Vláda má akční plán, jak rozhýbat problémové IT

Vláda na tripartitě dojednává nový akční plán hospodářského růstu České republiky. Součástí priorit je i podpora rozvoje a centralizace informačních technologií.
Vláda má akční plán, jak rozhýbat problémové IT

Tuzemská vláda se zřejmě po letech nečinnosti bude chtít více zaměřit na podporu informačních technologií a internetu. Minimálně tedy alespoň na papíře. Po dřívějším uvedení ICT v programovém prohlášení a národním programu reforem se často problematická oblast dostala také do Akčního plánu vlády na podporu hospodářského růstu a zaměstnanosti v České republice.

Tento akční plán vzniká na úřadu vlády a zdejší nejvyšší představitelé státu ho koncem června projednávali na tripartitě. V otázkách informačních technologií a internetu stále aktivnější Svaz průmyslu a obchodu doporučil tuto oblasti do dokumentu začlenit. Akční plán se bude finálně schvalovat koncem července, kdy se opět tripartita sejde.

„Po dnešní diskusi je evidentní, že zejména ministerstvo vnitra ve spolupráci s ministerstvem průmyslu a obchodu by se měla intenzivněji věnovat otázce koordinace postupu ze strany vlády a rádi bychom do diskuse o budoucnosti informačních technologií také více zapojili zejména podnikatelskou sféru,“ prohlásil na briefingu po konci červnového zasedání premiér Bohuslav Sobotka.

Rychlejší internet, cloud a další věci

Diskutovaný akční plán má sedm priorit, mezi které zapadá i rozvoj vysokorychlostního internetu do řídce pokrytých a osídlených oblastí (což už se řeší i díky ČTÚ).

Klepněte pro větší obrázek
Je jasné, že se něco musí udělat. Premiér Bohuslav Sobotka: Foto: E15

„Vláda se zasadí o vybudování dostatečně rozvinuté a dostupné technologické základny v ČR v podobě adekvátní infrastruktury umožňující vysokorychlostní přístup k internetu na území bez stávající možnosti přístupu k vysokorychlostnímu internetu nebo s možností vysokorychlostního přístupu k internetu. Tímto se vláda zasadí o usnadnění rozvoje podnikání a přístupu ke službám státu jak pro obyvatelstvo, tak pro podnikatelský sektor,“ píše se v plánu.

Mluví se také o dalších částech informačních technologií. „Vláda podpoří rozšíření a zvýšení nabídky nových informačních systémů, ICT řešení a vysoce sofistikovaných ICT nástrojů, cloudových řešení a služeb a nových softwarových produktů a služeb, moderních a pokrokových digitálních služeb a aplikací,“ dodává zpráva.

Gestorem těchto aktivit má být zejména ministerstvo průmyslu a obchodu s tím, že pomáhat mají také CzechInvest a Technologická agentura ČR.

Vláda chce při aktivitách v ICT využít především financování z evropských rozpočtů v rámci období 2014 až 2020, počítá také s investicemi ze státního rozpočtu. Vláda, ministerstva a další zástupci se nad průběžnými výsledky budou scházet každého čtvrt roku.

Na papíře to bude

Cílem nového akčního plánu vlády údajně není vytvářet novou hospodářskou strategii vlády, ani nahrazovat předchozí strategie, ale „reagovat na aktuální hospodářské potřeby země“.

 

Podle Bohuslava Sobotky je evidentní, že by se v oblasti ICT mělo začít něco dělat.

 

Ono ostatně ani více plánů a strategií v oblasti ICT není třeba, Česko už má nějakou dobu na stole strategii Digitální Česko 2.0, kterou se v některých oblastech naplňovat daří, celkově ale realizace není nijak slavná.

V oblasti státní digitální agendy se chce také více angažovat ministerstvo vnitra pod vedením ministra Milana Chovance. Jedním z hlavních pilířů má být Česká pošta a její snahy stát se dvorním dodavatelem státního IT. „Chtěli bychom se vrátit k odkazu ministerstva informatiky a chtěli bychom být koordinátory ve státním IT,“ vzkázal dříve dnes už ex-náměstek Jan Sixta. Z České pošty zároveň po několikaměsíčním angažmá odešel šéf IT Miroslav Krejčík.

Začleňování ICT do hlavních strategií a dokumentů vlády je jistě chvályhodná věc, na druhou stranu ale tyto body nakonec protlačí pouze různé svazy a zástupci průmyslu. Vláda tedy v podstatě sama o sobě tuto oblast příliš v potaz nebere.

Odborníci a trh obecně volají po větší centralizaci, k tomu ale chybí politická vůle. V kuloárech se mluví o tom, že by to chtělo silného premiéra, který si něco takového vezme za své. To u nás chybí. Více o problémech státního ICT v našem článku.

Diskuze (13) Další článek: Asus uvedl herní monitor PG278Q s rozlišením QHD a frekvencí až 144 Hz

Témata článku: Právo, Vláda, Tragedie, Akční plán, Chci, Hlavní pilíř, IT, Digitální Česko, Nejvyšší představitel, Jak, Dvorní dodavatel, Plán, Nová vláda, Tuzemský ČTÚ, Tuzemský obchod, Průmysl, Úřad vlády, Služba státu, Problém, Politická vůleTohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux
Programujeme ZX Spectrum: Ten nejhloupější možný program v Basicu
Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuHistorieProgramování
Nová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Jak se nechat fotografovat a naučit se správně pózovat?

Jak se nechat fotografovat a naučit se správně pózovat?

Ve většině případů se na fotografických webech setkáte s recenzemi aparátů, radami jak fotit anebo přímo s konkrétními návody, jak dosáhnout nějakého efektu. Kde ale najdete informace o tom, jak by se mělo pózovat?

Petr Březina
Fotoškola
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy