Hon na ajťáky pokračuje: Pracujte pro nás, ale klidně zůstaňte na druhém konci republiky, láká Tieto

O vývojáře je stále neutuchající zájem a IT firmy přicházejí s novými nápady, jak přilákat nové zaměstnance. S dalším originálním pojetím teď přichází Tieto, které má ambici vysát ajťáky z odlehlejších regionů.

Největší přetahovaná mezi IT firmami je o vývojáře, kteří už mají nějakou zkušenost a profesní minulost. I když takový zaměstnanec vyjde dráž, je to sázka na jistotu a dříve se může zapojit do práce na projektech. Ve velkých městech proto dochází až k absurdním náborovým kampaním, při kterých se snaží jedna firma dostat k zaměstnancům druhé třeba tím, že vytvoří falešný fastfood pro ajťáky nebo léta před okny konkurence se svým náborovým inzerátem pověšeným na dronu.

Internetem propojené mikrotýmy

Tieto se do těchto bitek typických pro Prahu či Brno nepouští, už třeba proto, že má hlavní sídlo v Ostravě. Jenomže i tam už není kde brát. Firma nyní zaměstnává 2600 lidí a zakázky by přitom uživily desítky až stovky dalších. A tak chtějí zkusit vytvořit síť pracovních mikrotýmů napříč celou Českou republikou. Je to zatím poměrně ojedinělý způsob tvorby pracovního kolektivu, ale dost možná ukazuje budoucnost práce nejen v čistě vývojářském odvětví. Tohle by mohlo fungovat i všude jinde, kde se pracuje převážně s počítači.

Cílem je najít nové zaměstnance v regionech, které jsou dál od Prahy či Brna a je zde větší šance na nalezení vhodných volných lidí. Ti by se mohli v rámci dílčích regionů sdružovat do mikrotýmů a v těch samostatně pracovat. Tieto by jim přímo v jejich oblasti vybudovalo malou kancelář s potřebným zázemím a rychlým internetovým připojením, kde by se mohli scházet. Třeba v nějakém pronajatém bytě.

Pochopitelně je zde také možnost pracovat přímo z domu, čehož se dá střídavě využívat, ale pro trvalé zaměstnání to většinou není moc vhodné. Mikrotýmy by vždy měly alespoň pět lidí, kteří by pracovali na společném projektu a scházeli se v rámci své regionální buňky. Komunikace s centrálou by probíhala převážně skrze telekonference.

Některé firmy už takto fungují, Tieto by ale rádo vybudovalo větší síť pracovních mikrotýmů napříč celým Českem. A věří, že by to mohlo fungovat. Ostatně, současné technologie na to připravené jsou a fyzická přítomnost ve firmě už pro zaměstnance dávno nejsou nezbytnou podmínkou. Zatím takový tým funguje jeden v Liberci, vznik dalších se nyní očekává například v Hradci Králové, Olomouci, Pardubicích či ve Zlíně.

Tieto pracuje na dálku vlastně i ze své ostravské centrály. Jedná se totiž o finskou firmu sídlící v Helsinkách a zajišťující IT služby pro severské země. Zákazníky z Česka nemají žádné, takže i v Ostravě se pracuje na zakázkách ze severu. Jedná se zpravidla o větší projekty pro telefonní operátory, výrobní provozy, řízení dopravy apod. Vývojáři zde pracují nejčastěji v Javě a přidružených frameworcích.

Zdroj: tisková zpráva

Diskuze (38) Další článek: Jak stroje začaly vyrábět přízi: James Hargreaves, Samuel Crompton a Richard Arkwright

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,