Vleklý soudní spor Nintenda je u konce. Svými ovladači Wii neporušilo patent

Soudní spor japonské herní společnosti Nintendo a společnosti iLife Technologies, který se táhne dlouhá léta a zažil řadu odvolání, došel konečně ke konci. Dallaský soud rozhodl, že Nintendo žádný patent svými bezdrátovými ovladači Wii neporušilo a nemusí druhé straně platit žádné odškodnění. 

Konzole Nintendo Wii, se kterou byly ovladače dodávány, je dnes již historii nahrazenou několika novějšími modely. Svého času ale byla relativně revoluční a technologie snímání pohybu lidi zaujala. A zaujala i řadu firem, které tvrdily, že Nintendo od nich nápad okopírovalo a porušilo jejich patenty. 

Jednou z nich byla právě americká společnost iLife Technologies. Nintendo v roce 2013 žalovala, jelikož si stála za tím, že systém použitý v ovladačích Wii vymyslela ona. Dokonce ji v roce 2017 dal soud za pravdu a Nintendu přikázal zaplatit 10 milionů dolarů (220 milionů korun).

Japonská firma se ale odvolala a tento týden se soud postavil na její stranu. iLife podle něj nedokázalo přesně popsat, co vyvinulo a jak jeho patenty vypadají, tudíž celá kauza je neplatná. Soudkyně Barbara Glynnová přímo řekla, že v patentové dokumentaci iLife existují jen abstraktní vize, ne konkrétní technologie a ty nemohou být použity jako platný argument. 

Není přitom ani jisté, v jakém stavu dnes společnost je. V době žaloby se angažovala v medicínské oblasti - technologie podobná Wii měla být použita k monitorování syndromu náhlého úmrtí u kojenců - ale aktuálně stránky iLife neexistují. Tehdejší ředitel společnosti změnil pracoviště a podle serveru Ars Technica neodpovídá na dotazy. 

Pro Nintendo tak zřejmě celá věc končí. „Budeme i nadále bránit naše produkty proti společnostem, které se snaží profitovat na technologiích, které nevynalezly,“ uvedl v prohlášení mluvčí americké divize firmy Ajay Singh. 

Diskuze (3) Další článek: Mezinárodní vesmírnou stanici si teď můžete postavit sami. Lego vydalo novou stavebnici

Témata článku: Technologie, Právo, Herní konzole, Patenty, Soudy, Nintendo, Spor, Soudní spor, Ovladač, Nintendo Wii, Ars Technica, AGA, Switch Lite, Abstrakt, Wii, Nintendo Switch Lite, Patent, Herní konzole na Heureka.cz