SSD už se stala běžnou součástí nejen notebooků, ale i desktopových počítačů. Příchod pandemie způsobil větší prodeje notebooků a počítačů a tím pádem vzrostly i prodeje SSD. Web StorageNewsletter vydal statistiky prodejů obou typů úložišť za minulý rok.
Příští rok se dočkáme prvních SSD s podporou PCI Express 5.0. Maximální rychlosti se zdvojnásobí
Prodeje SSD rostly rekordním tempem a za rok 2020 se vyrobilo celkem 333 milionů SSD. Klasických pevných disků se přitom za stejný rok vyrobilo jen 260 milionů kusů. Meziroční růst SSD byl o 20,8 %, zatímco výroba u pevných disků se propadla o 18 %.
Největší nárůst v rámci roku 2020 se dle očekávání uskutečnil v posledním čtvrtletí, kde to bylo mezičtvrtletně o 18 % a v konkrétním případě malých M.2 SSD to byl růst o 11 %. Na konec roku si zkrátka spousta z nás kupovala nové notebooky.

Dodávky SSD za 4. čtvrtletí roku 2020 dle výrobců (počet kusů, kapacita)
Pokud jde ale o podniky, tam to rozhodně žádný zázrak nebyl. U podnikových, respektive serverových SSD dodávky klesly o 31 %. Teno pokles nastal po třech rekordních čtvrtletích.
Zajímavé je rovněž srovnání dodané kapacity, protože pevné disky mají samozřejmě větší kapacity a lepší poměr ceny na gigabajt prostoru. Celková dodaná kapacita za rok 2020 v rámci pevných disků byla kolem 1 zettabajtu. (ZB, přesně asi 1 018 exabajtů), což představuje 13% roční růst. U SSD to bylo 207 exabajtů (EB), to odpovídá rychlému meziročnímu růstu o 50,4 %.
Jak je vidět na grafech za poslední čtvrtletí roku 2020, mezi největší dodavatele SSD patří Samsung s tržním podílem 26,1 %, na druhém místě je WDC a mezi dalšími je Kingston, SK Hynix, Kioxia a další.
WD_BLACK SN850 NVMe SSD