V Česku vzniklo již 1,5 milionu datových schránek a poslala se miliarda datových zpráv

V Česku vzniklo již 1,5 milionu datových schránek a poslala se miliarda datových zpráv

Ze statistik ministerstva vnitra vyplývá, že během března vyskočil počet vytvořených datových schránek již na 1,5 milionu. Milionovou hranici schránek pokořily již v srpnu 2019. Počet datových zpráv pak přesáhl 980 milionů, miliarda by při současném tempu měla padnout v průběhu dubna.

Oněch 1,5 milionu je celkový počet registrací, přes 200 tisíc schránek je už však z různých důvodů neaktivních. Z těch aktivních jich 600 tisíc připadá na právnické osoby, 400 tisíc na fyzické osoby (ty ji mají dobrovolně), 300 tisíc na podnikající fyzické osoby a 20 tisíc na orgány veřejné moci. Jde o zaokrouhlená čísla, přesná najdete v tabulce níže.

Podle údajů MVČR si z 1,3 milionu aktivních schránek jen necelých 19 tisíc platí datový trezor, aby jim zprávy po 90 dnech nezmizely. Základní kapacita pro 20 zpráv stojí 120 Kč s DPH ročně, nejvyšší varianta pro 5000 zpráv je za 29 500 Kč. Zprávy je možné archivovat také zdarma na Portálu občana, a to nikoliv podle množství, ale do celkové kapacity 1 GB.

Letošní rok přinesl do datovek několik legislativních novinek. Od 1. ledna už u všech zaslaných zpráv (nejen těch od orgánů veřejné moci) platí tzv. doručení fikcí. Dokument se tedy považuje za doručený desátým dnem od dodání do schránky, nikoliv od přihlášení či skutečného přečtení.

Ministerstvo zároveň u všech schránek automaticky nastavilo příjem poštovních datových zpráv (PDZ, alternativa doporučeného dopisu). Jen fyzické osoby mohou toto nastavení změnit a příjem vypnout.

Počet datových schránek
Typ Aktivních schránek
Právnické osoby 596 025
Podnikající fyzické osoby 287 518
Fyzické osoby 392 449
Orgány veřejné moci 18 157
Celkem k 28. 3. 2022 1 294 149

Raketový růst počtu schránek můžete očekávat v příštím roce. To je začne MVČR automaticky zakládat všem, kteří se přihlásí k některé ze služeb eGovernmentu. Třeba při návštěvě Portálu občana za pomocí bankovní identity.

Diskuze (38) Další článek: Optický internet od O2 vsází na rychlost a symetriku. I skvělou cenu

Témata článku: eGovernment, Datová schránka, MVČR, Fyzické osoby, Právnické osoby, Česká republika, Orgán, Schránka, PDZ, Moc, Datové schránky, Datová zpráva, Ministerstvo vnitraSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování