Ve Windows 8 už je přes 200 českých aplikací

Ve Windows Store už je více než 200 aplikací od zhruba 120 českých vývojářů. Nejúspěšnější jsou hry a zpravodajské programy. Vývojáři hledají modely, jak s novým systémem pracovat.

V internetovém obchodě Windows Store už je k dispozici více než 200 aplikací od českých vývojářů. Tuzemskému Microsoftu se tak nakonec podařilo překonat kvóty aplikací pro nové rozhraní Windows 8, které mu stanovila centrála. Neustále rostoucí množství programů pro nový systém má podle informací Connect.cz na svědomí kolem 120 vývojářských týmů a jednotlivců. Ti si od Windows 8 slibují především nové obchodní příležitosti.

„Klasická česká vývojářská studia, která dělají aplikace pro Android a iOS, už je začínají dělat také pro Windows 8,“ říká v rozhovoru pro Connect.cz ředitel vývojové divize v českém Microsoftu Jiří Karpeta. Windows 8 je podle jeho slov platforma, která přesahuje hranice tabletů i do prostoru klasických počítačů a systém tak dokáže vývojářům nabídnout nové možnosti. „Hlavním argumentem pro tvorbu Windows 8 aplikací je obchodní příležitost,“ dodává Karpeta.

Microsoft prozatím odmítá zveřejnit podrobnější statistiky o tom, jak se díla tuzemských tvůrci aplikací stahují. „První čísla už máme, ale komentovat je ještě nemůžeme,“ říká Karpeta. Stejně tak Microsoft ani firmy prozatím nemluví o finančních bilancích jednotlivých produktů. Mezi ty nejvíce úspěšné se však podle jeho slov řadí zejména programy pro elektronické čtení médií a daří se také hrám jako Rune Legend. „Hry mají největší šanci na úspěch, protože často mají globální dopad, ale úplně bych to takto negeneralizoval.“

Microsoft už dříve oznámil své plány, že chce mít z Windows 8 největší ekosystém a platformu na světě.

Většina aplikací je zdarma

Většina českých aplikací, které jsou v mnoha případech dostupné nejenom tuzemským uživatelům, ale v rámci globálního Windows Store, je k dispozici zdarma. Programy na druhou stranu ale mnohdy využívají takzvané in-app nákupy, v rámci kterých je možné dokupovat bonusový obsah přímo v aplikacích pomocí mikroplateb. „Firmy často ještě nemají obchodní model a celou platformu si osahávají a zkouší,“ konstatuje šéf české divize Windows Lukáš Křovák.

Klepněte pro větší obrázek
Zkoušíme, co Windows 8 zvládne. Aplikace MoneyDnes od Cígler Software.

„Chceme si vyzkoušet potenciál Windows Store,“ popisuje například zakladatel a šéf Cígler Software Martin Cígler. „Je to dobrý marketingový kanál a navíc je díky zajištěné distribuci a dalším věcem levný.“ Jeho společnost pro Windows 8 vytvořila aplikaci MoneyDnes, která umí jednoduchým způsobem vyhledat a setřídit informace o ekonomických subjektech a další údaje vhodné pro podnikatele. Aplikace přitom podle jeho slov vznikla náhodou. „Pořádáme interní vývojářské bootcampy a naši vývojáři mohou přicházet s nápady, které se někdy uchytí,“ říká s tím, že toto byl ten případ.

To, že firmy Windows 8 prozatím spíše testují, je i důvod toho, proč prozatím nemluví o finanční bilanci jednotlivých aplikací. Výdělky Windows Store nekomentuje ani Microsoft, který celý obchod bere spíše jako strategický produkt, které je nutné mít a provize z prodeje aplikací nemusí nutně znamenat další strategický zdroj příjmů.

O testování a příležitostech Windows 8 mluví také Jan Zeman, kreativní ředitel společnosti Corinth Investment. Ta v rámci akcelerátoru RocketSpace v Silicon Valley představila přímo Stevu Ballmerovi aplikaci Corinth Micro, jež umožňuje zobrazení i těch nejmenších částí častí našeho světa. Jednoduše je třeba možné přiblížit si kompletní složení listu stromu a následně si v 3D prohlížet nejmenší organismy.

„Windows 8 budou hrát významnou roli na trhu aplikací, zejména ve vzdělávání a podnikovém sektoru,“ věří Zeman, jehož společnost s projektem Corinth Micro právě do této oblasti míří. Aplikace by podle jeho slov měla být k dispozici během krátké doby a sloužit má mimo jiné také jako propagace dalších projektů společnosti, mezi které patří 3D vizualizace a projekty spojené s rozšířenou realitou. „Nicméně ale věříme, že na Windows Store je možné díky malé konkurenci uspět,“ dodává.

Hlídání kvality

Právě na počáteční prořídlost a mnohdy pochybnou kvalitu aplikací si uživatelé Windows 8 stěžují nejčastěji. Podle Microsoftu se nicméně počty kvalitních aplikací rychle mění a jen v Česku vzniklo, nebo se připravuje kolem 25 „top projektů.“ „Za top projekty považujeme ty, které jsou hodně vidět, třeba aplikace pro banky a podobně, a mají veliký počet stažení,“ říká Karpeta.

Přítomnost ne zrovna kvalitních programů je mimo jiné dána tím, že se spěchalo s naplněním kvót počtu aplikací při startu prodejů Windows 8. „Byla tam první vlna aplikací, které toho moc neuměly a často byly převedeny z Windows Phone,“ vysvětluje zdejší vývojářský šéf.

Microsoft nyní kvalitu aplikací hlídá mnohem více a snaží se zajišťovat podporu vývojářům. „V současné době se hodně snažíme podporovat vývojáře pro Windows 8 rozhraní, je to priorita,“ uvádí pro Connect.cz vývojářská evangelista Microsoftu Štěpán Bechynský, který je s tvůrci aplikací v kontaktu. Vývojáři programů pro tradiční rozhraní Windows ale bokem nestojí a podporováni jsou rovněž.

Tradiční aplikace je ostatně možné zařadit do katalogu Windows Store. Oproti Mac App Store, přes který je možné na počítačích Applu aplikace nakupovat, ale Windows Store zájemce přesměruje na web prodejce a ten tak musí volit vlastní distribuční cestu. „Podíl klasických programů ve Windows Store oproti těm určeným pro nové rozhraní bude zlomkový,“ myslí si Karpeta. To, zda Windows Store v tomto ohledu převezme koncepci Mac App Store, Microsoft prozatím nekomentuje.

Jednoduchý vývoj

Jedním z důvodů, proč vývojáři sáhnou po nové platformě Microsoftu, je snadný vývoj. „Tvorba softwaru pro Windows 8 je v řadě ohledů svižnější a efektivnější než na ostatních platformách, což se projeví na časových a finančních nákladech,“ říká Pavel Petřek ze společnosti Inmite, která vyvíjí aplikace na zakázku prakticky pro všechny dostupné mobilní systémy.

Podobně mluví i tvůrci účetního softwaru z Cígleru. „Aplikaci pro Windows 8 jsme si napsali sami, protože to bylo jednoduché, ale například verzi pro Android jsme si kvůli náročnosti nechali udělat externě,“ popisuje šéf firmy.

Klepněte pro větší obrázek
Hry a zpravodajské aplikace jsou nejoblíbenější programy pro Windows 8 v Česku.

„Vyvíjet pro Windows 8 je extrémně rychlé a efektivní,“ doplňuje šéf vývojové společnosti Fleveo a startupu Druidly David Šmehlík. Jeho firma si na této platformě díky jednoduchosti vytváří prototypy mobilních aplikací. „Jde velice rychle zjistit, zda daný koncept bude fungovat,“ vysvětluje. I to je důvod toho, proč publikační nástroj Druidly nejdříve vzniká pro Windows 8 a až posléze se dodělávají verze pro Android a iOS.

Velikou roli v této jednoduchosti hraje kromě dobrého vývojového prostředí zejména skutečnost, že je možné aplikace vytvářet pomocí webových technologií jako HTML5 či CSS. To má přilákat i ty vývojáře, kteří si s tradičními programovacími jazyky jako C# a C++ příliš nerozumí. HTML5 je údajně v mnoha případech i rychlejší. Firmy často volí kombinaci – jádro programu je napsáno v tradičním jazyce a uživatelské rozhraní pak pomocí webových technologií. Například Skype pro Windows 8, který z veliké části vznikal v Praze, má rozhraní vytvořeno právě v HTML5.

Tuzemští vývojáři si pochvalují i schvalovací proces při nahrávání aplikace na Windows Store. Ten údajně od října, kdy je obchod finálně v provozu, výrazně dospěl. „Oproti App Store je schvalování programů o dost jednodušší,“ tvrdí Martin Cígler. „Oproti App Store je to pohoda,“ souhlasí Šmehlík, „je to ale samozřejmě hodně subjektivní. Každý tester vaší aplikace může nalézt jiný problém. Ze začátku byla situace horší, teď už je to ale více méně v pořádku.“

Microsoft se podle jeho zástupců a samotných vývojářů v tomto ohledu učí za pochodu. „Asi 90 procent aplikací, které schvalováním neprojdou, vyhoří na stále těch samých 6 bodech,“ říká Bechynský s tím, že největším problémem bývá například bod o ochraně osobních údajů. Jeho tým se ale snaží veškeré procesy a problémy dokumentovat v češtině a vývojářům poskytovat podporu. „Rekord ve schválení české aplikace je 1 hodina a 40 minut,“ směje se.

Čeští vývojáři programů pro Windows 8 a Windows Phone si podle Jiřího Karpety oblíbili cloudovou platformu Windows Azure Mobile Services. Do ní mohou nasadit back-end aplikace a zajišťovat tak například in-app nákupy, transakce, stahování obsahu a další. „Windows Azure už v Česku používají tisíce lidí,“ zakončuje Karpeta.

Diskuze (49) Další článek: Šéf Facebooku je štědrý, dal charitě akcie v hodnotě půl miliardy dolarů

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,