V čínských továrnách se už vyrábí miliarda čipů denně. K soběstačnosti to zatím nestačí

V čínských továrnách se už vyrábí miliarda čipů denně. K soběstačnosti to zatím nestačí

Čína se snaží v oblasti technologií dosáhnout soběstačnosti a minimalizovat nutnost importu západních technologií. Obzvláště to platí u čipů a i když je ve výrobních technologií stále ještě pozadu, velmi rychle inovuje a hlavně zvětšuje objemy výroby.

Dle informací webu South China Morning Post už se v Číně a tamních továrnách vyrábí aktuálně kolem miliardy nejrůznějších čipů každý den. Platí to přitom jak pro jednodušší čipy (paměti, řadiče a podobně), tak i ty složitější (procesory, grafické akcelerátory a další). Jen za červen letošního roku tak bylo v Číně vyrobeno 30,8 miliardy čipů, což je neuvěřitelný 44% růst oproti minulému roku za stejný měsíc.

Klepněte pro větší obrázek

Pro porovnání – v červnu zároveň Čína importovala 51,8 miliardy čipů, takže sice stále není soběstačná, ale velmi rychle se situace a poměry mění. Jen za polovinu letošního roku si Čína dokázala ve vlastních továrnách vyrobit 171,2 miliardy čipů, což je meziroční nárůst o 48,1 %.

Obrovitost Číny ukazuje i fakt, že jen za prvních pět měsíců letošního roku vzniklo v Číně 15 700 nových společností, které se zaměřují na trh s polovodiči a čipy. Americké zákazy a omezení tak mají zcela opačný efekt – nakoply Čínu k tomu, že se velmi rychle v klíčových technologiích odstřihne od západu, což naopak oslabí ekonomiku USA a dalších zemí, protože už jejich zboží nebude Čína tolik potřebovat.

Diskuze (79) Další článek: ELONOVINKY: SpaceX se chlubí novou přistávací lodí. Je autonomní a dostala vtipné jméno

Témata článku: Technologie, Byznys, Procesory, Čipy, USA, Čína, Výroba, Paměti, Továrna, Čip, South China Morning Post, Soběstačnost, Miliarda, Letošní rokNabídka práce poodhaluje další informace o chystané hře Naughty Dog

Nabídka práce poodhaluje další informace o chystané hře Naughty Dog

Multiplayerový počin odhaluje roušku tajemství díky nové nabídce práce.

Michal Maliarov
Naughty DogByznysMultiplayer
Fotografie měsíce: Kariéra

Fotografie měsíce: Kariéra

Žijeme v určitém prostředí, ve světě, který utváříme, ale který také utváří nás. Způsobem, kterému stále úplně nerozumíme, ale v jehož procesu vzniká něco, co angličtina označuje pojmem self a němčina (díky Heideggerovi) Dasain – tedy Pobyt, uchopení a reflexe sebe sama ve světě.

Michal Černý
Fotografie týdne
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace červenec 2021)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace červenec 2021)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, které se na světě nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
It Takes Two slaví úspěch, prodalo už přes 2 miliony kusů

It Takes Two slaví úspěch, prodalo už přes 2 miliony kusů

Kooperační hry mají stále něco do sebe a nové dílko studia Hazelight to potvrzuje.

Michal Maliarov
It Takes TwoByznys