Google | Energetika | Obnovitelné zdroje

V roce 2030 poběží Google výhradně na obnovitelné zdroje, slibuje Sundar Pichai

V roce 2030 poběží Google výhradně na obnovitelné zdroje, slibuje Sundar Pichai

Velké technologické firmy z USA se v posledních týdnech a měsících předhánějí, kdo dříve dosáhne té nejzelenější mety – co nejekologičtějšího provozu, který už nebude závislý na špinavých zdrojích elektrické energie.

Už v minulosti se svojí vizí přispěchal třeba Microsoft, který chce být do konce tohoto desetiletí dokonce uhlíkově-negativní. To znamená, že bude do společnosti a ekonomiky různými způsoby vracet náklady na uhlíkové emise, které již vytvořil, přičemž do roku 2050 chce takto splatit veškerý uhlík, který Microsoft svým provozem vyprodukoval už od svého vzniku v 70. letech.

Klepněte pro větší obrázek
Microsoft chce být do roku 2030 uhlíkově-negativní

V příštích dvaceti letech se chce provozních uhlíkových emisí zbavit také taxislužba Uber a to pomocí elektrifikace svých vozů a nákupu elektřiny z obnovitelných zdrojů. Do roku 2030 se to bude týkat nejvyspělejších trhů, tedy USA, Kanady a EU (včetně ČR, kde Uber provozuje s partnery taxislužbu v Praze a Brně).

Google do roku 2030 poběží výhradně na obnovitelné zdroje

V pozadí nechce zůstat ani Google, a tak ústy svého šéfa představil novou vizi do roku 2030: Google carbon-free. Firma se chlubí, že jako první své velikosti dosáhla už před více než deseti lety mety uhlíkové neutrality. To znamená, že se spotřeba elektřiny z obnovitelných zdrojů vyrovnala té ze špinavých (2007).

V následujícím desetiletí pak Google dosáhl mety 100 % zelené energie za celý rok. To je ale spíše taková účetní hra s čísly, do které se počítá i nákup nejrůznějších emisních povolenek, dodatečný nákup zelené elektřiny atp. V praxi mnohé provozy běžely na obvyklou elektřinu, která byla zrovna k dispozici.

V roce 2030 už jen na obnovitelnou elektřinu, slibuje Sundar Pichai:

Do roku 2030 chce toto Google, potažmo Alphabet, utnout a v celém výrobním řetězci být zcela nezávislý na elektřině z fosilních paliv. Tedy nejen ve svém ústředí v Mountain View, které se stejně jako San Francisko o pár desítek kilometrů severněji v posledních dnech obarvilo do odstínů oranžové, ale také ve všech svých pobočkách po celém světě.

Nebude to jednoduché a Google na svém webu přiznává, že bude muset získat dalších více než 5,5 GW elektřiny z obnovitelných zdrojů, což sebou ponese i stěhování některých datacenter tam, kde je to vůbec možné. V každém případě, v roce 2030 by měl být provoz Googlu a všech jeho služeb 24/7 zelený. Každá propálená watthodina bude pocházet z fotovoltaiky, vodní/větrné turbíny nebo jiného obnovitelného zdroje, který tou dobou bude k dispozici.

Diskuze (14) Další článek: Čínský vesmírný rentgenový teleskop detekoval nejsilnější magnetické pole vesmíru

Témata článku: Microsoft, Google, USA, Evropská unie, Praha, Elektřina, Brno, Alphabet, Energetika, Sundar Pichai, Kanada, Uber, Obnovitelné zdroje, Česká republika, Meta, Mountain View, Taxislužba, Provoz, San Francisco


Určitě si přečtěte

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

** České nebe každý den křižuje hromada exotických letounů ** Na populární mapě Flightradar24 je ale nenajdete ** Jsou to vojenské letouny USA, UK a NATO

Jakub Čížek | 39

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

** Neuronová síť DeOldify obarvuje fotky ** Můžete si ji vyzkoušet sami i bez superpočítače ** YouTube je plný obarvených ikonických videí

Jakub Čížek | 20

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

** Apple, vývojáře i uživatele rozhodně nečekají dva roky prázdnin ** macOS se může uzavřít podobně jako iOS a iPadOS ** Přechod na Arm znamená stopku pro hackintoshe

Lukáš Václavík | 105