EU schválila miliardu eur pro podporu internetu a digitální agendy

Evropský parlament při plenárním zasedání ve Štrasburku po více než roce od prvotního ohlášení schválil finanční podporu miliardy eur pro takzvanou digitální agendu. Eurokomisařka pro tuto oblast Neelie Kroes původně chtěla rozpočet na nové sedmileté období přesahující devět miliard eur, ten už byl ale dříve zamítnut.

V aktuálním kole schvalování sehrál velkou roli český europoslanec za ODS Evžen Tošenovský, kterému Neelie Kroes veřejně poděkovala. Miliardový rozpočet je součástí projektu propojené Evropy (CEF), jejímž cílem je více sjednotit infrastrukturu a služby. V případě digitální agendy tak snahy míří například k tomu, aby fungovala jednotná legislativa pro cloud a ukládání dat, elektronické občanky, e-government, elektronické zdravotnictví a podobně.

„Digitální infrastruktura je důležitá pro celou ekonomiku. Hlasování tedy nebylo pouze o telekomunikacích a internetu a tato oblast dá každému sektoru to, co potřebuje ke konkurenceschopnosti a zavádění veřejných služeb,“ tvrdí Neelie Kroes. „Tato investice pomůže transformovat Evropu.“

Open data a další

Asi 15 procent z celkového schváleného rozpočtu půjde přímo na podporu budování rychlého internetu. EU už delší dobu chce, aby třetina obyvatel měla přístup k 100Mb připojení a drtivá většina pak alespoň k 30Mb přípojkám. K tomu mělo sloužit zejména oněch devět miliard eur. Značně osekaná částka tak bude sloužit zejména jako podpora a Kroes se chce angažovat jinak, třeba umožněním providerům vstupovat do výkopů, kanalizací a podobně.

Klepněte pro větší obrázek
Eurokomisařka pro digitální agendu Neelie Kroes.

Zbylé peníze půjdou zejména na projekty spojené s elektronickou občankou (eID), otevřená data, elektronické podpisy, digitální účetnictví a další. Podle Kroes je nutné kombinovat investice společně s novou legislativou.

Podle Evžena Tošenovského si na peníze bude moci sáhnout i Česko. „Šanci mohou v příštích letech dostat i české projekty,“ vzkazuje.

Na evropské půdě se v současné době mimo jiné řeší to, jak pojmout síťovou neutralitu, která zakazuje omezování internetových služeb. EU chce internet svobodný, naráží ale na různé tlaky, například od operátorů, a konečné znění tak ještě není zformulováno. U nás už má například ČTÚ jasno.

Digitální agenda má každopádně na programu také další aktivity jako program Startup Europe či podporu vývoje mobilních aplikací. Eurokomisařka Kroes v Barceloně opět apelovala na telekomunikační průmysl, aby se zapojil do evropských snah a investic pro vývoj a budování mobilních sítí 5G. Firmy a výzkumníci ale vzkazují, že prozatím vůbec není jasné, co to 5G vůbec je.

Diskuze (17) Další článek: Texas Instruments má nový miniaturní HD projektorový čip

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,