Nová otevřená hardwarová architektura RISC-V rychle nabírá obrátky a i když jde zatím o specializované jednodušší čipy a řadiče, znamená to velkou hrozbu jak pro licencovaný byznys ARMu, tak do budoucna i Intel. Jedním z velkých průkopníků RISC-V je společnost Western Digital, která vyvíjí pevné disky a SSD, ve kterých postupně nahrazuje čipy ARM právě za vlastní řešení na bázi RISC-V. Vzhledem k tomu, že jich každý rok prodá obrovské množství, znamená to snížení nákladů i o stovky milionů dolarů
Svobodný RISC-V: Možná za deset let po ARMu neštěkne ani pes. Google a armáda dalších vyvíjejí konkurenční procesor
Jejich čip s označením „SweRV“ je jedním z mnoha, protože každé zařízení vyžaduje trochu jinou konfiguraci. Kompletní design 32bitového čipu SweRV je k dispozici na Githubu pod licencí Apache 2.0, takže si ho může kdokoli zkopírovat, upravit dle potřeby a používat ve vlastních zařízeních.
V současném designu a s 28nm výrobní technologií dokáže čip pracovat až na frekvenci 1,8 GHz a jak je vidět na grafu z testů simulace Western Digital, nabízí výpočetní výkon 4,9 CoreMark/MHz a je tak mírně výkonnější než ARM Cortex A15.
Srovnání výkonu - SweRV od Western Digital má výkon 4,9 CoreMark/MHz
Výhodou otevřeného designu je samozřejmě to, že ke zlepšování mohou přispívat i třetí strany, podobně jako u open source kódů. Western Digital si tak od zveřejnění slibuje to, že s pomocí dalších společností bude inovace ještě rychlejší, což bude výhodné pro všechny. Až na ARM, pro který to znamená hrozbu, která do budoucna může znamenat i existenční problémy.