FBI šlo do protiútoku a získalo zpět výkupné oběti ransomwarového útoku Colonial Pipeline

FBI šlo do protiútoku a získalo zpět výkupné oběti ransomwarového útoku Colonial Pipeline

Oživeno: Americký Federální úřad vyšetřování se po několika týdnech dostal k bitcoinové peněžence s výkupným, které v květnu zaplatil potrubní dopravce Colonial Pipeline. Firma tehdy zaplatila zhruba 75 bitcoinů, přičemž kriminalistům se podařilo získat 63,7 bitcoinů.

Bohužel, kurz k dolaru se v mezidobí výrazně proměnil, takže necelých 64 BTC mělo v posledních hodinách cenu jen okolo 2,3 milionů dolarů. Zhruba půlku toho, co firma v květnu reálně zaplatila. 

Způsob vysledování kryptoměnové peněženky a proniknutí dovnitř si nechalo FBI pro sebe. 

Soudní příkaz k zabavení výkupného s bitcoiny:


Potrubní operátor Colonial Pipeline, který nedávno čelil ransomwarovému útoku a z důvodu kolapsu počítačové sítě na několik dnů zastavil provoz, nejspíše zaplatil výkupné.

Spekulace se šířily už od minulého týdne a nepřímo je později potvrdila další zaoceánská média, podle kterých firma zaplatila zhruba 75 bitcoinů, což v dané době odpovídalo 5 milionům dolarů (dnes už mnohem méně).

Byť úřady i bezpečnostní společnosti varují před platbou výkupného ransomwarovým záškodníkům, podle pozorovatelů je to u mnoha podobně velkých hráčů kritické infrastruktury docela rozšířený jev.

Pro velkou společnost je výkupné jen položka

Hlavním důvodem je zpravidla to, že optikou velké společnosti je nakonec mnohem levnější zaplatit, rychle obnovit provoz a teprve dodatečně řešit opatření, aby se to již nikdy neopakovalo.

Na Colonial Pipeline zaútočila relativně mladá skupina DarkSide působící nejspíše ve východní Evropě. Útok ale nemířil na samotnou infrastrukturu potrubí a specializované počítače pro její řízení, ale byl to vcelku běžný ransomware, který postihl pracovní stanice obchodní sekce společnosti.

Colonial Pipeline poté síť raději sama odstavila, protože zhroucením obchodní části přišla o kontrolu nad zákazníky. Síť se specializuje na dopravu paliv a dalších ropných produktů na východním pobřeží USA.

Diskuze (58) Další článek: Dokumenty ukazují kreativitu nejbohatších Američanů. Elon Musk podle nich v roce 2018 nezaplatil ani dolar na daních

Témata článku: Byznys, Bitcoin, USA, Evropa, Malware, Ransomware, Federální úřad, Ropovod, Výkupné, Útok, Colonial Pipeline, Počítačová síť, Velká společnost, Protiútok, Platba, DarkSide, BTC, Dolar, Operátor


Určitě si přečtěte

9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

** Když selžou legální zdroje, můžete se zkusit obrátit na služby pro stahování souborů ** Ulož.to není zdaleka jediné, které nabízí videoobsah ke stažení ** Konkurenční služby nabízí levnější placené účty

redakce | 114

redakce
TipyHudba, filmy, seriályWeb
Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský | 61

Marek Lutonský
Rodokmen
Co vy na to? Nosíte na ruce chytré hodinky či náramky?
Vladislav Kluska
Co vy na to?HodinkyAnkety
Týden Živě: David po čtrnácti letech odchází z vedení Živě.cz
Filip Kůžel
Týden ŽivěVideo
Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

** Pokročilé programy na doma stojí pár tisíc korun, jsou ale i zdarma ** Podpora 4K, hromada funkcí a efektové filtry jsou samozřejmostí ** Vybrali jsme 9 nejzajímavějších programů pro Windows

Stanislav Janů | 28

Stanislav Janů
Střih videaTipyNejlepší programySoftware
Takhle budou vypadat Windows 11. Prohlédněte si více než padesát obrázků
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyMicrosoft