Vyzkoušeli jsme chytrý záchod v Praze. Nechá ulevit, nabije mobil a všechno si kontroluje

  • Praha 6 zprovoznila pět chytrých WC
  • Chytré záchody se odemykají mobilním telefonem
  • Konstrukce zahrnuje spoustu senzorů, které sledují různé parametry

Praha 6 po několika měsících od oznámení konečně začala testovat první chytré záchody, které se nachází v ulicích Anastázová, Lotyšská, U Valu a také v Hadovce a na Ladronce. Celkem se jedná o pětku chytrých WC, přičemž první tři zmíněné jsou umístěné u dětských hřišť. Právě jeden z nich na dětském hřišti v ulici Lotyšská jsme osobně vyzkoušeli.

Praha se snaží přicházet s novými chytrými technologiemi, které zapadají do nové oblasti „smart city“ neboli chytrého města, které využívá řadu různých senzorů a zařízení k tomu, aby fungování bylo efektivnější a tím bylo dosaženo například větší úspory energií, větší spokojenosti obyvatel a podobně. Chytré záchody jsou řešení do oblastí jako jsou právě třeba dětská hřiště, kde by výstavba pevných a velkých staveb se záchody byla komplikovaná a drahá. Mobilní chytré záchody jsou tak v tomto ohledu mnohem jednodušší a funkční řešení.

Jeden za 200 tisíc korun

Jak zjistila Lupa, jeden tento chytrý záchod vyšel na přibližně 200 tisíc korun i s instalací. Záchody mají speciální design, který se liší dle umístění.

Klepněte pro větší obrázek

O dodávku se stará společnost ToiletDesign, která se chlubí i spoustou technologií, jež tyto záchody obsahují. Samotná konstrukce má nahoře dva solární panely s výkonem 40 W, které jsou připojené k záložnímu akumulátoru, díky čemuž dokáže WC fungovat i bez externího napájení.

Interní modul pro bezdrátové mobilní spojení dokáže automaticky odesílat potřebné informace o stavu záchodu do centrálního systému. Senzory sledují hladinu kalů, hladinu čisté vody nebo samotné zabezpečení toalety.

Záchod nepotřebuje napojení na žádné sítě, což je výhoda při instalaci, ale přináší to i logické nevýhody především z důvodu absence napojení na kanalizaci. Potřebnou elektřinu si záchod zajistí ze solárních panelů. Čistou vodu a vzniklý odpad je nutné řešit průběžnou obsluhou, která záchod dle potřeby naplní/vyprázdní.

Jak to funguje

Chytrý záchod je v základním stavu uzamčený, ale dle poměrně jasného návodu ho lze odemknout jak pomocí prémiové SMS v hodnotě 10 korun (MWC 10 na telefonní číslo 90206), tak i QR kódem (to nám ale nefungovalo viz obrázek). Jakmile odešlete SMS, přijde vám během několika sekund zpráva o tom, že dveře se otevírají. (v češtině i angličtině) a záchod začne pípat a LED kontrolka signalizuje možnost vstupu (dokáže svítit i pro režim obsazeno).

Dveře už lze v této fázi otevřít a k dispozici máte veškerou potřebnou výbavu. Kromě samotného záchodu a samostatného pisoáru nechybí umyvadlo s tekoucí čistou vodou, toaletní papír, papírové ubrousky, dávkovač s dezinfekčním roztokem pro hygienu WC sedátka, ruční dávkovač gelového mýdla, zrcadlo a koš. Splachování záchodu i puštění vody z kohoutku probíhá pomocí nožní pumpy.

Součástí výbavy uvnitř záchodu i na vnější konstrukci je adaptér se třemi výstupy, který slouží pro dobíjení telefonů a dalších podobných zařízení, které mají micro USB, mini USB nebo Lightning konektor. Abyste mohli zdarma dobíjet telefon venku, na stěně se nachází i držák, kam můžete telefon položit a nechat ho nabíjet.

Chybí Wi-Fi

Pokud testování chytrých záchodu bude úspěšné a budou se skutečně používat, počítá se s tím, že jejich počet vzroste klidně až ke stovce. I když se jedná o velmi zajímavé řešení, které se určitě hodí u každého místa, kde se pravidelně zdržuje více lidí, jedna věc tomu určitě chybí – Wi-Fi.

Nejedná se přitom o to, že by člověk uvnitř záchodu potřeboval Wi-Fi, protože než by vše poprvé nastavil, asi by už vykonal potřebu a odešel. Ale chytrý záchod na takových místech určitě poskytuje skvělou příležitost pro to, vytvořit veřejný Wi-Fi hotspot zdarma, který by měl díky volnému prostředí bezproblémový dosah desítky metrů okolo a pokryl by tak celá hřiště a tím pádem i zařízení lidí okolo.

Uvidíme, jestli se nakonec Wi-Fi u těchto chytrých WC dočkáme, protože pokud se rozšíří, určitě by to byla ideální funkce.

Diskuze (31) Další článek: Adata chystá našlapané DDR4 chlazené kapalinou. Bude uvnitř proudit a svítit

Témata článku: Wi-Fi, Mobility, Mobilní telefon, USB, Zajímavosti, Praha, Smart City, Chytré město, Velká úspora, Kontrolka, Telefon, Dávkovač, SMS, Centrální systém, Záchod, Telefonní číslo, Speciální design, Základní stav, Zajímavé řešení, Dětské hřiště, Skvělá příležitost, Volné prostředí, Součást výbavy, Potřebná elektřina, Potřebná informaceBezpečnostní díra ohrožuje routery 17 výrobců. Na stupnici závažnosti má 9,9 bodů, útočníci už ji zneužívají

Bezpečnostní díra ohrožuje routery 17 výrobců. Na stupnici závažnosti má 9,9 bodů, útočníci už ji zneužívají

** Experti odhalili chybu, ohrožující routery nejméně 17 výrobců ** Útočníci tuto chybu začali aktivně využívat k instalaci botnetu ** Bezpečnostní nedostatek CVE-2021-20090 je velmi vážný

Karel Kilián
RouterHackingBezpečnost
Týden Živě: Microsoft zveřejnil ceny Windows 365 a probrali jsme, jaké telefony používáte

Týden Živě: Microsoft zveřejnil ceny Windows 365 a probrali jsme, jaké telefony používáte

** Microsoft zveřejnil ceny Windows 365 ** Podívali jsme se, jaké telefony využíváte ** Google představil Pixel 6, snad bude stát za to

Filip KůželVladislav Kluska
Windows 365Týden ŽivěVideo
Videorecenze notebooku Dell Inspiron 7400. Jemný displej nemusí znamenat vysokou cenu

Videorecenze notebooku Dell Inspiron 7400. Jemný displej nemusí znamenat vysokou cenu

** Výborný displej s jemným rozlišením 2560×1600 ** Podsvícení na stříbrné klávesnici zhoršuje čitelnost ** Kromě přibaleného USB-C adaptéru si můžete dokoupit i klasický

Tomáš Holčík
DellTestyNotebooky