V kanceláři raději ani nezívejte. Microsoft si patentoval dokonalé sledování práce

Microsoft se na sklonku října pochlubil službou Productivity Score, která už podle svého názvu může pomoci s měřením produktivity práce a zefektivňováním pracovních procesů ve firmách s předplatných Microsoft 365.

Stručně řečeno, technologie měří, jakým způsobem používáte e-mail, jak komunikujete s kolegy skrze podnikový chat a tak dále, zatímco váš nadřízený může sledovat agregované metriky celé firmy v grafech.

Klepněte pro větší obrázek
Pan František dnes místo práce sedí na Facebooku, a tak se propadla produktivita práce 

Pokud Google Analytics měří návštěvnost a plnění cílů webových aplikací, pak MS Productivty Score může to samé dělat s lidmi.

Jak už tomu bývá, proti Productivity Score se vzedmula vlna nevole ze strany zaměstnanců, takže musel Microsoft v následujících týdnech krotit vášně a vysvětlovat, že se rozhodně nejedná o šmírovací software, ale spíše nástroj, který pomůže k zefektivnění procesů ve formě. Změří, jak zaměstnanci používají nejrůznější technologické prostředky aj.

Pan František zase zíval v zasedačce

Ve stínu tohoto monitorovacího systému proto vzbudila zájem médií ještě jedna a zatím hypotetická technologie, před pár dny se totiž v katalogu amerických patentových přihlášek objevil dokument s prostým názvem Meeting Insight Computing System.

Klepněte pro větší obrázek
V zasedací místnosti je Lucka z HR, František z IT a Mirek z účtárny. Vše sledují kamery a hodnotí, zdali setkání Lucky, Františka a Mirka splnilo očekávání.

Jak vidno, i tentokrát patent popisuje jakousi měřící technologii, ta už ale nepočítá, jak efektivně pracujete se svým Outlookem a kolik hodin denně hrajete na webu Solitaire, ale zaměřuje se na porady. Ať už porady realizované skrze videohovory, nebo ty v klasických zasedacích místnostech ze sádrokartonu, umělé hmoty a překližky.

Text patentů je zpravidla poměrně vágní a ani tento není výjimkou, z náčrtů je ale patrné, že se jedná opravdu o maximálně holistický přístup, jehož cílem je zhodnotit, v jakých případech jsou podobné porady úspěšné, efektivní, no prostě vedou ke kýženému cíli.

Klepněte pro větší obrázek
Systém je maximálně holistický. Chytrý plánovač porad například upozorní, že úspěšnost zasedání v místnosti X bývá dopoledne poměrně nízká, protože je zasedačka orientovaná na východ a je v ní prostě vedro.

Hodnotící systém tedy může měřit jejich dobu konání, délku, počet účastníků, ale tím to zdaleka nekončí. Samozřejmě se počítá s nejrůznějšími IoT čidly (teplota v místnosti aj.) i kamerami, a tak může software analyzovat obrazová data a na základě rozboru řeči těla usuzovat, kolik z účastníků se nudí a kdo za to může – jestli jen nevhodně zvolený čas, anebo mluvčí.

Behaviorální big data a A.I.

Cílem, alespoň tedy podle náčrtů v patentu, by pak měl být opět jako v prvním případě automatický report, který vedení firmy napoví, které porady a kdy splnily očekávání – konverzi – a kde to bylo naopak naprosté mrhání časem všech zúčastněných.

Klepněte pro větší obrázek
Na konci týdne dorazí strojový report o tom, které porady byly nejkvalitnější. Jak vidno, i ve svém vlastním patentu Microsoft předpokládá, že to bude spíše porada k vánočnímu večírku než něco věcného.

A ano, abychom nezapomněli na to nejdůležitější, i zde je samozřejmě prostor pro prvky A.I., neboť podobná hloubková analýza procesů ve středně velké firmě vytvoří ohromné množství dat, ve kterých se člověk nemůže vyznat. Stroj ale ano.

Takže konec pondělní prokrastinace, zavřete Solitaire, Twitter a Facebook, software vás totiž možná už teď sleduje a zjišťuje, že je vaše latence v e-mailových odpovědích podezřele vysoká.

Diskuze (28) Další článek: Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,