V roce 2030 poběží Google výhradně na obnovitelné zdroje, slibuje Sundar Pichai

V roce 2030 poběží Google výhradně na obnovitelné zdroje, slibuje Sundar Pichai

Velké technologické firmy z USA se v posledních týdnech a měsících předhánějí, kdo dříve dosáhne té nejzelenější mety – co nejekologičtějšího provozu, který už nebude závislý na špinavých zdrojích elektrické energie.

Už v minulosti se svojí vizí přispěchal třeba Microsoft, který chce být do konce tohoto desetiletí dokonce uhlíkově-negativní. To znamená, že bude do společnosti a ekonomiky různými způsoby vracet náklady na uhlíkové emise, které již vytvořil, přičemž do roku 2050 chce takto splatit veškerý uhlík, který Microsoft svým provozem vyprodukoval už od svého vzniku v 70. letech.

Klepněte pro větší obrázek
Microsoft chce být do roku 2030 uhlíkově-negativní

V příštích dvaceti letech se chce provozních uhlíkových emisí zbavit také taxislužba Uber a to pomocí elektrifikace svých vozů a nákupu elektřiny z obnovitelných zdrojů. Do roku 2030 se to bude týkat nejvyspělejších trhů, tedy USA, Kanady a EU (včetně ČR, kde Uber provozuje s partnery taxislužbu v Praze a Brně).

Google do roku 2030 poběží výhradně na obnovitelné zdroje

V pozadí nechce zůstat ani Google, a tak ústy svého šéfa představil novou vizi do roku 2030: Google carbon-free. Firma se chlubí, že jako první své velikosti dosáhla už před více než deseti lety mety uhlíkové neutrality. To znamená, že se spotřeba elektřiny z obnovitelných zdrojů vyrovnala té ze špinavých (2007).

V následujícím desetiletí pak Google dosáhl mety 100 % zelené energie za celý rok. To je ale spíše taková účetní hra s čísly, do které se počítá i nákup nejrůznějších emisních povolenek, dodatečný nákup zelené elektřiny atp. V praxi mnohé provozy běžely na obvyklou elektřinu, která byla zrovna k dispozici.

V roce 2030 už jen na obnovitelnou elektřinu, slibuje Sundar Pichai:

Do roku 2030 chce toto Google, potažmo Alphabet, utnout a v celém výrobním řetězci být zcela nezávislý na elektřině z fosilních paliv. Tedy nejen ve svém ústředí v Mountain View, které se stejně jako San Francisko o pár desítek kilometrů severněji v posledních dnech obarvilo do odstínů oranžové, ale také ve všech svých pobočkách po celém světě.

Nebude to jednoduché a Google na svém webu přiznává, že bude muset získat dalších více než 5,5 GW elektřiny z obnovitelných zdrojů, což sebou ponese i stěhování některých datacenter tam, kde je to vůbec možné. V každém případě, v roce 2030 by měl být provoz Googlu a všech jeho služeb 24/7 zelený. Každá propálená watthodina bude pocházet z fotovoltaiky, vodní/větrné turbíny nebo jiného obnovitelného zdroje, který tou dobou bude k dispozici.

Diskuze (14) Další článek: Čínský vesmírný rentgenový teleskop detekoval nejsilnější magnetické pole vesmíru

Témata článku: Microsoft, Google, Uber, USA, Elektřina, Evropská unie, Alphabet, Brno, Praha, Obnovitelné zdroje, Kanada, Energetika, Sundar Pichai, Elektrifikace, Mountain View, Slib, Taxislužba, Meta, Provoz, Česká republika, San Francisco, Uhlíková emiseNejlepší aplikace pro tento týden: Tvorba Stop motion videí, úleva od úzkosti a motivační karty

Nejlepší aplikace pro tento týden: Tvorba Stop motion videí, úleva od úzkosti a motivační karty

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Ode dneška se vydávají nové občanky včetně NFC a otisků prstů
Lukáš Václavík
eObčankaČeskoeGovernment
Microsoft prvně zmínil Windows 10 21H2. Desítky na podzim dostanou nové funkce
Lukáš Václavík
Windows InsiderWindows 10Microsoft
Bezpečnostní díra ohrožuje routery 17 výrobců. Na stupnici závažnosti má 9,9 bodů, útočníci už ji zneužívají

Bezpečnostní díra ohrožuje routery 17 výrobců. Na stupnici závažnosti má 9,9 bodů, útočníci už ji zneužívají

** Experti odhalili chybu, ohrožující routery nejméně 17 výrobců ** Útočníci tuto chybu začali aktivně využívat k instalaci botnetu ** Bezpečnostní nedostatek CVE-2021-20090 je velmi vážný

Karel Kilián
RouterHackingBezpečnost