Windy Maps je nová aplikace od Seznamu. Dá offline mapy a navigaci celému světu

  • Seznam.cz chce se svou mapovou aplikací proniknout do zahraničí
  • Využijete k tomu značku meteorologické služby Windy Ivo Lukačoviče
  • Windy Maps nabízí podrobné turistické mapy celého světa s možností stažení vybraných regionů

Seznam.cz se rozhodl proniknout i do zahraničí se svou povedenou mapovou aplikací. Jenže s názvem Mapy.cz by to nebylo moc vhodné, a tak připravil novou aplikaci s názvem Windy Maps. Nabídne mapové podklady celého světa, možnost stažení vybraných regionů offline i navigaci.

Windy Maps mají s aplikací Mapy.cz společné mapové podklady, ale jinak se kupodivu dost liší. Design aplikace se tvůrcům podařilo ještě zjednodušit, ale na úkor některých chybějících funkcí. Není zde například batůžek pro ukládání tras, funkce Stopař pro zaznamenávání tras nebo vrstva s leteckými snímky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ačkoli Seznam představil globální aplikaci Windows Maps, nezanevřel na vývoj a vylepšování Mapy.cz. Podklady jsou ostatně pro obě aplikace společné.

Mapové podklady pochází z Open Street Maps, ale jsou upraveny pro zobrazení v typické grafice seznamáckých map. Nechybí body zájmu, mnohdy i zastávky veřejné dopravy, cyklostezky nebo turistické trasy. Záleží ale na regionu a dostupnosti dat. Podklady pro Česko jsou pak samozřejmě ještě podrobnější.

Aplikaci Windy Maps můžete stáhnout pro Android a iOS

Jméno si aplikace půjčila od meteorologické služby Windy, kterou vybudoval zakladatel Seznamu Ivo Lukačovič. Samotná mapová aplikace však žádné meteorologické služby nenabízí.

Vše potřebné na výlet

Seznam se při vývoji mapové aplikace Mapy.cz zaměřoval na hlavní princip v podobě výletu a vším, co je s tím spojené. Potřebujete si naplánovat cestu autem, takže jsou k dispozici trasy silnic. Po cestě potřebujete natankovat, takže přibyly benzínové stanice. Když dorazíte na místo, potřebujete někde zaparkovat, takže byla do podkladů integrována parkoviště a parkovací zóny. V plánu je rozšíření o možnost přímého placení za parkování přes aplikaci.

Když jste v dané oblasti, hodí se podrobná mapa třeba zoo a podobně. Seznam tak přidává podrobné podklady těchto míst, takže nezabloudíte ani v pavilonu opic.

V případě turistických map došlo během posledních dvou let k výraznému posunu. Zatímco v roce 2015 byly pouze zakreslené a nedalo se přes ně plánovat, dnes už je možné plánovat po jakékoli cestě v rámci 183 590 kilometrů tras, které museli lidé z kartografického oddělení Seznamu ručně zanést.

Jak dostat všechno do jedné mapy

Samotné kartografické oddělení Seznamu v tuto chvíli čítá 30 zaměstnanců. Automatický plánovač výletu dokáže pracovat se všemi těmito daty a naplánovat optimální průchod kdekoli v České republice.

Pro vodáky se do map dostaly i plány jezů, restaurace a další objekty v blízkosti toků a nezapomnělo se ani na lyžaře s plány zimních areálů, běžeckých tras a dokonce i plánovačem pro běžkaře. Seznam se pochlubil i mapami nemocnic v detailu jednotlivých pavilonů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V mapových podkladech přibyly například reliéfy hor nebo plány jezů

Vzhledem k bobtnání informací, které Seznam do map dostával, přišel i problém s jejich zobrazováním, aby vše bylo stále přehledné. Dle vyjádření Seznam poslední měsíce testoval desítky různých úprav, aby bylo možné vše dostat do jedné jediné mapy.

Jak lze vidět na fotografiích, Seznam vylepšil zobrazení i s trochou plasticity, takže i přes všechny dodatečné informace snadno rozpoznáte třeba Alpy a podobně.

Pravidelné snímání

Seznam se pochlubil tím, že každé 3 roky aktualizuje letecké snímky celé České republiky, přičemž snímání probíhá přibližně po třetině každý rok. Při přípravě trojrozměrného zobrazení dochází k blízké spolupráci se startupem Melown technologies, za kterým rovněž stojí Ivo Lukačovič. Díky tomu je možné plánovat i s tím, že přímo vidíte, kde půjdete do kopce a prohlédnout si podrobně celou cestu v trojrozměrném náhledu.

Po vzoru Googlu rovněž Seznam pořizuje 360stupňové fotografie silničních tras pomocí automobilů a zajímavostí je, že ani jim se občas nevyhne nějaká ta nehoda.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nehody se nevyhýbají ani snímacím autům. Jinak Seznam vyrazil snímat i mimo silnice

Pro fotografické snímání cest, kam se nelze dostat automobilem, se už 2 roky používá panoramatická krosna, která na tyči obsahuje několik kamer. Po předchozích problémech s prototypy už nyní k dochází ke snímání v opravdu vysoké kvalitě.

K dispozici je asi 20 krosen, pro každý kraj minimálně jedna a kompletní fotografické pokrytí by mělo být hotové do tří až čtyř let. Nejzajímavější turistická místa ještě Seznam navíc „umělecky“ fotí velmi kvalitně pomocí zrcadlovek.

Funkční i bez internetu

Je jasné, že na cestách a to nejen v hlubokých lesích, je problém použít klasickou navigaci, která spoléhá na dostupnou mobilní síť a stahuje si data postupně.

Zatímco Seznam nabídl offline mapy už před třemi lety, v té době v nich neuměl plánovat, navigovat ani vyhledávat. To se ale už podařilo doprogramovat a všechny tyto funkce jsou dostupné i offline.

Seznam se pochlubil i podrobnějšími čísly a vzhledem k funkcím a kvalitě se nelze divit tomu, že se jedná o nejpopulárnější mapy v Česku. Na webu využívá mapy od Seznamu kolem 3,5 milionů lidí měsíčně (0,5 milionů lidí za den) a v případě mobilní aplikace pak 1,2 milionů lidí měsíčně (186 tisíc lidí denně).

Expanze do zahraničí

Původní plány k dokončení celého kruhu kolem „výletu“ se Seznamu podařilo dokončit a tak byl další krok poměrně jasný – expanze do zahraničí, protože Mapy.cz pochopitelně využívali i turisté (i když je aplikace jen v češtině), kteří by takové mapy chtěli i v jejich oblasti a ideálně po celém světě.

Tým dostává zpětnou vazbu pomocí dostupné funkce, přes kterou dostali více než 500 tisíc hlášení v podobě různých tipů na vylepšení, žádostí a podobně. Jednou ze zajímavostí byl třeba i vzkaz uživatele, který se díky offline funkčnosti dostal z Tater, kde se ztratil.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Windy Maps se chtějí zaměřit na turisty z celého světa

Startup Windy.com od Ivo Lukačoviče se v poslední době dostal do hledáčku informačních webů, když zuřily hurikány. Systém ukazuje vítr a analyzuje teploty a obecně počasí dle různých zdrojů. Při největším přiblížení ale začal před nějakou dobou Windy.com zobrazovat mapové podklady Mapy.cz.

Od té doby začali provozovatelé Windy.com dostávat otázky, kde vzali tyto mapové podklady a jak je možné je více využívat. I to byl jeden z impulsů pro vznik aplikace Windy Maps, která nabídne mapy i bez internetu a může tak pomoci nejen při hurikánech. Primárním jazykem této aplikace je angličtina a přidávání dalších světových jazyků bude následovat.

Jako základ se využívají data z OpenStreetMap, které chce ale Seznam zpětně rovněž obohacovat. Obě aplikace (Mapy.cz a Windy Maps) budou technologicky propojené, takže nové funkce budou moci postupně využívat všichni uživatelé.

Aktuálně Windy Maps zahrnují jen málo datových zdrojů, kromě podkladů OpenStreetMaps je to například Wikipedia a brzy Booking.com pro ubytování. Přidávají se ceny benzínu, jízdní řády a podobně.

Seznam chystá pro Windy Maps automatický plánovač z Mapy.cz, který je hodně zaměřen na turistiku, díky čemuž bude mít poměrně slušnou konkurenční výhodu oproti velké spoustě navigací, které zvládají jen silnice. Tým pracuje na druhé generaci plánovače, kterou už rovnou dostanou i Windy Maps.

Design mobilní aplikace je cílen na maximální jednoduchosti, například aby šla ovládat pomocí jedné ruky a podobně, avšak při zachování veškeré funkčnosti.

Tak uvidíme, jak se Windy Maps bude dařit v celosvětové konkurenci, ale rozhodně lze říci, že díky obrovským zkušenostem má skvěle našlápnuto.

Diskuze (13) Další článek: Chrome Web Store servíroval falešný Adblock Plus. Stáhlo si jej přes 37 tisíc uživatelů

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,