Intel v Německu postaví výrobní komplex za 17 miliard eur, u našich západních sousedů ale bude ve stejnou dobu stavět také jeho největší rival TSMC. Tchajwanská společnost dnes oznámila, že v Drážďanech vybuduje novou polovodičovou továrnu za 10 miliard eur.
Intel jde do Evropy s 80 miliardami eur. Postaví továrnu v Německu a rozšíří tu irskou
Jde o společný podnik TSMC, Bosche, Infineonu a NXP, který se bude jmenovat ESMC (European Semiconductor Manufacturing Company). Tchajwanská společnost bude vlastnit 70 %, partneři shodně po 10 %. Výstavba začne v druhé polovině roku 2024 s tím, že ke konci 2027 se rozjede výroba čipů. Továrna zaměstná asi 2000 lidí.
ESMC se nezaměří na nejmodernější technologie pro počítače a jinou hi-tech elektroniku, jeho specializací budou čipy pro automobily a jiný průmysl, po kterých je v Evropě největší poptávka. Měsíčně má vyrobit 40 tisíc waferů (300mm), které využijí 28–22nn planární litografii nebo 16–12nm FinFET.
Jen Intel nestačí. Německá vláda chce přilákat další výrobce čipů, poskytne jim 14 miliard eur
Německo loni slíbilo, že vyhradí 17 miliard eur na pobídky a daňová zvýhodnění pro výstavbu dalších polovodičových továren. ESMC z tohoto balíku získá 5 miliard eur.
Pro TSMC to bude první evropská továrna a po právě budované arizonské teprve druhá nacházející se mimo Asii. Zato jeho partneři již v Německu působí. Bosch, NXP i Infineon tam již na několika místech čipy vyrábějí – rovněž zaměřené zejména na automobilový průmysl. Továrnu tam ale mají také GlobalFoundries (oddělené od AMD), Osram, Texas Instruments, X-Fab a jiné menší společnosti.
EU se dohodla na „Chips Act“. Návrh a výrobu čipů podpoří 43 miliardami eur