HP se vydává na Odysseovu cestu a spojí Unix a Windows

To, co dnes oznamujeme, není nic, co by se projevilo okamžitě, ale co bude zcela zásadní v budoucnosti.“ Těmito slovy zahájil dnešní sezení s novináři šéf divize HP Critical Servers Tomáš Kubát. Jeho společnost se po nástupu Meg Whitmanové rozhodla opět více dávat najevo, že HP je především hardwarová společnost, která si zakládá na inovacích a veškerý další byznys je možné dělat jenom díky tomu, že je na čem stavět.

A právě hardware na té nejnižší úrovni by měl být pro HP stěžejní také v dalších letech a desetiletích. Společnost totiž představila projekt „Odyssea“, který je podobně vizionářský a strategický, jako nedávno oznámený projekt Moonshot, jenž počítá s nasazováním úsporných mobilních procesorů v serverech.

Z hraček se staly kritické systémy

Drtivá většina dnešních kritických serverových aplikací běží na Unixu, což v případě HP znamená blade servery na procesorech Intel Itanium a s tím spojené systémy HP-UX a OpenVMS. Kritické aplikace mají ve firmách zásadní roli pro chod byznysu a mají nejvyšší prioritu. Musí být stoprocentně spolehlivé a neustále fungovat. Postupem času se ale kritickými aplikacemi stávají i systémy, které nezapadají do klasické definice. Příkladem může být Exchange či jakýkoliv jiný groupware. Pokud přes takový systém „protékají“ zásadní obchodní informace, dá se i taková aplikace považovat za kritickou a je k ní třeba stejným způsobem přistupovat.

Klepněte pro větší obrázek
HP věří, že je spojením Unixu a x86 o krok napřed a tato strategie se během několika následujících let výrazně prosadí. Stejně jako se prosadí úsporné mobilní čipy v serverech. Na obrázku šéf divize HP Business Critical Servers Tomáš Kubát.

Ty aplikace, které ještě nedávno vypadaly jako taková neškodná hračka, se najednou stávají ohromně důležitými,“ řekl Kubát. Většina aplikací, které se dostávají do této nové roviny, ale neběží na Unixu, nýbrž na platformě x86. To ve většině případů znamená procesory Intel Xeon a serverové operační systémy Windows a Linux.

V HP se z toho důvodu rozhodli, že oba dva systémy pro kritické aplikace spojí a umožní jim společně kooperovat. V praxi to znamená, že do rackových krabic typu HP C7000 nebo do větších systémů Superdome 2 bude možné připojit také systémy běžící na x86. Windows a Linux (Red Hat) na nich běžící pak postupně získají funkce typické pouze pro Unixové HP-UX a OpenVMS (například clusterové funkce, hardwarové partitions a další).

Klepněte pro větší obrázek
Windows, Red Hat Linux a Xeon nyní dostanou stejné krabičky, jaké mají HP-UX, OpenVMS, NonStop a Itanium. Na fotce je Konstantin Selucký z divize HP Business Critical Servers.

Tento krok se neprojeví hned, ale nejdříve během 2 až 3 let. V HP věří, že právě tato kombinace a spojení Unixu a x86 bude mít strategickou a technologickou výhodu. Díky postupně skládané a kombinované konvergované infrastruktuře je už dnes možné zajistit, že systémy koupené v současnosti budou v budoucnu moci s novými platformami spolupracovat. Označení projektu jako Odyssea má podle zástupců největší technologické firmy světa naznačovat, že tato cesta bude hodně dlouhá a počítá se s ní do budoucna. Mytologické označení dostávají také jednotlivé části projektu – třeba DragonHawk nebo HydraLynx.

Pro zákazníky z Evropy, Blízkého východu a Afriky se tyto nové systémy budou montovat v továrně Foxconn v Kutné Hoře, odkud jsme vám před pár týdny přinesli reportáž.

Obrozený Hewlett-Packard

Zatímco se HP stále dohaduje s Oraclem a přechodu Marka Hurda a platformě Itanium, firmě mezitím začal nový fiskální rok, který by se od toho minulého, kdy do křesla usedl Léo Apotheker, měl podstatně lišit. Whitmanová stále opakuje, že byznys HP je stále ze zhruba 70 procent závislý na hardwaru a že od něj nebude opouštět, jako to měl její předchůdce v plánu. Hardwarové divize, kde paradoxně pracuje méně lidí, než v těch konzultačních a softwarových, nyní budou více vidět a tlačeny do popředí.

Jak už jsem popisoval v článku o nové strategii HP, mnohem menší důraz bude kladen na akvizice a naopak se posílí tradiční interní vývoj a výzkum. Ještě jeden odkup ale firma dnes oznámila. Za nespecifikovanou částku koupila německého softwarového výrobce Hiflex, díky kterému získala cloudové tiskové technologie. Díky nim je možné odkudkoliv vytvářet tiskové materiály ve webovém prohlížeči a nechat je přes cloud vytisknout. Podle mých informací byl obchod rozjednaný několik měsíců dopředu a ještě neodrážel nová nařízení. HP nicméně relativně levně získalo strategickou tiskovou technologii.

Diskuze (23) Další článek: Personální rošáda v Seznamu skoro jako v Googlu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,