Technologie | Internet | Satelit

V USA úřady schválily nový druh rychlého satelitního internetu, pouští se do něj několik společností, včetně SpaceX

  • Americký úřad pro telekomunikace schválil nový typ satelitního internetu
  • Vlastní síť satelitů poskytujících internet nabídne několik společností, včetně SpaceX
  • Rychlosti a odezva budou řádově lepší, než u současného satelitního internetu

Americký telekomunikační úřad schválil první satelitní společnosti OneWeb nový druh satelitního internetu, který bude pokrývat takřka celé USA a do budoucna i celý svět. Díky nižší výšce satelitů je možné tímto způsobem poskytovat řádově lepší latenci i rychlosti, které budou moci konkurovat i pozemních internetovým systémům, které využívají telefonní linky, bezdrátové spoje a podobně.

Současné systémy pro provoz satelitního internetu mají problém v tom, že jsou příliš vysoko na geostacionární oběžné dráze Země (GEO, což je přibližně ve výšce 35 800 km. To je problém nejen pro maximální rychlosti, ale hlavně odezvu, která je více než 600 ms a pro dnešní náročné účely už mnohdy nepoužitelná.

Nové systémy satelitního internetu ale využívají NGSO (non-geostationary orbit), která je definována v rozmezí výšky 150 km až 2 000 km. Jednou z prvních společností, která toho využije,, je OneWeb.

OneWeb je první

Jako první se schválení využití tohoto systému nad USA dočkala společnost OneWeb. I když původní čísla hovořily o 648 menších satelitech ve výšce 1 200 km, dle zprávy FCC se bude jednat celkem o 720 satelitů kroužících kolem Země.

Satelity budou pro přenos používat frekvence v pásmu Ku a Ka, což je konkrétně 10,7 GHz až 30 GHz. Podle informací bude možné zpočátku nabídnout rychlosti v oblasti 50 Mb/s a hlavně poměrně nízkou odezvu 30 ms. Pro běžného uživatele i firmy, které jsou ve vzdálenějších místech (včetně třeba Aljašky a podobně) bez rychlého pevného připojení, jde o skvělé a rychlé spojení do internetu.

Podobně jako u jiných satelitních systémů, je nutné použít speciální anténu, respektive terminál na střechu, ze kterého lze pak signál šířit dál různými dalšími technologiemi. Může tak jít o kabelové spojení po domě, Wi-Fi, ale také signál 3G a LTE.

Mezi zákazníky OneWeb tak může jít kromě koncových uživatelů, firem, nemocnic a podobně také o operátory, kteří budou moci snadno rozšířit pokrytí. Jedná se pochopitelně i o skvělé řešení pro internet v letadle.

Výroba satelitů pro OneWeb začne začátkem příštího roku, přičemž v roce 2019 už by měl systém fungovat minimálně na Aljašce

Konkurence je silná

OneWeb je sice první, kdo dostal povolení, ale na stejném úřadě už čeká na povolení také systém od SpaceX, který vede Elon Musk. A jak je známo, ten postupuje v projektech opravdu rychle a navíc má teď už i vlastní efektivní a levný systém dopravy satelitů na oběžnou dráhu.

Řešení satelitního internetu od SpaceX je velmi podobné, rovněž jde o malé levné satelity ve 1 150 km až 1 275 km, kterých má být pro celou planetu 7 518 (původně jich mělo být jen 4 425), pro USA jich ale na začátku bude rovněž stačit kolem 800. Podle dosavadních informací by měla být odezva podobná (25 ms až 35 ms), ale SpaceX se chlubí rychlostí až 1 Gb/s s využitím frekvenčních pásem Ku a Ka. S vypouštěním prvních satelitů by mělo SpaceX začít už příští rok, spuštění se očekává kolem roku 2020. Ale nedivili bychom se, pokud to nakonec SpaceX stihne dříve, než OneWeb.

Jedním z dalších významných konkurentů v této oblasti je i Samsung, který má v plánu vlastní satelitní systém obsahující 4 600 satelitů ve výšce 1 200 kilometrů a který používá vysoké frekvence 56,2 GHz (stahování) a 57,75 GHz (odesílání). V rámci komunikace mezi satelity chce používat frekvenci 38,75 GHz.

Pochopitelně je nutné počítat s tím, že se ještě dost věcí změní, ale každopádně je vidět, že se jedná o nový technologický závod o pokrytí planety internetem. Navíc se o tento segment začíná zajímat i Apple, takže uvidíme, kde nakonec skončí klasičtí operátoři.

Diskuze (3) Další článek: Někdejší šéf „Google Mozku“ představí vlastní umělou inteligenci

Témata článku: Technologie, Právo, Apple, Internet, Země, SpaceX, USA, Elon Musk, Satelit, Samsung, Satelitní antény, Nízká výška, Nový, Oblet, Telefonní linka, Frekvenční pás, Internetový systém, Nový druh, Podobná odezva, Všudypřítomný internet, Malý satelit, Pozemní internet, Nízká odezva, Klasický operátor, Skvělé spojení


Určitě si přečtěte

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

** Pochopit techniky a principy A.I. je složité ** Ale nebojte, jde to i bez doktorátu z IT a matematiky ** Vyzkoušíme generátor neuronových sítí od Googlu

Jakub Čížek | 9

49" monitor Philips 499P9H: Ať je vám doma lépe než v kanceláři

49" monitor Philips 499P9H: Ať je vám doma lépe než v kanceláři

** Nezvykle protáhlý rozměr odpovídá dvěma monitorům vedle sebe ** Barevné podání a podpora G-Sync míří nad kancelářské nasazení ** Vestavěná kamera umí přihlašování ve Windows

Tomáš Holčík | 29

Pojďme programovat elektroniku: Co se skrývá uvnitř běžné SD karty a jak ji oživit

Pojďme programovat elektroniku: Co se skrývá uvnitř běžné SD karty a jak ji oživit

** Máme ji v mobilech a fotoaparátech ** SD karta je dnes už standard ** A proto ji zkusíme připojit i k Arduinu

Jakub Čížek | 20

Nový Apple Macbook Air je levnější, má větší SSD a vrací se k tradiční klávesnici

Nový Apple Macbook Air je levnější, má větší SSD a vrací se k tradiční klávesnici

** Nový MacBook Air opravuje nejzásadnější chyby dosavadní verze ** Dostal lepší klávesnici, výkonnější procesor a 256GB SSD ** Apple navíc snížil ceny

Martin Miksa | 53Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 21 grafických karet

AMD poráží Intel už i v notebooku

Jak vytvořit 3D fotky v mobilu

Nejlepší fotoaparáty do 30 000 Kč