Výrobci základních desek očekávají propad prodejů až o 30 % a výrazně snižují odhady do konce roku

Po době s obrovskou a rychle rostoucí poptávkou přichází ještě rychlejší vystřízlivění. Už jsme psali o tom, že velcí výrobci jako Apple, AMD nebo Nvidia už očekávají zpomalení trhu a omezují objednávky u TSMC a v dalších místech celého řetězce. Dle informací webu Digitimes k podobnému kroku nyní přistupují i výrobci základních desek.

Výrobci jako Asus, ASRock, Gigabyte nebo MSI snížili odhady prodejů o poměrně vysokých 20 % až 30 %. Například Asus v roce 2021 prodal přes 18 milionů základních desek a původní odhady na letošní rok tak byly podobné. Sílící ekonomická a energetická krize ale ovlivňuje poptávku a tak už dle aktuálních čísel snížil Asus očekávané prodeje za celý rok 2022 pouze na přibližně 14 milionů kusů základních desek.

Gigabyte v roce 2021 prodal 13 milionů základních desek, ale tento rok už nově raději plánuje a očekává prodeje kolem 9 milionů kusů. Vzhledem k tomu, že základní desky jsou základem všech počítačů, už teď je jasné, že se očekává propad celého počítačového trhu, což se s velkou pravděpodobností bude týkat i notebooků a tím pádem i všech dalších spojených výrobců nejen hotových zařízení, ale i komponent.

Pokles prodejů se zatím nedotknul sféry datacenter, kde je poptávka stále dobrá a nic nenaznačuje, že by měla do konce roku výrazněji poklesnout.

Diskuze (8) Další článek: Facebook překopal skupiny. Bude je více tlačit dopředu a dostanou kanály

Témata článku: Apple, Byznys, Nvidia, AMD, Počítače, Asus, TSMC, Základní desky, MSI, Gigabyte, Asrock, Konec roku, Propad, Prodej, Poptávka, Vystřízlivění, Základní deska, Výrobce, Propad prodejů, Odhad, Pro, Základní desky na Heureka.cz