VŠE otevírá startupový akcelerátor propojený s Berkeley

Také VŠE otevírá vlastní prostory a programy pro mladé firmy. Spolupracuje s mnoha partnery včetně zahraničních univerzit a subjektů ze Silicon Valley.
VŠE otevírá startupový akcelerátor propojený s Berkeley

Vysoká škola ekonomická v Praze (VŠE) se přidává k několika tuzemským univerzitám, které podpoří rozjezd nových společností z řad svých studentů. Škola v prostorách na pražském Žižkově otevírá startupový akcelerátor nazvaný xPORT, který má být napojený na spolupracující univerzity a podobné projekty v zahraničí. Mimo jiné na SkyDeck provozovaný univerzitou v Berkeley.

„Máme zkušenosti z Berkeley, že hodně profesorů založilo startup společně se studenty, a pak jim to vyneslo solidní příjmy. Nevidím důvod, proč by to nemohlo fungovat i u nás,“ popisuje jednu z motivací xPORT založit Ota Novotný, který celý projekt povede. Novotný má s kontaktem VŠE a soukromého sektoru zkušenosti z minulosti – podílel se například na společných projektech s IBM, které nyní částečně přejdou právě pod xPORT.

Zástupci VŠE rozjezd akceleračního programu konzultovali s partnery v zahraničí. „Stále s nimi pracujeme, zejména s těmi ze Silicon Valley a Bostonu,“ říká Novotný. S kontakty pomáhala také státní agentura CzechInvest.

Změna myšlení

Novotného příklad o propojení profesorů a studentů a angažovanosti vysokých škol v zakládání startupů je jednou z věcí, po které se v Česku posledních pár let volá. Univerzity jsou často kritizovány, že příliš neumí se soukromou sférou komunikovat. „V Praze nastupuje nová generace rektorů, kteří mají zájem o změnu. Chystáme dokonce spolupráci s ČVUT a dalšími školami,“ naznačuje postupnou změnu myšlení rektorka VŠE Hana Machková.

Klepněte pro větší obrázek
xPORT akcelerátor provozovaný VŠE.

Pražské vysoké školy dnes shodou okolností společně prezentují pražské primátorce Adrianě Krnáčové program Study Prague. Má jít o společnou iniciativu zatraktivnění pražského univerzitního prostředí jako celku.

„Je faktem, že velká část našich studentů během školy pracuje. Pro nás tak bude mnohem lepší, když budou pracovat v návaznosti na naše projekty,“ doplňuje Machková další z motivací xPORTu. Akcelerátor mimo jiné vznikl jako reakce na to, že studenti chtějí převádět své diplomové projekty do skutečných projektů.

VŠE bude mít v každém podpůrném běhu prostor pro zhruba sedm týmů, které chce vybrat z řady přihlášených. Do aktuálního kola se hlásí 40 projektů. „Původně jsme čekali, že většina z nich budou čistě IT projekty, nakonec je to ale jen 10 z nich. Zbytek má jiné zaměření, byť s nutným IT základem,“ dodává Ota Novotný. První vybrané týmy začnou v xPORTu pracovat od února. Zájemci se přitom nemusí rekrutovat pouze z řad studentů VŠE. Stačí, když je se školou nějakým způsobem svázán pouze jeden člen z týmu.

Nápady pro korporace

Celý xPORT nicméně nemá být zaměřený pouze jako tradiční akcelerátor, který pojme týmy s jejich nápady a snaží se jim pomoci zformovat produkt a životaschopnou firmu. „Nemá to být pouze tradiční akcelerátor typu Wayra a podobně, ale je to takové centrum. Chceme propojovat svět s tím, co se na VŠE děje,“ vysvětluje šéf xPORTu.

 

Hodně profesorů založilo startup společně se studenty, a pak jim to vyneslo solidní příjmy. Nevidím důvod, proč by to nemohlo fungovat i u nás.

 

To znamená třeba to, že je xPORT rozdělený na čtyři části, z nichž třeba jedna je zaměřená čistě na spolupráci s partnerskými korporacemi. Ty si mohou nechat od školy nechat vypracovat projekty, na který ve firmě není prostor. „Studenti často přijdou s inovativními nápady a navíc je realizují velice rychle,“ vysvětluje Klára Vyhnánková z České spořitelny. Dalo by se to parafrázovat i tak, že v korporacích často nebývá moc prostoru pro experimenty, takže je možné je přesunout mimo. Konkrétně „spořka“ je prostředí startupů hodně vidět, angažuje se třeba v TechSquare či na hackathonech.

VŠE už program propojení s korporacemi asi tři roky provozuje, nyní je ale údajně schopná ho výrazně rozšířit. Partneři z řad firem jsou ostatně důležití, spolupráce je placená. Celý xPORT vedle České spořitelny podporují také další firmy, třeba IBM, Microsoft a další.

Uživit se do čtyř let

Celá koncepce xPORTu a podpory mladých projektů může mít i jeden důležitý efekt do budoucna, který je možné opět pozorovat v zahraničí. Mnoho úspěšných lidí se pak na svojí alma mater vrací v podobě sponzorů a podporovatelů, což zlepšuje finanční situaci školy. Pokud VŠE podpoří rozjezdy nových firem, může z něčeho takového v budoucnu také těžit. „Je to zatraktivnění donátorského programu,“ souhlasí Hana Machková.

VŠE i skrze síť zahraničních partnerů buduje kontakty na investory, s nimiž chce pak podporované projekty podpořit. Je to důležitá součást toho, jak se má celý xPORT uživit. Škola si v jednotlivých firmách nebude brát tradiční podíl, ale určitou minoritní část z první získané investice, kterou zprostředkuje.

Vedení xPORTu má čtyři roky na to, aby si projekt na sebe začal vydělávat. Škola na rozjezd nečerpá žádné dotace, takže není tlačena kvótami na počet prodaných firem a podobně.

Diskuze (3) Další článek: YouTube se loučí s Flash Playerem. HTML5 bude výchozí přehrávač

Témata článku: Byznys, Startupy, Minoritní část, Alma mater, Alma, Akcelerátor, Společný projekt, Berkeley, Akce, Státní agentura, Propojení, Startupový akcelerátor, Mladý projekt, Vysoká škola ekonomická, Hana


Určitě si přečtěte

Jak jsme je mohli používat? V těchto věcech Windows 10 předčí staré Sedmičky

Jak jsme je mohli používat? V těchto věcech Windows 10 předčí staré Sedmičky

** Windows 10 nejsou jen moderní aplikace, ale i spousta vychytávek a funkcí navíc. ** U většiny z nich si ani neuvědomujeme, že byly někdy jinak. ** Některé věci jsou zcela nové, jiné zase pocházejí už z Windows 8.

Vladislav Kluska | 222

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, ale do zásuvek v našich domovech to pak má ještě hodně daleko. Dnes se na tuhle dlouhou cestu podíváme.

David Polesný | 85

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

** Je lepší nabušený Photoshop, nebo program s jedním tlačítkem? ** Photolemur si myslí to druhé ** Tento fotoeditor neumí skoro nic, a přitom (skoro) všechno

Jakub Čížek | 22

22 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

22 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 17

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

** Apple dnes představuje nové produkty v čele s novými iPhony ** Nemusí zůstat jen u telefonů, čekají se i další novinky ** Úvodní přednáška začíná v 19:00 našeho času

David Polesný | 57