Vleklý soudní spor Nintenda je u konce. Svými ovladači Wii neporušilo patent

Soudní spor japonské herní společnosti Nintendo a společnosti iLife Technologies, který se táhne dlouhá léta a zažil řadu odvolání, došel konečně ke konci. Dallaský soud rozhodl, že Nintendo žádný patent svými bezdrátovými ovladači Wii neporušilo a nemusí druhé straně platit žádné odškodnění. 

Konzole Nintendo Wii, se kterou byly ovladače dodávány, je dnes již historii nahrazenou několika novějšími modely. Svého času ale byla relativně revoluční a technologie snímání pohybu lidi zaujala. A zaujala i řadu firem, které tvrdily, že Nintendo od nich nápad okopírovalo a porušilo jejich patenty. 

Jednou z nich byla právě americká společnost iLife Technologies. Nintendo v roce 2013 žalovala, jelikož si stála za tím, že systém použitý v ovladačích Wii vymyslela ona. Dokonce ji v roce 2017 dal soud za pravdu a Nintendu přikázal zaplatit 10 milionů dolarů (220 milionů korun).

Japonská firma se ale odvolala a tento týden se soud postavil na její stranu. iLife podle něj nedokázalo přesně popsat, co vyvinulo a jak jeho patenty vypadají, tudíž celá kauza je neplatná. Soudkyně Barbara Glynnová přímo řekla, že v patentové dokumentaci iLife existují jen abstraktní vize, ne konkrétní technologie a ty nemohou být použity jako platný argument. 

Není přitom ani jisté, v jakém stavu dnes společnost je. V době žaloby se angažovala v medicínské oblasti - technologie podobná Wii měla být použita k monitorování syndromu náhlého úmrtí u kojenců - ale aktuálně stránky iLife neexistují. Tehdejší ředitel společnosti změnil pracoviště a podle serveru Ars Technica neodpovídá na dotazy. 

Pro Nintendo tak zřejmě celá věc končí. „Budeme i nadále bránit naše produkty proti společnostem, které se snaží profitovat na technologiích, které nevynalezly,“ uvedl v prohlášení mluvčí americké divize firmy Ajay Singh. 

Diskuze (3) Další článek: Mezinárodní vesmírnou stanici si teď můžete postavit sami. Lego vydalo novou stavebnici

Témata článku: Technologie, Právo, Herní konzole, Nintendo, Soudy, Patenty, Nintendo Switch Lite, Ovladač, Soudní spor, Spor, Patent, Abstrakt, Switch Lite, Ars Technica, AGA, Wii, Nintendo WiiHuawei se vrací zpět do hry. Řada P50 běží na Snapdragonu 888, ale bez 5G

Huawei se vrací zpět do hry. Řada P50 běží na Snapdragonu 888, ale bez 5G

** Huawei dnes oznámilo novou řadu topmodelů P50 ** Zvykejte si na nový design fotomodulů i na systém Harmony OS ** Premiéra proběhla v Číně, brzy se však dočkáme i globální varianty

Martin Chroust
Premiéra