Vylodění v Normandii v realistické 3D simulaci

Francouzská společnost Dassault Systèmes převedla část Dne D do realistického trojrozměrného projektu. Chce tak zapojit své technologie do dalších oblastí.

Connect.cz z Paříže: Tohle jméno široké veřejnosti, na rozdíl od té odborné, příliš známé není. Snad jenom Francouzům, pro které je to jeden ze symbolů jejich úspěšného globálního technologického podnikání. Dassault Systèmes (3DS) přitom stojí za velkou částí toho, co denně běžně používáme a čeho se dotýkáme. A postupně o tom chce světu dávat více vědět.

„Říkali jsme si, jak tyto naše B2B technologie, jež prodáváme firmám, využít také v dalších oblastech, třeba kultuře, vzdělávání, umění, výzkumu a podobně,“ popisuje v centrále Dassault Systèmes na okraji Paříže jeden z viceprezidentů společnost Mehdi Tayoubi. V interním kinosále připraveném také pro trojrozměrné promítání přitom za ním běží ukázky divadelní hry, která plně staví na vizuálních a 3D efektech.

Právě třetí rozměr je pro Dassault Systèmes hlavní doménou a zdrojem miliardových příjmů. Společnost dodává svůj software například velké části světových automobilek, výrobcům letadel, retailovým řetězcům, výrobcům potravin, tým kolem Elona Muska v něm navrhoval elektrický automobil Tesla.

Vylodění v Normandii ve 3D

Nástroje jako Catia, SolidWorks nebo Simulia umožňují návrhářům nejenom vytvářet realistické 3D modely finálního výrobku do nejmenších částí, zároveň ale také zvládají simulovat jednotlivé mechanické procesy či třeba fyzické jevy. Automobilky tak bez toho aniž by ještě smontovaly jediný kus plechů dohromady, mohou vyzkoušet aerodynamiku chystaného vozu a provádět crash testy. Procter & Gamble může kompletně navrhnout lahve a obaly šampónů a podívat se na ně ve virtuálních regálech ve virtuálních obchodech.

Scénářů a možností využití je hodně s tím, že Dassault Systèmes možnosti posouvá také k samotnému řízení produkce, výroby, uživatelským zkušenostem (user experience) a tak dále.

Možnosti těchto aplikací nyní Francouzi překlápí také do oněch výše zmiňovaných oblastí mimo firemní zákazníky. Aktuálně je to projekt stvořený k oslavám sedmdesátého výročí vylodění v Normandii, který se usadí v některých muzeích.

„Od vylodění spojeneckých sil v Normandii už uběhlo 70 let a my pomalu ztrácíme paměť,“ vysvětluje šéf virtuálního Dne D Nicolass Serikoff. Ne snad, že bychom zapomínali, o co v této významné historické události šlo, ale spíš o to, jaké stroje se používaly a jak to celé vypadalo.

Příkladem mohou být vzdušné kluzáky Waco CG-4, se kterými se spojenci dostávali za nepřátelskou linii. Byly konstruovány tak, aby je bylo co nejtěžší odhalit. Svému účelu posloužily, stroje se ale po přistání rozbíjely a z více než 13 tisíc vyrobených kusů se dnes dochovali pouze velice omezeném množství. Podobné je to také s ikonickými vyloďovacími plavidly LCVP. Ani ta už nejsou v realitě moc k vidění, snad jenom na dně břehů Normandie.

Dassault Systèmes se proto rozhodli část historie přenést do 3D světa. Pomocí laserového snímání převedli do poměrně realistické simulace jako Waco a LCVP, tak při vyloďování uměle vybudovaný přístav Mulberry. Snímání probíhalo i na dně oceánu a k modelování se používaly například původní nákresy. Ty se převedly do softwaru Catia a za pomocí dalších údajů pak na nich rostl finální model. U kluzáku Waco bylo možné například simulovat i aerodynamiku.

Francouzská společnost na podobných projektech dělá už nějakou dobu. Její technologie například používají vědci pro simulování historických záhad. Ukázkou jsou teorie o stavbě pyramid v Gize. Zajímavé jsou také projekty historické Paříže či průzkumu ledovců.

Cestu autora hradila společnost Dassault Systèmes.

Diskuze (1) Další článek: Takto se prohánějí vozy Street View po českých silnicích

Témata článku: Technologie, 3D, Nicola, Model Tesla, Elektrický automobil, Nejmenší část, Boat, Jediný kus, Dassault Systemes, Automobilka, Tesla Model X, Finální kus, Giga, Vyrobené kusy, Paříž, Kinosál, Tesla Model S, Norma, Nor, Cori, Author, Crash, Tesla Model 3, Dassault, TrailerSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Intel Core 13. generace nabízí až 24 jader a prolomí hranici 6 GHz

Intel Core 13. generace nabízí až 24 jader a prolomí hranici 6 GHz

** Procesory rodiny Raptor Lake přicházejí, zatím jen tři modely ** Nejvyšší model má 24 jader, ale stále hybridní design ** Intel připravuje i limitovanou edici 6GHz čipu

Karel Javůrek
ČipyProcesoryIntel
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Programování elektroniky: Měříme laserem hladinu vody v nádržce pro rýmovník

Programování elektroniky: Měříme laserem hladinu vody v nádržce pro rýmovník

** Pokračujeme ve stavbě zavlažovacího systému pro redakční rýmovník ** Má čidlo půdní vlhkosti i čerpadlo a je připojený k internetu ** Ale ještě nám chybí detektor vody v zalévací nádrži

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektroniku
Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

** Patentové spory většinou ústí k tomu, že jedna z firem zaplatí ** Oppo ani OnePlus však nechtějí platit 2,50 EUR za každý telefon ** Firmy už v Německu nesní prodávat, a to může platit i o dalších trzích

Martin Chroust
NěmeckoPatentSmartphony
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru