V roce 2021 se prodalo přes 50 milionů grafických karet. Poptávka vzrostla o třetinu

Poptávka po grafických karet rozhodně neoslabuje a ukazují to i nové statistiky z analýzy Graphic Speak od Jon Peddie Research. V minulém roce se totiž prodal značný objem samostatných grafických karet.

Dle zjištěných dat napříč trhem se za celý rok 2021 prodalo přes 50 milionů kusů grafických karet, které jsou určené pro různé segmenty (počítače, notebooky, výpočetní karty pro rendering, servery, vědu, učení umělé inteligence, těžbu kryptoměn a další). Ve výsledků to znamenalo, že se trh s grafickými kartami dostal na hranici 51,8 miliardy dolarů za celý rok 2021.

Průměrná cena grafické karty v minulém roce přitom překročila tisíc dolarů, čemuž se nelze divit – reálné ceny vzrostly i několikanásobně z důvodu problémů s pandemií, která ovlivnila vše od výroby, přes logistiku až po poptávku samotnou.

Jen za poslední čtvrtletí roku 2021 se přitom jednalo o prodeje za 13,5 miliardy dolarů, takže poptávka stále roste. Meziroční růst byl o velmi vysokých 29,5 % a JPR odhaduje, že růst bude i nadále pokračovat.

Předpokládané prodeje v roce 2023 by měly přesáhnout 52,2 miliardy dolarů i díky tomu, že se do trhu se samostatnými grafickými kartami vrhá také Intel, který měl doposud pouze integrované grafické čipy v procesorech.

Pokud jde o tržní podíly, dominantní je stále Nvidia s 77,2 %, ale i konkurenční AMD už stihlo zvýšit meziročně podíl o 35,7 %. Pro porovnání – v roce 2020 se prodalo 42 milionů grafických karet a nejvíce v historii to pak bylo v roce 1998, kdy se celosvětově prodalo 116 milionů grafických karet. Souvisí to ale s tím, že v té době takřka neexistovaly žádné integrované grafické čipy v procesorech, takže nějaká samostatná grafická karta byla nutností skoro u každého počítače.

Diskuze (2) Další článek: Podrobný srovnávací test devíti notebooků do 12 000 Kč. Záleží na každé pětistovce

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,