VŠE otevírá startupový akcelerátor propojený s Berkeley

Také VŠE otevírá vlastní prostory a programy pro mladé firmy. Spolupracuje s mnoha partnery včetně zahraničních univerzit a subjektů ze Silicon Valley.
VŠE otevírá startupový akcelerátor propojený s Berkeley

Vysoká škola ekonomická v Praze (VŠE) se přidává k několika tuzemským univerzitám, které podpoří rozjezd nových společností z řad svých studentů. Škola v prostorách na pražském Žižkově otevírá startupový akcelerátor nazvaný xPORT, který má být napojený na spolupracující univerzity a podobné projekty v zahraničí. Mimo jiné na SkyDeck provozovaný univerzitou v Berkeley.

„Máme zkušenosti z Berkeley, že hodně profesorů založilo startup společně se studenty, a pak jim to vyneslo solidní příjmy. Nevidím důvod, proč by to nemohlo fungovat i u nás,“ popisuje jednu z motivací xPORT založit Ota Novotný, který celý projekt povede. Novotný má s kontaktem VŠE a soukromého sektoru zkušenosti z minulosti – podílel se například na společných projektech s IBM, které nyní částečně přejdou právě pod xPORT.

Zástupci VŠE rozjezd akceleračního programu konzultovali s partnery v zahraničí. „Stále s nimi pracujeme, zejména s těmi ze Silicon Valley a Bostonu,“ říká Novotný. S kontakty pomáhala také státní agentura CzechInvest.

Změna myšlení

Novotného příklad o propojení profesorů a studentů a angažovanosti vysokých škol v zakládání startupů je jednou z věcí, po které se v Česku posledních pár let volá. Univerzity jsou často kritizovány, že příliš neumí se soukromou sférou komunikovat. „V Praze nastupuje nová generace rektorů, kteří mají zájem o změnu. Chystáme dokonce spolupráci s ČVUT a dalšími školami,“ naznačuje postupnou změnu myšlení rektorka VŠE Hana Machková.

Klepněte pro větší obrázek
xPORT akcelerátor provozovaný VŠE.

Pražské vysoké školy dnes shodou okolností společně prezentují pražské primátorce Adrianě Krnáčové program Study Prague. Má jít o společnou iniciativu zatraktivnění pražského univerzitního prostředí jako celku.

„Je faktem, že velká část našich studentů během školy pracuje. Pro nás tak bude mnohem lepší, když budou pracovat v návaznosti na naše projekty,“ doplňuje Machková další z motivací xPORTu. Akcelerátor mimo jiné vznikl jako reakce na to, že studenti chtějí převádět své diplomové projekty do skutečných projektů.

VŠE bude mít v každém podpůrném běhu prostor pro zhruba sedm týmů, které chce vybrat z řady přihlášených. Do aktuálního kola se hlásí 40 projektů. „Původně jsme čekali, že většina z nich budou čistě IT projekty, nakonec je to ale jen 10 z nich. Zbytek má jiné zaměření, byť s nutným IT základem,“ dodává Ota Novotný. První vybrané týmy začnou v xPORTu pracovat od února. Zájemci se přitom nemusí rekrutovat pouze z řad studentů VŠE. Stačí, když je se školou nějakým způsobem svázán pouze jeden člen z týmu.

Nápady pro korporace

Celý xPORT nicméně nemá být zaměřený pouze jako tradiční akcelerátor, který pojme týmy s jejich nápady a snaží se jim pomoci zformovat produkt a životaschopnou firmu. „Nemá to být pouze tradiční akcelerátor typu Wayra a podobně, ale je to takové centrum. Chceme propojovat svět s tím, co se na VŠE děje,“ vysvětluje šéf xPORTu.

 

Hodně profesorů založilo startup společně se studenty, a pak jim to vyneslo solidní příjmy. Nevidím důvod, proč by to nemohlo fungovat i u nás.

 

To znamená třeba to, že je xPORT rozdělený na čtyři části, z nichž třeba jedna je zaměřená čistě na spolupráci s partnerskými korporacemi. Ty si mohou nechat od školy nechat vypracovat projekty, na který ve firmě není prostor. „Studenti často přijdou s inovativními nápady a navíc je realizují velice rychle,“ vysvětluje Klára Vyhnánková z České spořitelny. Dalo by se to parafrázovat i tak, že v korporacích často nebývá moc prostoru pro experimenty, takže je možné je přesunout mimo. Konkrétně „spořka“ je prostředí startupů hodně vidět, angažuje se třeba v TechSquare či na hackathonech.

VŠE už program propojení s korporacemi asi tři roky provozuje, nyní je ale údajně schopná ho výrazně rozšířit. Partneři z řad firem jsou ostatně důležití, spolupráce je placená. Celý xPORT vedle České spořitelny podporují také další firmy, třeba IBM, Microsoft a další.

Uživit se do čtyř let

Celá koncepce xPORTu a podpory mladých projektů může mít i jeden důležitý efekt do budoucna, který je možné opět pozorovat v zahraničí. Mnoho úspěšných lidí se pak na svojí alma mater vrací v podobě sponzorů a podporovatelů, což zlepšuje finanční situaci školy. Pokud VŠE podpoří rozjezdy nových firem, může z něčeho takového v budoucnu také těžit. „Je to zatraktivnění donátorského programu,“ souhlasí Hana Machková.

VŠE i skrze síť zahraničních partnerů buduje kontakty na investory, s nimiž chce pak podporované projekty podpořit. Je to důležitá součást toho, jak se má celý xPORT uživit. Škola si v jednotlivých firmách nebude brát tradiční podíl, ale určitou minoritní část z první získané investice, kterou zprostředkuje.

Vedení xPORTu má čtyři roky na to, aby si projekt na sebe začal vydělávat. Škola na rozjezd nečerpá žádné dotace, takže není tlačena kvótami na počet prodaných firem a podobně.

Diskuze (3) Další článek: YouTube se loučí s Flash Playerem. HTML5 bude výchozí přehrávač

Témata článku: Byznys, Startupy, Akce, Berkeley, Alma mater, Akcelerátor, Propojení, Mladý projekt, Státní agentura, Společný projekt, Startupový akcelerátor, Hana, Vysoká škola ekonomická, Alma


Určitě si přečtěte

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

** Čeští vědci pod vedením Tomáše Jungwirtha vyvíjí nový typ revolučního paměťového čipu ** Zatímco v současnosti elektronika pracuje s elektrony, v budoucnu to budou spiny elektronů ** Čipy budou moci být klidně i 1 000x rychlejší a úspornější

Karel Javůrek | 32

Galerie: Navštívili jsme Cosmos Discovery. Uvidíte Sojuz, Mir i kokpit raketoplánu

Galerie: Navštívili jsme Cosmos Discovery. Uvidíte Sojuz, Mir i kokpit raketoplánu

** Brno hostí do konce léta unikátní výstavu Cosmos Discovery ** Uvidíte zde celou historii kosmonautiky ** Stovky originálů i detailních maket

Jakub Čížek, Antonín Trčálek | 4

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 27

Limitovaná nabídka: Windows 10 Professional za pouhých $11.90

Limitovaná nabídka: Windows 10 Professional za pouhých $11.90

Goodoffer24.com Je nový eshop s licencemi a softwarovými klíči, který nabízí nejlepší ceny a rychlé dodání produktu na e-mail. Kromě licencí pro Windows 10 Pro, nabízí web také řadu špičkových produktů, jako je Xbox Live Gold membership nebo oblíbený titul – PLAYERUNKNOWN’S BATTLEGROUNDS.

Nová zbraň proti hackerům: obrovské množství chyb v softwaru

Nová zbraň proti hackerům: obrovské množství chyb v softwaru

** Vědci vymysleli nový systém obrany proti hackerům ** Pomocí speciálního systému implementují do softwaru spoustu chyb ** Tyto chyby nejsou zneužitelné, což útočník zjistí až po čase

Karel Javůrek | 27

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

** Systém Windows 10 umí spoustu užitečných drobností ** O mnoha praktických funkcích pravděpodobně ani nevíte ** Poznejte užitečné tipy, které se vám mohou hodit každý den

Vladislav Kluska | 39

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 34