pouštět jen tak nějakou krabici, ale naopak nabídnout našim zákazníkům a e-shopům technologicky vyspělou a plně automatizovanou službu. Jsem rád, že se nám to podařilo a společně s týmem z Creative Dock už ladíme jen poslední detaily. Boxy v podstatě rozšíří stávající síť výdejních míst Pickup, kterých máme v České republice již více než 1300 a na kterých bude také nově možné zásilky podávat,“ říká Miloš Malaník, generální ředitel DPD.

DPD boxy na rozdíl například od Z-Boxů od Zásilkovny nejsou vázané na mobilní aplikaci a Bluetooth. Bude mu stačit hloupý telefon, na který mu esemeskou dorazí PIN. Boxy ale budou sloužit i k podání balíku. Ta proběhne skrz službu Z ruky do ruky, kde odesílatel vyplní potřebné údaje, zaplatí a stáhne QR kód. Ten pak načte skenerem v DPD boxu, který zároveň vytiskne přepravní štítek. Uživatel jej nalepí na balík a ten vloží do schránky. Podle DPD bude celá operace trvat nanejvýš 20 sekund.

Každý box obsahuje přes 80 přihrádek různých velikostí. Do té největší se vejde balík s rozměry 75 x 60 x 45 cm a hmotností až 15 kg. Bezpečnost zaručuje neustálý kamerový dohled a zásilky jsou v ceně přepravy standardně pojištěny do 50 000 Kč,“ uvádí DPD.

Už víte, jak se změní doručování balíků z Číny?

Diskuze (2) Další článek: Tmavá křídla dovolují ptákům efektivnější let na dlouhé vzdálenosti

Témata článku: Byznys, Bluetooth, Čína, E-shopy, Praha, Česká pošta, Síť, IKEA, Pickup, DPD, Doručování balíků, Zásilkovna, Pin, Z-Boxu, WeDo, Česká republika, Box, Pilulka, Balík, MallSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Oppo a OnePlus už nemohou v Německu prodávat telefony. Stejná situace by mohla potkat i další trhy

Oppo a OnePlus už nemohou v Německu prodávat telefony. Stejná situace by mohla potkat i další trhy

** Patentové spory většinou ústí k tomu, že jedna z firem zaplatí ** Oppo ani OnePlus však nechtějí platit 2,50 EUR za každý telefon ** Firmy už v Německu nesní prodávat, a to může platit i o dalších trzích

Martin Chroust
NěmeckoPatentSmartphony
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy