V roce 2021 se prodalo přes 50 milionů grafických karet. Poptávka vzrostla o třetinu

V roce 2021 se prodalo přes 50 milionů grafických karet. Poptávka vzrostla o třetinu

Poptávka po grafických karet rozhodně neoslabuje a ukazují to i nové statistiky z analýzy Graphic Speak od Jon Peddie Research. V minulém roce se totiž prodal značný objem samostatných grafických karet.

Dle zjištěných dat napříč trhem se za celý rok 2021 prodalo přes 50 milionů kusů grafických karet, které jsou určené pro různé segmenty (počítače, notebooky, výpočetní karty pro rendering, servery, vědu, učení umělé inteligence, těžbu kryptoměn a další). Ve výsledků to znamenalo, že se trh s grafickými kartami dostal na hranici 51,8 miliardy dolarů za celý rok 2021.

Průměrná cena grafické karty v minulém roce přitom překročila tisíc dolarů, čemuž se nelze divit – reálné ceny vzrostly i několikanásobně z důvodu problémů s pandemií, která ovlivnila vše od výroby, přes logistiku až po poptávku samotnou.

Jen za poslední čtvrtletí roku 2021 se přitom jednalo o prodeje za 13,5 miliardy dolarů, takže poptávka stále roste. Meziroční růst byl o velmi vysokých 29,5 % a JPR odhaduje, že růst bude i nadále pokračovat.

Předpokládané prodeje v roce 2023 by měly přesáhnout 52,2 miliardy dolarů i díky tomu, že se do trhu se samostatnými grafickými kartami vrhá také Intel, který měl doposud pouze integrované grafické čipy v procesorech.

Pokud jde o tržní podíly, dominantní je stále Nvidia s 77,2 %, ale i konkurenční AMD už stihlo zvýšit meziročně podíl o 35,7 %. Pro porovnání – v roce 2020 se prodalo 42 milionů grafických karet a nejvíce v historii to pak bylo v roce 1998, kdy se celosvětově prodalo 116 milionů grafických karet. Souvisí to ale s tím, že v té době takřka neexistovaly žádné integrované grafické čipy v procesorech, takže nějaká samostatná grafická karta byla nutností skoro u každého počítače.

Diskuze (2) Další článek: Podrobný srovnávací test devíti notebooků do 12 000 Kč. Záleží na každé pětistovce

Témata článku: Notebooky, Byznys, AMD, Intel, Nvidia, Grafické karty, Počítače, Radeon RX 6000, GeForce RTX 3000, Statistiky, Analýza, Jon Peddie Research, Poptávka, Notebook, Dolar, JPR, Počítač, Grafická karta, Notebooky na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Nový Outlook už není mýtus. Chlubí se čistým designem a spoustou funkcí z webu

Nový Outlook už není mýtus. Chlubí se čistým designem a spoustou funkcí z webu

**Microsoft zahájil veřejné testování předělaného Outlooku pro Windows **Betaverze přináší řadu známých funkcí z webu a čistší prostředí **Spoustu funkcí zatím klient postrádá a jsou teprve ve vývoji

Petr Urban
E-mailMicrosoft OfficeOutlookMicrosoft