Velký přehled automobilek a technologií pro automatické řízení

  • Spousta velkých výrobců automobilů představila systém řízení bez řidiče
  • Někteří volí cestu vlastního řešení a vyvíjí technologii sami
  • Přežijí technologickou revoluci?
Velký přehled automobilek a technologií pro automatické řízení
 

Volkswagen Group: technologie nejdříve u luxusnějších značek

Audi, Lamborghini, Bentley, Bugatti, Porsche, Ducati, MAN, Scania, Seat, Škoda, Volkswagen

 

Skupina Volkswagenu má pod sebou opravdu velké množství značek, které jsou mezinárodně známé a nechybí mezi nimi ani „Škoda“. Pokud jde o samotnou značku Volkswagen, ta představila na CESu koncept elektromobilu BUDD-e, který by měl na jedno nabízí urazit až 600 kilometrů. Volkswagen počítá s tím, že bude vozidlo propojené do internetu a bude využívat unikátní konstrukční platformu MEB, která nebude určená pro jinou značku.

Klepněte pro větší obrázek

Volkswagen vyvíjí vlastní systém automatického řízení ve spolupráci s týmy z DARPA, MIT a stanfordské univerzity. Vozy Volkswagen se účastnily soutěží v řízení bez řidiče už od roku 2005. V nejnovějším případě dokázal testovací vůz jet sám přibližně 2 400 kilometrů v Mexiku.

Klepněte pro větší obrázek

Volkswagen také pracuje na projektu AdaptIVe, který by měl díky spojení s 29 partnery vytvořit ideální spolupráci senzorů automatických systémů a řidiče při běžné jízdě.

Pokud jde o sdílení, respektive spíše půjčování aut, Volkswagen v Německu už v roce 2011 spustil platformu Quicar. Zda se ale do budoucna přizpůsobí velkým startupům, je zatím otázkou.

Audi

Audi je v oblasti automatického řízení poměrně hodně slyšet, stejně tak s integrací moderních technologií. Mezi nejnovější případy patří téměř tisíc kilometrů najetých přímo v Las Vegas v rámci prototypu u modelu A7.

Klepněte pro větší obrázek

Elektromobily nejsou pro Audi žádnou novinkou, cílem je zvyšovat jejich množství a poměr vůči spalovacím motorům. Do roku 2026 by elektromobily Audi pro USA měly zahrnovat čtvrtinu všech modelů.

Audi zkouší v rámci „Piloted Driving“ testovat automatické řízení i u výkonných sportovních aut přímo na závodním okruhu.

Lamborghini: žádné automatické řízení ani u SUV

Automobily Lamborghini patří mezi nejdražší a nejluxusnější vozy, ale s rozšiřováním záběru a představení nového Urus SUV se poměrně překvapivě vyjádřil šéf Lamborghini.

Klepněte pro větší obrázek

Ani v tomto „rodinném“ modelu nebude součástí systém řízení bez řidiče. I když to pochopitelně u sportovních vozidel dává logiku, protože ta jsou určená pro řidiče a vychutnání si jízdy, v případě tohoto modelu je to rozhodně zvláštní. Obzvlášť když už bude muset čelit nové luxusní konkurenci jako třeba Tesla Model X.

Porsche: zatím hlavně pomocné systémy

Porsche také patří do skupiny sportovních vozů a zatím netestuje žádný systém, který by byl schopen zcela samostatně řídit. Pracuje ale na svém systému InnoDrive, který umí řadu základních věcí jako je adaptabilní tempomat a další pomocné technologie, jež dokážou ovládat plyn i brzdu a pomocí senzorů a analýzy dat vylepšit sportovní zážitek z řízení.

Klepněte pro větší obrázek

InnoDrive obsahuje přední kameru, která je schopná snímat až do vzdálenosti 200 metrů, součástí výbavy je i radar a další senzory. Zatím je tak otázka, kdy se podaří vylepšit software.

Témata článku: Technologie, Google, Byznys, Umělá inteligence, Nvidia, Roboti, Automobily, Volvo, Motorky, Scania, Citroën, Velké auto, Různé problémy, Běžné auto, Krychle, Technolog, Automatické řízení, Fiat, Závodní okruh, Celosvětový trh, Fiasko, Tesla S, Chrysler, Volkswagen Group, Road trip, Levný mobilní telefon na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 39