Veeam: v nepřetržité dostupnosti serverů mají české firmy co dohánět

  • Dle statistik kvality dostupnosti dat a aplikací jsou na tom české firmy hůře než celosvětový průměr
  • Rychlá obnova serverů je stále důležitější s přechodem na používání cloudu
  • Výpadek ovlivňuje funkčnost firmy a významně ohrožuje důvěru zákazníků

Zatímco dříve byla otázka dat a aplikací hlavně lokálním problémem, což platilo u běžných počítačů i mobilních telefonů, dnes už jsme svědky masivního přechodu na cloud – data, se kterými pracujeme, jsou obvykle stahována či dokonce streamována přímo ze vzdálených serverů na internetu. A s tím souvisí i větší závislost na dostupnosti těchto serverů a datacenter jak pro vnitrofiremní aplikace, tak i aplikace pro koncové uživatele.

Veeam poskytuje několik řešení a produktů, která se zaměřuje na zálohování a rychlou obnovu při výpadku. A v této oblasti provedla podrobný výzkum, jak si vedou společnosti z různých segmentů v rámci celého světa i České republiky.

Problém jsou staří administrátoři a staré principy

Nejen v Česku ale i ve světě je problém s dostupností serverů, přičemž délka nedostupnosti se meziročně zvyšuje. Zatímco v roce 2014 se u kritických aplikací jednalo v průměru o 1,4 hodiny, v roce 2015 už to bylo 1,9 hodiny. I když se to může zdát jako málo, i taková hodina může u globálních firem znamenat obrovskou ztrátu, kterou lze velmi snadno finančně vyčíslit.

Klepněte pro větší obrázek
Porovnání průměrné délky výpadků (Zdroj: Veeam)

Bohužel to ale znamená i další negativa, která sice už tak přesně měřit nelze, ale mají vypovídací hodnotu. V rámci 1 140 respondentů odpovědělo 68 % z nich, že výpadek systémů znamená hlavně ztrátu důvěry zákazníků. Mezi dalšími důležitými body bylo i poškození kvality značky, důvěry zaměstnanců a také případný negativní dopad na cenu akcií a možnosti žaloby u kritických systémů.

Jedním z důvodů těchto problémů dlouhých výpadků jsou zastaralé koncepty systémů pro rychlou obnovu. Velké nebezpečí je i v ověřování záloh, které nemusí být správně a v dostatečném počtu kontrolované a v některých případech tak nejsou funkční. Při takovém zjištění je nutné použít starší funkční zálohu, což znamená ztrátu dat.

Manažer Veeamu pro Českou republiku – Martin Štětka podotkl, že zatímco u mobilních telefonů už běžně používáme moderní systémy zálohy a obnovy (například iCloud), u mnoha datacenter v podnicích se pro stejný princip používají třeba i 15 let staré principy a systémy.

„Penetrace cloudových řešení v Česku je pořád mnohem nižší než ve světě a zákazníci a administrátoři ani neví, že je možné provádět obnovu takto rychle a snadno s možností udělat proof of concept v rámci dní a nikoli měsíců. Je to hodně o osvětě, že taková řešení existují.“ vysvětlil Ondřej Vlach z Veeamu.

Klepněte pro větší obrázek
Jaké dopady mají výpadky dle zástupců firem? (Zdroj: Veeam)

„Plnohodnotná cloudová řešení jsou stále hlavně pro menší a střední podniky, velké firmy si obvykle snaží udržet vlastní datacentra. Ale poskytujeme i řešení copy to cloud pro hybridní formu nebo postupný přechod do kompletního cloudového řešení ve formě IaaS nebo SaaS.“ doplnil Martin Štětka.

Rychlá obnova virtualizovaného serveru je základ

Veeam se zabývá zálohou a hlavně rychlou obnovou virtualizovaných serverů a nezáleží o jaké konkrétní parametry nebo data se jedná. Vysokorychlostní obnova je v tomto případě kratší než 15 minut. Prevence ztráty dat souvisí s kvalitou, kontrolou a pravidelností záloh. Mezi českými zákazníky Veeamu je například i Česká televize.

Všechna řešení Veeam dodávají partneři, protože samotný Veeam se stará pouze o vývoj hlavního softwaru, který je v základní verzi i zcela zdarma. Veeam má v Česku přes 260 partnerů a je mezi nimi Arrow, Autocont, HP, EMC, Microsoft, VMWare a další, kteří řeší konkrétní integraci pro konkrétní zákazníky. Řada firem si ale software stahuje zdarma, otestuje pro případné nasazení a pak případně koupí přes partnera, který pouze poskytuje i podporu.

Bezpečnost dat by měla být prioritní

Pokud jde o uživatelská a firemní data, je nyní extrémní tlak na zabezpečení dat. Protože jakmile by se objevil nějaký problém, může poškodit velké množství zákazníků. I proto se dle zástupců Veeamu klienti začínají zajímat o umístění datacenter, kde konkrétně běží jejich virtualizované servery.

Systém datacenter a cloudu je dnes mnohem lépe zabezpečená, než je tomu u většiny firem, které používají vlastní serverové řešení. Zatímco velká datacentra mají extrémní kritéria i co se týče fyzického zabezpečení, u běžných firem jsou servery umístěné pouze v nějaké kanceláři, ke kterým se jednoduše může dostat mnoho osob a velmi snadno. O zabezpečení proti požárů a dalším nehodám ani nemluvě.

Klepněte pro větší obrázek
Odhady vývoje jsou poměrně přímočaré, počet připojených zařízeních bude stále více (Zdroj: Veeam)

V takovém případě je nebezpečí mnohem vyšší, ale jak dodal zástupce Veeamu, „Wikileaks nevzniklo kvůli externímu hacknutí, ale únikem dat interním zaměstnancem“. Je tak potřeba myslet i na zabezpečení dat z tohoto pohledu, protože je obvykle mnohem jednodušší podplatit zaměstnance než zaplatit prolomením serverů z externí sítě.

Ztráty mohou jít do milionů

Dle zveřejněných statistik jsou průměrné náklady na hodinovou odstávku 80 000 dolarů, přičemž při ročním srovnání může jít průměrně o 16 milionů dolarů na jednu firmu. V roce 2014 byl ale tento průměr výrazně nižší – pouze kolem 10 milionů dolarů.

Klepněte pro větší obrázek
Průměrné statistiky o výpadcích v rámci celého světa (Zdroj: Veeam)

Tyto statistiky vychází z průzkumu hlavně velkých společností nad tisíc zaměstnanců, takže se jim nelze příliš divit. Počet zařízení připojených k nějaké formě firemních serverů je stále vyšší a číslo by se mělo ještě více zvětšit s rozmachem internetu věcí, kdy různé druhy elektroniky a senzorů budou všude kolem nás a ve všech možných objektech. Data z nich se budou neustále sbírat a analyzovat, což bude znamenat ještě větší tlak na kvalitu infrastruktury a ochrany proti delšímu výpadku. S výpadky je ale nutné počítat a myslet proto na kvalitní a rychlé způsoby odstranění takových problému.

Diskuze (2) Další článek: Facebook bude mít celoobrazovkové reklamy. Uživatelé v nich stráví mnohem více času

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,