Co před volbami chystají politici v podpoře IT? Nic moc

Informační a komunikační technologie a internet stále zůstávají mimo zorné pole českých politických stran. V programech oblast chybí a prohlášení jsou vágní.
Kapitoly článku

Informační a komunikační technologie nejsou nic, co by české vlády v posledních letech příliš zajímalo. Okaté přehlížení se snažil mírnit až exministr průmyslu a obchodu Martin Kuba, který mimo jiné mluvil o naplňování schváleného strategického dokumentu Digitální Česko 2.0 a koordinaci aktivit. Jeho vláda je ale pryč a chystají se nové volby. Čas pro zjištění toho, co budoucí vládní představitelé v podpoře ICT a internetu chystají.

Nelichotivá pověst

Slepota politických špiček vůči moderním ICT technologiím a internetové ekonomice je často až zarážející. Už v roce 2011 se totiž tato oblast na celkovém HDP země podílela šesti procenty, Česko už od roku 2002 vyváží více „IT zboží“ než automobilů a jedná se o jednu z nejrychleji rostoucích ekonomických oblastí, která navíc přináší takzvanou přidanou hodnotu a tvoří protipól proti „montovnám“.

Klepněte pro větší obrázek
Na českém exportu už se od roku 2002 podílí více ICT než auta. Zdroj: ČSÚ

Toto téma ovšem nerezonuje ani mezi běžnými občany a novináři. Když například prezident Svazu průmyslu Jaroslav Hanák v pořadu Interview Daniely Drtinové na ČT24 řekl, že ICT na vládní úrovni nefunguje vůbec, moderátorka to přešla bez jediného povšimnutí a zaměřila se raději na ostatní „tradiční“ témata.

Informační technologie mají rovněž velice pokřivené renomé a politici už se mu z opatrnosti a strachu nechtějí věnovat. Pokud se totiž v tradičních médiích tato oblast řeší, jde v podstatě o nepovedené monstrózní projekty typu IZIP, registr vozidel, datové schránky a další podezřelé a předražené aktivity. IT má velikou korupční nálepku. Studie ICT Unie z letošního roku ukazuje, že si 49 procent dotázaných lidí myslí, že se vládě nepovedl ani jeden IT projekt.

Klepněte pro větší obrázek
Který ICT projekt se českým vládám v posledních letech povedl? Veřejnost buď neví, nebo si myslí, že žádný. Zdroj: ICT Unie

Hlavně koncepci a vizi

Současná úřednická vláda Jiřího Rusnoka se raději rozhodl kola podpory ICT průmyslu neroztáčet. Pro budoucí vládu by přitom mělo postačovat to, aby se držela bodů v novém Digitálním Česku a zasadila se o jejich efektivní naplňování. „Vzhledem k turbulencím na české politické scéně je ovšem otázkou, zda i tento strategický dokument neskončí u ledu,“ polemizuje prezident ICT Unie Svatoslav Novák.

Podle mnoha pozorovatelů zdejších poměrů chybí české vládě jednotná vize a problémy zapříčiňuje i to, že je ICT agenda roztříštěna mezi nespolupracující ministerstva. Už Digitální Česko ostatně upozornilo na to, že mezirezortní propojení bude v naplňování strategie nejdůležitější.

„Nejde tady o žádné daňové úlevy nebo jiné podobné výhody, o tom to vůbec není,“ říká pro Connect.cz šéf české pobočky společnosti VMware Michal Stachník. „Jde především o to, aby vláda měla jasnou a předvídatelnou strategii,“ doplňuje a potvrzuje tak slova o chybějící vizi a koncepci.

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,