Veřejné cloudy loni vydělaly 233 miliard dolarů a pandemie jim asi ještě pomůže

Veřejné cloudy loni vydělaly 233,4 miliard dolarů a meziročně si tak polepšily o více než čtvrtinu (26 %). Rok 2020 by přitom podle některých pozorovatelů mohl být ještě silnější. Mnohé firmy sice kvůli koronakrizi šetřily, to ale právě mnohdy znamenalo přechod na veřejný cloud s nižšími provozními náklady.

Více než třetinu obratu (35 %) pak vygenerovala velká pětka Amazon Web Services, Microsoft Azure, Salesforce, Google Cloud a Oracle.

Byznys ve veřejném cloudu se od roku 2016 více než zdvojnásobil a hraje stále větší roli. Pro ty opatrnější, kteří stále spoléhají ve své vlastní železo a cloud pod vlastní střechou (on-premise), se před několika lety na scéně objevil princip hybridního cloudu, který jim pomáhá v postupné migraci a kombinuje výhody obou světů.

Klepněte pro větší obrázek
Byznys veřejných cloudů v roce 2019 podle IDC

Dnes už veřejný cloud nabízí celý ekosystém služeb od prostého outsourcingu základního softwaru (SaaS, software jako služba) jako třeba Microsoft 365, G Suite apod. až po kompletní internetizaci ve formě IaaS/PaaS (infrastruktura/platforma jako služba) a tedy opuštění vlastních HW serverů a provoz systémů v datacentru (AWS, Azure, Google Cloud, IBM apod.).

Váš názor Další článek: Microsoft Flight Simulator: Podívejte se na akrobatický průlet nad Prahou

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,