Vladimír Rusnák: Satelitní TV pronikne do mobilů

Provozní ředitel DigiTV Vladimír Rusnák v rozhovoru mluví o budoucnosti společnosti a propojení s dalšími službami. Třeba mobilními telefony.
Vladimír Rusnák: Satelitní TV pronikne do mobilů

Lama Energy se dvacet let zabývá energetikou, od předloňského listopadu i telefonními službami. Letos v dubnu navíc koupila provozovatele satelitní televize DigiTV. „Věříme, že televize může být propojená i s jinými službami, než je standardně internet a telefon,“ říká nový provozní ředitel DigiTV Vladimír Rusnák.

S jakou představou Lama do DigiTV vstoupila?

Naše představa je do budoucna co nejdříve spojit služby energií a mobilů se službami televizními a vytvářet různé nabídkové balíčky. Jednou z variant může být, že si koupíte dvě služby a třetí dostanete za výhodnější cenu. Nyní nabízíme energie, televizi a telefon – a ano, uvažujeme o tom, že bychom ještě šli do dalších služeb.

Je dobrá doba pro takovou investici? Jsou tady tři velcí satelitní operátoři a navíc slovenský Towercom plánuje návrat. Klasické televize kvůli boji s internetem nasazují interaktivní videotéky a možnost nahrávání pořadů, což se u satelitního vysílání moc neděje.

Satelit podobné možnosti technicky také umožňuje, ale je to poměrně drahé. Rozvíjíme možnosti prodávat služby s přidanou hodnotou, například právě možnost nabízet videotéku. Je to technologicky komplikované, ale dá se to vyřešit. Trh je dynamický, vyvíjí se. Chystá se sem nejen Towercom, ale například Austria Telecom má v Česku pozici, kterou chce dále rozvíjet. Na trhu se děje hodně věcí, ale to se dělo vždy a dít se bude. Takže ano – pevně věříme, že akvizice se stala ve správném čase a že budeme umět tyto služby rozvíjet.

Co by měla být vaše výhoda? Někteří operátoři například nabízeli hlavní programy ve standardní kvalitě obrazu zdarma a za poplatek byly jen programy ve vysokém HD rozlišení a placené kanály, zatímco u DigiTV je již i minimální nabídka zpoplatněna.

Satelitního operátora nevidím jako někoho, kdo bojuje pouze na satelitním, ale na celém televizním trhu. Konkurencí jsou i kabelové sítě a různé alternativní distribuční systémy. Naší výhodou je pokrytí, které je na rozdíl od kabelových operátorů téměř stoprocentní. Také internet může být ledaskde přece jen limitovaný rychlostí a technickými překážkami. Co se týče nabídky programů, je poměrně heterogenní. Od konkurence se odlišujeme i tím, že se orientujeme na sport. Máme exkluzivní práva na anglickou fotbalovou Premier League a na další sportovní podniky. Máme práva i na tenisové turnaje žen okruhu WTA a další. To sportovní fanoušci vnímají jako velmi silnou přidanou hodnotu.

Na druhé straně UPC a další mají na rozdíl od vás práva na vysílání prémiových filmových programů HBO či všech hudebních a lifestylových stanic MTV a VH1.

Pokud se jedná o konkrétní kanály, jednáme se všemi včetně těch, které jste uvedl. Tedy i s HBO, která je na českém trhu poměrně exkluzivním obsahem. Jsme ve stadiu intenzivního jednání, ale věřím, že se dohodneme. Když se na to podíváme globálně, myslíme si, že obsah, který nabízíme, je dobrý, ale vidíme místo na zlepšování. Takže kanály, které mnoho lidí nesleduje, budeme nuceni vyřadit z portfolia. Raději bychom je chtěli nahradit moderními, kvalitními a sledovanými kanály.

Klepněte pro větší obrázek

Které kanály nejsou tak sledované?

To by asi nebylo zcela korektní, kdybych řekl. Partneři, se kterými se o tom bavíme, to ale samozřejmě vědí. Každý kanál má svou cílovou skupinu. Vysíláme například program, který se věnuje rybaření. Má svou skupinu lidí, kteří jej mají rádi. Ale nemůžeme očekávat, že se na něj bude dívat třetina populace, to se nikdy nestane. Nabídku ale musíme poskládat tak, abychom měli spokojené i minoritní diváky. K nám nikdo nepřijde proto, aby sledoval Novu, tu může sledovat přes anténu a zemské televizní vysílání.

Zrovna u Novy ale platilo, že spíše operátoři platili jí, aby ji mohli vysílat, zatímco menší stanice naopak platí operátorům.

To je komplikované. Pozice na satelitech Thor a Intelsat, které máme, jsou finančně nákladné. Pokud se některý program chce na satelit dostat, tak si to může zajistit sám, anebo ve spolupráci s námi. Pochopitelně někdo náklady musí nakonec zaplatit. Nezbytně nutně nefungujeme tak, že chceme, aby nám vysílatelé platili za to, že jsou v naší nabídce. Vždy ale jednáme, kdo zaplatí distribuční trasu.

Existuje ještě vůbec nějaká stanice, která tady nevysílá a kterou byste mohli nabídnout?

V dnešní době je to náročné. Na trhu je ale trendem to, že firmy se snaží jít do vyšší různorodosti obsahu a nákupu exkluzivních práv. Vidíme to v Česku, na Slovensku, v celé Evropě – firmy se snaží odlišovat tím, že mají něco jiného než všichni ostatní.

 

Firma je zdravá, generuje zisk, což byl také jeden z důvodů, proč jsme do této akvizice šli. Cílem je návratnost investice.

 

A co erotické kanály?

Máme program SuperOne a ano, má také svou cílovou skupinu. A mimochodem jej máme v základě. I tuto oblast plánujeme rozšířit o další stanice. Jednáme proto s více provozovateli.

Takže lidé si erotické kanály stále předplácejí, i když se říká, že nejméně třetinu obsahu na internetu tvoří porno?

Televize dává lidem jakýsi komfort. Můžete ji sledovat, aniž byste cokoli dělali, prostě zapnete a díváte se – to nehovořím jen o erotickém, ale o televizním obsahu jako takovém. Televize je jednoduché zařízení. Internet je přece jen závislý na technologických atributech, může to fungovat, ale také nemusí. Jednoduchost je naše devíza.

Z 65 programů na DigiTV jsou jen čtyři v HD, to není moc.

Jejich počet se bude zvyšovat. Konkrétní číslo ještě nemáme, ale jednáme. Od konce dubna jsem absolvoval možná stovku jednání. Snažíme se jednat rychle a něco zákazníkům ihned přinést. Po třech týdnech jsme již přišli s novými programy, zavedli jsme elektronického programového průvodce a nový web. Stejně chceme postupovat i do budoucna.

 

Vladimír Rusnák (37)

Absolvent Ekonomické univerzity v Bratislavě (2001). Na oblast telekomunikací se specializuje od roku 2004, kdy nastoupil do společnosti Orange Slovensko. Od roku 2008 působí v poradenské společnosti Asteon, kterou spoluzakládal. Před akvizicí DigiTV skupinou Lama Energy Group letos na jaře pracoval jako konzultant pro předního švýcarského telekomunikačního operátora Swisscom či slovenského operátora Slovanet.

 

Velké televize nyní nabízejí i interaktivní videotéky a možnost sledovat jejich pořady přes mobilní zařízení. Bude to i u vás?

Přímo na mobilech satelit přijímat nemůžete, je třeba nějakého technického zařízení navíc. Ale i pro satelitního operátora je možné zajistit, aby se jeho programy daly sledovat přes internet, a tedy i přes mobilní zařízení jako dodatečný způsob sledování. Velice intenzivně o podobných službách uvažujeme. O možné spolupráci jednáme s více firmami. Je to něco, kde vidíme budoucnost. Vidíme trend, že mnoho lidí chce sledovat svůj obsah nejen přes televizor, ale i na tabletech, počítači a mobilech, a nejlépe všude a ještě lépe zadarmo. Vidíme ale také, že reálná využitelnost je poměrně nízká. Lidé to chtějí, ale v konečném důsledku klasickou televizi v reálném čase na dodatečných zařízeních tolik nesledují.

DigiTV měla v roce 2013 podle výroční zprávy 130 tisíc klientů, jejich počet ještě pod předchozím majitelem klesal.

Šli jsme do celé akvizice s tím, že nechceme zákazníky ztrácet, ale udržet a získávat, především pomocí zlepšování kvality vysílání, rozšířením portfolia služeb a podobně. Takže plánujeme nárůst zákazníků.

S poklesem do roku 2013 souvisel zřejmě i pokles tržeb, tehdy činily 455 milionů, meziročně o 10 procent méně. Bude případný nárůst zákazníků kopírovat nárůst tržeb?

Abychom si rozuměli – firma je zdravá, generuje zisk, což byl také jeden z důvodů, proč jsme do této akvizice šli. Naším cílem je návratnost této investice. Věříme tomu, že budeme umět růst.

Diskuze (3) Další článek: Konica Minolta je partnerem akcelerátoru JIC StarCube

Témata článku: Satelit, Rozhovory, Energetika, Intelsat, Technické zařízení, Hlavní program, Program televize všechny stanice, Televize v mobilu, Satelitní televize všichni provozovatelé, Dodatečné zařízení, Thor, Dodatečná data, Zdravý člověk, Reálná využitelnost, Satelitní vysílání, Swisscom, Rus, Satelitní antény, HBO, Jednoduché zařízení, TV +, VLA, Vladimír, Slovenská televize, Cílové zařízení, Televize na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Seznam.cz má vlastního hlasového asistenta pro Android. Rozumí česky a nastaví i budík
Jakub Čížek
Mobilní aplikaceAndroidSeznam.cz
DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

** Neuronová síť DeOldify obarvuje fotky ** Můžete si ji vyzkoušet sami i bez superpočítače ** YouTube je plný obarvených ikonických videí

Jakub Čížek | 21

Jakub Čížek
PythonHistorieProgramování
AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

** AMD představilo tři nové grafické karty ** Všechny s architekturou RDNA2, kterou používají i PS5 a Xbox Series ** Karty útočí přímo na GeForce RTX 3000

Karel Javůrek | 77

Karel Javůrek
Radeon RX 6000Grafické kartyAMD
Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 146

Jakub Čížek
TorrentPirátství
Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

** V nových mobilech se začíná objevovat tajemná zkratka UWB ** Jde o další technologii, jak navzájem propojit různá zařízení ** Oproti Wi-Fi a Bluetooth má řadu výhod

Lukáš Václavík | 35

Lukáš Václavík
UWBIoTTechnologie
Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

** Jak funguje biometrické zabezpečení ve Windows ** Nejlepší správci hesel ** Létáme v Microsoft Flight Simulator

Časopis Computer | 5

Časopis Computer
Časopis Computer
To jsme si to zase zavařili. Ballot screen pro Android je průšvih [komentář]
Jakub Čížek
Evropská unieAndroidVyhledávače
Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 14

Karel Kilián
LetadlaLétáníMapy
Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

** Před dvěma lety se Microsoft zasnoubil s Chromem ** Nový Edge není zdaleka jejich jediné dítě ** Ještě důležitější je komponenta WebView2

Jakub Čížek | 50

Jakub Čížek
Windows 10ChromeSoftware