Windows 365 je počítač v cloudu. Výhodou jsou náklady a jednoduchost, podmínkou je kvalitní konektivita

Tak jako ze Spotify streamujeme hudbu, z Netflixu video a z GeForce NOW hry, Windows 365 Cloud PC od Microsoftu umožňuje streamovat operační systém, resp. celý virtuální počítač. Po červencové premiéře jsme o službě nevěděli mnoho, ale od srpna ji mohou používat i české firmy. O praktické zkušenosti se s námi podělil Roman Přikryl, ze společnosti System4u, která se zabývá digitalizací firem a mj. integruje právě Windows 365.

Hlavní výhodou Windows 365 je jednoduchost, s jakou mohou firmy získat virtualizované desktopové prostředí (VDI). Kde dříve firma potřebovala kompletní infrastrukturu, peníze, čas a know-how pro její nastavení, dnes stačí platební karta a během pár minut má k dispozici pracovní stanici s Windows.

Klepněte pro větší obrázek
Dalším trumfem je možnost definovat výkon a měnit jej v čase. Právě od něj se odvíjí cena. Základní varianta s jednojádrovým procesorem, 2 GB RAM a 64GB úložištěm je slabá, ale na kancelářský balík ve webovém prostředí, nebo CRM v callcentru bude stačit.

„Výhodou je důraz na bezpečnost. V edici Enterprise lze řídit přístup pomocí politik Azure AD Conditional Access včetně MFA,“ vysvětluje Přikryl. Naopak fundamentální nevýhodou je nutnost kvalitního připojení k internetu – s Windows 365 offline pracovat nejde.

Pracovní stanice a náklady

Ve srovnání s klasickým modelem, kdy firma platí hardware, software a odborníky, kteří se starají o provoz, přináší Cloud PC úsporu. Vítaná je i jednoduchá nákladová struktura, pravidelnost, a tedy snadné plánování.

Jak vypadá typická pracovní stanice pro Windows W365? „To klidně může být mobilní telefon připojený k monitoru, klávesnici a myši – třeba smartphone Samsung s technologií Dex. Nebo iPad. V podstatě cokoliv s prohlížečem s podporou HTML5. K virtuální pracovní stanici se dá připojovat z více zařízení, a pokračovat v rozdělané práci,“ odpovídá Roman Přikryl.

Podobnost názvů Windows 365 a Microsoft 365 svádí k otázce, zda je kancelářský balík součásti virtuálního PC. Není tomu tak. Obě služby je možné kombinovat, ale platí se každá zvlášť. Podobně disková kapacita virtuálního počítače je nezávislá na cloudovém disku OneDrive. Ve Windows 365 však lze aktivovat synchronizaci dat s OneDrive, čímž lze data zpřístupnit i mimo Windows 365.

Diskuze (58) Další článek: Vy a počítač: Používáte doma robotický vysavač nebo jiného podobného pomocníka?

Témata článku: Windows, Microsoft, Cloud, Internet, Spotify, Samsung, Netflix, iPad, Windows 365, MFA, Konektivita, Jednoduchost, VDI, Výhoda, Počítač, Dex, Pracovní staniceLidem v Salvadoru mizí bitcoiny z oficiální vládní mobilní peněženky Chivo
Karel Javůrek
Kryptoměnová peněženkaBitcoinKryptoměny
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Dead Drops: Nejpomalejší internet na světě je připravený pro planetu po apokalypse

Dead Drops: Nejpomalejší internet na světě je připravený pro planetu po apokalypse

** V roce 2010 se začala rodit síť mrtvých schránek Dead Drops ** Byly jich tisíce, časem se na ně ale zapomnělo ** Vypravili jsme se ke schránce č. 595, která funguje dodnes

Jakub Čížek
ZajímavostiÚložiště
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost