Z hackerů se stávají běžné softwarové firmy

Téměř sto procent firem a organizacích má ve svých sítích něco, co tam nemá být. Pro útočníky je dostat se tam poměrně jednoduché. Stačí si koupit připravený nástroj od hackerů.
Z hackerů se stávají běžné softwarové firmy

Connect.cz ze San José: Nové a nové výzkumy ukazují, že většina firem a organizací má v počítačových sítích a IT systémech alespoň nějaký škodlivý software, který komunikuje se vzdálenými servery a posílá jim data.

„Podle našich měření má 96 firem má napadeny systémy, které pak komunikují s problematickými servery,“ říká v rozhovoru Martin Roesch, hlavní bezpečnostní architekt ve společnosti Cisco. „Ve skutečnosti jsme nedávno dělali nový test na určitém vzorku náhodně vybraných sítí a nějaký škodlivý kód se našel ve sto procentech z nich.“

Martin Roesch je v kybernetické bezpečnosti velká kapacita. Založil společnost Sourcefire, kterou na podzim loňského roku za 2,7 miliardy dolarů koupilo právě Cisco. Jedná se tak o největší obchod v počítačové bezpečnosti od odkupu McAfee Intelem. Roesch má nyní v Ciscu na starost bezpečnostní záležitosti a mimo jiné také akvizice dalších podobných společností.

Hackeři jako běžná firma

„To, co vidíme, je jasná industrializace hackingu. Hackeři vytváří předpřipravené balíčky nástrojů, které je možné si na černém trhu koupit a poté je prostě použít. Není třeba žádných znalostí, do sítí firem se dostanete v podstatě velice jednoduše,“ říká Roesch.

Klepněte pro větší obrázek
Všude něco je. Martin Roesch, hlavní bezpečnostní architekt Cisco.

„Z organizovaných skupin hackerů se stávají běžné softwarové firmy. Mají plány vývoje, roadmapy, sekce častých otázek a odpovědí (Q&A), všemožné záruky na kvalitu a fungování jejich nástrojů a tak dále,“ doplňuje Roesch.

Podle odborníka z Cisca je budoucností boje s kybernetickými útoky zejména práce s daty. O tom už ostatně pár měsíců mluví více bezpečnostních společností. Cisco konkrétně patří k těm, které má přístup k mnoha datům. Jako největší dodavatel síťových komponent na světě a stále sílící značka v serverech může využívat širokou zákaznickou bázi. A samozřejmě také vlastní datová centra a cloud.

Budoucnost je v datech

„Budoucností je rozhodně prediktivní analýza,“ vzkazuje Roesch. V podstatě jde tedy o to na velkém vzorku dat učit systémy tak, aby potenciální hrozby rozpoznaly ještě dříve, než jí někdo objeví, popíše a zařadí do databáze.

 

Budoucnost bezpečnosti je rozhodně v datech a prediktivní analýze.

 

Do této kategorie spadají také čeští Cognitive Security, které Cisco dříve koupilo a na jejichž základě v Praze vyrostlo výzkumné bezpečnostní centrum společnosti. Šéf tohoto centra Michal Pěchouček má nyní lidi také třeba v San José a Londýně a mimo jiné úzce spolupracuje právě se Sourcefire. Technologie Cognitive Security v sítích v reálném čase na základě strojového učení a algoritmů hledá anomálie. „V některých případech už jsme velice úspěšní,“ říká Pěchouček.

„Věříme, že díky datům budeme mít nejlepší bezpečnostní technologie na trhu,“ dodává trochu odvážně Martin Roesch. Cisco každopádně do tohoto cíle poměrně hodně investuje. Kromě Sourcefire a Cognitive Security v minulosti koupila také společnosti Virtuata a ThreatGrid. Pro Cisco je bezpečnost mimo jiné nástrojem, jak prodat více dalších produktů.

Čerstvou bezpečnostní akvizicí je pak firma Neohapsis. Ta se soustředí na zabezpečení informací, procesů, mobilních přístrojů či třeba aplikací. Pro Cisco tak jde o další důležitou vrstvou v celé bezpečnosti.

Cestu autora hradila společnost Cisco.

Diskuze (8) Další článek: The Pirate Bay lze nadále použít díky Googlu

Témata článku: Byznys, Bezpečnost, Martini, Běžná firma, San José, Vzdálený server, Kybernetická bezpečnost, Stav, Martin, Mobilní přístroj, Nejlepší bezpečnost, Největší obchod, Jasná odpověď, Bezpečnostní technologie, Mimo


Určitě si přečtěte

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

** Mobil za 8 000 Kč uspokojí většinu uživatelů ** Klasické foťáky stačí, širokáče ale zklamaly ** Zásadní jsou rozdíly ve výkonu

Časopis Computer | 4

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

** Klasický malware pro PC už dnes nikoho nepřekvapí ** Bankomaty jsou ale také počítače ** Útočí se na ně dodnes

Jakub Čížek | 8

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

** AMD představilo novou generaci desktopových procesorů řady Ryzen 5000 ** Nová architektura Zen 3 přináší mnoho vylepšení a přibližně 19% zvýšení výkonu IPC ** Všechny modely budou v prodeji 5. listopadu

Karel Javůrek | 42

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

** Zjistili jsme, kam do cloudu nejvýhodněji uložíte data ** Vytvořili jsme žebříček cen deseti cloudových úložišť ** Ceny se liší - často i velice výrazně!

Karel Kilián | 104

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

** Jak funguje biometrické zabezpečení ve Windows ** Nejlepší správci hesel ** Létáme v Microsoft Flight Simulator

Časopis Computer | 5

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 141