V Německu vyroste další velká továrna na čipy. TSMC se třemi partnery ji postaví za 10 miliard eur

Intel v Německu postaví výrobní komplex za 17 miliard eur, u našich západních sousedů ale bude ve stejnou dobu stavět také jeho největší rival TSMC. Tchajwanská společnost dnes oznámila, že v Drážďanech vybuduje novou polovodičovou továrnu za 10 miliard eur.

Jde o společný podnik TSMC, Bosche, Infineonu a NXP, který se bude jmenovat ESMC (European Semiconductor Manufacturing Company). Tchajwanská společnost bude vlastnit 70 %, partneři shodně po 10 %. Výstavba začne v druhé polovině roku 2024 s tím, že ke konci 2027 se rozjede výroba čipů. Továrna zaměstná asi 2000 lidí.

ESMC se nezaměří na nejmodernější technologie pro počítače a jinou hi-tech elektroniku, jeho specializací budou čipy pro automobily a jiný průmysl, po kterých je v Evropě největší poptávka. Měsíčně má vyrobit 40 tisíc waferů (300mm), které využijí 28–22nn planární litografii nebo 16–12nm FinFET.

Německo loni slíbilo, že vyhradí 17 miliard eur na pobídky a daňová zvýhodnění pro výstavbu dalších polovodičových továren. ESMC z tohoto balíku získá 5 miliard eur.

Pro TSMC to bude první evropská továrna a po právě budované arizonské teprve druhá nacházející se mimo Asii. Zato jeho partneři již v Německu působí. Bosch, NXP i Infineon tam již na několika místech čipy vyrábějí – rovněž zaměřené zejména na automobilový průmysl. Továrnu tam ale mají také GlobalFoundries (oddělené od AMD), Osram, Texas Instruments, X-Fab a jiné menší společnosti.

Diskuze (16) Další článek: První výzkum svého druhu. Vědci zjistili, že šťourání v nose zvyšuje riziko nákazy covidem-19

Témata článku: Technologie, Čipy, Německo, TSMC, Výroba