Vylodění v Normandii v realistické 3D simulaci

Francouzská společnost Dassault Systèmes převedla část Dne D do realistického trojrozměrného projektu. Chce tak zapojit své technologie do dalších oblastí.
Vylodění v Normandii v realistické 3D simulaci

Connect.cz z Paříže: Tohle jméno široké veřejnosti, na rozdíl od té odborné, příliš známé není. Snad jenom Francouzům, pro které je to jeden ze symbolů jejich úspěšného globálního technologického podnikání. Dassault Systèmes (3DS) přitom stojí za velkou částí toho, co denně běžně používáme a čeho se dotýkáme. A postupně o tom chce světu dávat více vědět.

„Říkali jsme si, jak tyto naše B2B technologie, jež prodáváme firmám, využít také v dalších oblastech, třeba kultuře, vzdělávání, umění, výzkumu a podobně,“ popisuje v centrále Dassault Systèmes na okraji Paříže jeden z viceprezidentů společnost Mehdi Tayoubi. V interním kinosále připraveném také pro trojrozměrné promítání přitom za ním běží ukázky divadelní hry, která plně staví na vizuálních a 3D efektech.

Právě třetí rozměr je pro Dassault Systèmes hlavní doménou a zdrojem miliardových příjmů. Společnost dodává svůj software například velké části světových automobilek, výrobcům letadel, retailovým řetězcům, výrobcům potravin, tým kolem Elona Muska v něm navrhoval elektrický automobil Tesla.

Vylodění v Normandii ve 3D

Nástroje jako Catia, SolidWorks nebo Simulia umožňují návrhářům nejenom vytvářet realistické 3D modely finálního výrobku do nejmenších částí, zároveň ale také zvládají simulovat jednotlivé mechanické procesy či třeba fyzické jevy. Automobilky tak bez toho aniž by ještě smontovaly jediný kus plechů dohromady, mohou vyzkoušet aerodynamiku chystaného vozu a provádět crash testy. Procter & Gamble může kompletně navrhnout lahve a obaly šampónů a podívat se na ně ve virtuálních regálech ve virtuálních obchodech.

Scénářů a možností využití je hodně s tím, že Dassault Systèmes možnosti posouvá také k samotnému řízení produkce, výroby, uživatelským zkušenostem (user experience) a tak dále.

Možnosti těchto aplikací nyní Francouzi překlápí také do oněch výše zmiňovaných oblastí mimo firemní zákazníky. Aktuálně je to projekt stvořený k oslavám sedmdesátého výročí vylodění v Normandii, který se usadí v některých muzeích.

„Od vylodění spojeneckých sil v Normandii už uběhlo 70 let a my pomalu ztrácíme paměť,“ vysvětluje šéf virtuálního Dne D Nicolass Serikoff. Ne snad, že bychom zapomínali, o co v této významné historické události šlo, ale spíš o to, jaké stroje se používaly a jak to celé vypadalo.

Příkladem mohou být vzdušné kluzáky Waco CG-4, se kterými se spojenci dostávali za nepřátelskou linii. Byly konstruovány tak, aby je bylo co nejtěžší odhalit. Svému účelu posloužily, stroje se ale po přistání rozbíjely a z více než 13 tisíc vyrobených kusů se dnes dochovali pouze velice omezeném množství. Podobné je to také s ikonickými vyloďovacími plavidly LCVP. Ani ta už nejsou v realitě moc k vidění, snad jenom na dně břehů Normandie.

Dassault Systèmes se proto rozhodli část historie přenést do 3D světa. Pomocí laserového snímání převedli do poměrně realistické simulace jako Waco a LCVP, tak při vyloďování uměle vybudovaný přístav Mulberry. Snímání probíhalo i na dně oceánu a k modelování se používaly například původní nákresy. Ty se převedly do softwaru Catia a za pomocí dalších údajů pak na nich rostl finální model. U kluzáku Waco bylo možné například simulovat i aerodynamiku.

Francouzská společnost na podobných projektech dělá už nějakou dobu. Její technologie například používají vědci pro simulování historických záhad. Ukázkou jsou teorie o stavbě pyramid v Gize. Zajímavé jsou také projekty historické Paříže či průzkumu ledovců.

Cestu autora hradila společnost Dassault Systèmes.

Diskuze (1) Další článek: Takto se prohánějí vozy Street View po českých silnicích

Témata článku: Technologie, 3D, Tesla Model S, Author, Podobná možnost, Cori, Simulování, Norma, Paříž, Pyramid, Paris, Finální kus, Giga, Dassault, Tesla Model X, Elektrický automobil, Trailer, Nicola, Model Tesla, Jediný kus, Nejmenší část, Vyrobené kusy, Discovery, Automobilka, Trojrozměrný model


Určitě si přečtěte

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

** Chudí Američané mohou dosáhnout na dotovaný mobil ** Jeden takový rozdává třeba tamní Virgin Mobile ** Má to jeden háček. Je prošpikovaný malwarem

Jakub Čížek | 42

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 59

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

** Rajče.net má odjakživa problémy s choulostivými fotkami dětí ** Student zlínské univerzity analyzoval jeho katalog ** Neuronová síť doposud prozkoumala 6 milionů snímků

Jakub Čížek | 73

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 102

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián | 36

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 112