Velký přehled automobilek a technologií pro automatické řízení

  • Spousta velkých výrobců automobilů představila systém řízení bez řidiče
  • Někteří volí cestu vlastního řešení a vyvíjí technologii sami
  • Přežijí technologickou revoluci?
Velký přehled automobilek a technologií pro automatické řízení

​Tesla Motors a budoucnost

Jak je vidět, všechny velké automobilky pracují na nějakém řešení pro automatické řízení bez lidského řidiče. Nad všemi ale vyniká jedna značka – Tesla Motors. Nejde přitom o to, že jde o elektromobil, ale předstih v podobě reálného nasazení a sběru dat v produkčních automobilech.

Automobilky musí naskočit na tři hlavní novinky – elektrický pohon, připojení do internetu a systém samořízení. Jde tak o dost věcí, které je nutné zapracovat co nejdříve. Tesla Model S už má připojení a softwarové aktualizace od začátku a výhoda je jasná – výrobce může velmi snadno a zdarma aktualizovat software a neustále tak vylepšovat vozidlo. V případě novějších verzí Tesla Model S už byla auta vybavená hardwarem pro automatické řízení první generace a dodatečně bylo aktivováno.

Klepněte pro větší obrázek

Samotný hardware totiž není takový problém jako software umělé inteligence a strojového učení, který musí chápat situace na silnici a veškeré objekty se kterými může přijít do styku. Vzhledem k tomu, že Tesla Motors už spustila první fázi automatického řízení v mnoha vozidlech, která už jsou na silnici, sbírá obrovské množství dat, což umožní ještě rychleji vyvíjet a optimalizovat další vývoj plnohodnotného systému řízení bez řidiče. V čerstvé aktualizaci například podporuje novou funkci, kdy auto dokáže samo vyjet z garáže nebo zaparkovat na parkovišti v přímém směru.

Klepněte pro větší obrázek

Mnoho výrobců se snaží jít vlastní cestou a vyvinout vlastní systém, ale to je bohužel značně riskantní a potenciálně hodně nebezpečné. Pro takový sytém totiž potřebujete ty nejlepší inženýry, nejlepší cloudové platformy a také nejlepší zkušenosti s vývojem softwaru. Takové zdroje má Tesla Motors, Google nebo Amazon, ale rozhodně ne automobilky. Lze tak očekávat, že mnoho z nich bude čelit různým problémům v reálném nasazení.

Jak se zjednodušeně vyjádřil Elon Musk, vyvinout systém, který bude fungovat na 99 %, je poměrně jednoduché, ale dotáhnout ten kritický zbytek, který ale může znamenat nebezpečí ohrožení života (auto není smartphone), je extrémně náročné a je potřeba obrovské množství dat.

Automobilky tak čekají problémy s přechodem na zcela novou technologickou úroveň, která už není o nějaké přehrávání mp3 v pomalém multimediálním systému nebo úspornějších žárovkách, ale o těch nejnáročnějších technologiích, které jsou propojené s cloudem a vyžadují tak i velké softwarové zkušenosti se zabezpečením.

V příštích deseti letech tak budeme moci určitě sledovat, jak se mění situace na trhu výrobců automobilů, protože je čekají podobně velké změny, jaké způsobil internet v dříve stabilních segmentech trhu.

Témata článku: Technologie, Byznys, Google, Nvidia, Roboti, Umělá inteligence, Automobily, Volvo, Motorky, Scania, Citroën, Jednoduchý systém, Nejpokročilejší systém, Kritický problém, Snímací technologie, Výrazný problém, General Motors, Cruise, Bmw, MEB, Největší příjem, Celosvětový trh, Multimediální systém, Peugeot, Autonomní funkce, Levný mobilní telefon na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 21 stavebnic pro malé caparty i budoucí experty na A.I.

Jakub Čížek | 11

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián | 36

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

** Speedtest stále častěji měří jen rychlost na poslední míli ** Ta však ale neodpovídá reálnému surfování ** Jak se tedy pokusit změřit tu skutečnou?

Jakub Čížek | 85

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 16

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

** Chudí Američané mohou dosáhnout na dotovaný mobil ** Jeden takový rozdává třeba tamní Virgin Mobile ** Má to jeden háček. Je prošpikovaný malwarem

Jakub Čížek | 42