V roce 2020 se vyrobilo 333 milionů SSD. Mnohem více než pevných disků

V roce 2020 se vyrobilo 333 milionů SSD. Mnohem více než pevných disků

SSD už se stala běžnou součástí nejen notebooků, ale i desktopových počítačů. Příchod pandemie způsobil větší prodeje notebooků a počítačů a tím pádem vzrostly i prodeje SSD. Web StorageNewsletter vydal statistiky prodejů obou typů úložišť za minulý rok.

Prodeje SSD rostly rekordním tempem a za rok 2020 se vyrobilo celkem 333 milionů SSD. Klasických pevných disků se přitom za stejný rok vyrobilo jen 260 milionů kusů. Meziroční růst SSD byl o 20,8 %, zatímco výroba u pevných disků se propadla o 18 %.

Největší nárůst v rámci roku 2020 se dle očekávání uskutečnil v posledním čtvrtletí, kde to bylo mezičtvrtletně o 18 % a v konkrétním případě malých M.2 SSD to byl růst o 11 %. Na konec roku si zkrátka spousta z nás kupovala nové notebooky.

Klepněte pro větší obrázek
Dodávky SSD za 4. čtvrtletí roku 2020 dle výrobců (počet kusů, kapacita)

Pokud jde ale o podniky, tam to rozhodně žádný zázrak nebyl. U podnikových, respektive serverových SSD dodávky klesly o 31 %. Teno pokles nastal po třech rekordních čtvrtletích.

Zajímavé je rovněž srovnání dodané kapacity, protože pevné disky mají samozřejmě větší kapacity a lepší poměr ceny na gigabajt prostoru. Celková dodaná kapacita za rok 2020 v rámci pevných disků byla kolem 1 zettabajtu. (ZB, přesně asi 1 018 exabajtů), což představuje 13% roční růst. U SSD to bylo 207 exabajtů (EB), to odpovídá rychlému meziročnímu růstu o 50,4 %.

Jak je vidět na grafech za poslední čtvrtletí roku 2020, mezi největší dodavatele SSD patří Samsung s tržním podílem 26,1 %, na druhém místě je WDC a mezi dalšími je Kingston, SK Hynix, Kioxia a další.

WD_BLACK SN850 NVMe SSD

Diskuze (13) Další článek: Nápad dobrý, realizace s trhlinami: Proč eRouška nefunguje tak, jak bylo v plánu?

Témata článku: Byznys, Samsung, Úložiště, SSD, Kioxia, Statistiky, Pevné disky, Kingston, SK Hynix, DIS, Pevný disk, Čtvrtletí, Pandemie, Počítač, Růst, Prodej, Notebook, Kapacita, Pevné disky interní na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Návod, jak pomocí nastavení práv maximálně omezit uživatele NASu

Návod, jak pomocí nastavení práv maximálně omezit uživatele NASu

Uživatelé domácího NASu se obvykle spokojí s vytvořením jednoho uživatele, který má práva a přístupy ke všemu. Tím však značně snižují bezpečnost zařízení.

Jiří Kuruc
NávodyNAS
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Nandali jste to Putinovi? Rusko zveřejnilo IP adresy, které se zapojily do obřího DDoS. Možná je tam i ta vaše

Nandali jste to Putinovi? Rusko zveřejnilo IP adresy, které se zapojily do obřího DDoS. Možná je tam i ta vaše

** Zapojte se do útoků, lákají lidé na Twitteru ** Mnohé weby Moskvy skutečně nejedou ani v Rusku ** Pozor na podvodníky, toto je příležitost pro phishing

Jakub Čížek
KyberválkaRusko