V roce 2030 poběží Google výhradně na obnovitelné zdroje, slibuje Sundar Pichai

Velké technologické firmy z USA se v posledních týdnech a měsících předhánějí, kdo dříve dosáhne té nejzelenější mety – co nejekologičtějšího provozu, který už nebude závislý na špinavých zdrojích elektrické energie.

Už v minulosti se svojí vizí přispěchal třeba Microsoft, který chce být do konce tohoto desetiletí dokonce uhlíkově-negativní. To znamená, že bude do společnosti a ekonomiky různými způsoby vracet náklady na uhlíkové emise, které již vytvořil, přičemž do roku 2050 chce takto splatit veškerý uhlík, který Microsoft svým provozem vyprodukoval už od svého vzniku v 70. letech.

Klepněte pro větší obrázek
Microsoft chce být do roku 2030 uhlíkově-negativní

V příštích dvaceti letech se chce provozních uhlíkových emisí zbavit také taxislužba Uber a to pomocí elektrifikace svých vozů a nákupu elektřiny z obnovitelných zdrojů. Do roku 2030 se to bude týkat nejvyspělejších trhů, tedy USA, Kanady a EU (včetně ČR, kde Uber provozuje s partnery taxislužbu v Praze a Brně).

Google do roku 2030 poběží výhradně na obnovitelné zdroje

V pozadí nechce zůstat ani Google, a tak ústy svého šéfa představil novou vizi do roku 2030: Google carbon-free. Firma se chlubí, že jako první své velikosti dosáhla už před více než deseti lety mety uhlíkové neutrality. To znamená, že se spotřeba elektřiny z obnovitelných zdrojů vyrovnala té ze špinavých (2007).

V následujícím desetiletí pak Google dosáhl mety 100 % zelené energie za celý rok. To je ale spíše taková účetní hra s čísly, do které se počítá i nákup nejrůznějších emisních povolenek, dodatečný nákup zelené elektřiny atp. V praxi mnohé provozy běžely na obvyklou elektřinu, která byla zrovna k dispozici.

V roce 2030 už jen na obnovitelnou elektřinu, slibuje Sundar Pichai:

Do roku 2030 chce toto Google, potažmo Alphabet, utnout a v celém výrobním řetězci být zcela nezávislý na elektřině z fosilních paliv. Tedy nejen ve svém ústředí v Mountain View, které se stejně jako San Francisko o pár desítek kilometrů severněji v posledních dnech obarvilo do odstínů oranžové, ale také ve všech svých pobočkách po celém světě.

Nebude to jednoduché a Google na svém webu přiznává, že bude muset získat dalších více než 5,5 GW elektřiny z obnovitelných zdrojů, což sebou ponese i stěhování některých datacenter tam, kde je to vůbec možné. V každém případě, v roce 2030 by měl být provoz Googlu a všech jeho služeb 24/7 zelený. Každá propálená watthodina bude pocházet z fotovoltaiky, vodní/větrné turbíny nebo jiného obnovitelného zdroje, který tou dobou bude k dispozici.

Diskuze (14) Další článek: Čínský vesmírný rentgenový teleskop detekoval nejsilnější magnetické pole vesmíru

Témata článku: Microsoft, Google, USA, Obnovitelné zdroje, Elektřina, Praha, Alphabet, Evropská unie, Energetika, Uber, Brno, Kanada, Zdroje, Sundar Pichai, Uhlíková emise, Slib, Meta, San Francisco, Česká republika, Elektrifikace, Mountain View, Sustainability, Sundar, Taxislužba, ProvozSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět