Jeff Bezos poprvé tweetnul a rovnou o úspěšném přistání rakety

Šéf a zakladatel Amazonu – Jeff Bezos není na sociálních sítích příliš aktivní, ale včera poprvé tweetnul na Twitteru a rovnou opravdu zajímavou zprávu – jeho společnosti Blue Origin se podařilo úspěšné vertikální přistání rakety z výšku 100 kilometrů.

Klepněte pro větší obrázek
Raketa BE-3 od Blue Origin

Společnost Blue Origin byla založená už v roce 2000 právě Jeffem Bezosem, který se jako mnozí chtěl pustit do vlastních raket mířících do vesmíru. V poslední době je úspěchem v této oblasti známý Elon Musk v rámci společnosti SpaceX, který už s raketami Falcon překonal několik stádií a získal miliardový kontrakt od NASA a dalších pro doručování nákladu na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) a přepravu satelitů.

Podobně jako SpaceX i Blue Origin se soustředí na princip znovupoužitelných raket, které se dokáží dostat zpátky na původní místo startu a po naplnění palivem zase vyrazit na další cestu.

Klepněte pro větší obrázek
Jeff Bezos podobně jako Musk nechybí při významných událostech přímo v ovládací centrále

Jeff Bezos se v tweetu pochlubil i efektním videem právě úspěšného vypuštění rakety a návratu na původní startovací plochu ve vertikální poloze (VTVL - Vertical takeoff, vertical landing).

Elon Musk mu na twitteru oficiálně poblahopřál, ale dodal několik upřesňujících faktů. Podobného milníku dosáhlo SpaceX už v roce 2013 a je velký rozdíl ve výšce, kterou je nutné dosáhnout. Zatímco „vesmír“ je označení už přibližně 100km výšky (toho právě dosáhly rakety Blue Origin) a je poměrně snadné ho dosáhnout, pro dosažení orbity, kde je ISS (330 až 435 km), je nutné vyvinout rychlosti téměř 8 km/s (ISS se pohybuje rychlostí 27 600 km/h, aby se udržela na orbitě a nestáhla jí gravitace Země). Gravitace je v této výšce stále skoro stejná jako na zemi (90 %), takže jak Elon Musk doplnil, zatímco  do „vesmíru“ se dostanete přibližně s rychlostí Mach 3, na orbit potřebujete Mach 30, ale zároveň je k tomu potřeba stokrát více energie.

Klepněte pro větší obrázek

Vzhledem k tomu, že Blue Origin rovněž spolupracuje s NASA a dalšími, jde o přímou konkurenci SpaceX v oblasti přenosu nákladu na orbit. Nejedná se přitom jen o zásoby pro ISS, ale především vysílání satelitů, kterých je vypouštěno stále více.

Elon Musk a další navíc usilují o satelitní internet, který bude tvořený tisícovkou malých satelitů rozmístěných kolem Země. Právě se snížením nákladu na přepravu lze podobné projekty konečně efektivně uskutečnit. Jak Elon Musk přirovnal, zatímco raketa stojí 65 milionů dolarů, naplnění nádrže palivem stojí jen 250 000 dolarů. Znovupoužitelné rakety jsou tak extrémně klíčové pro efektivnější přepravu na orbitu.

Diskuze (3) Další článek: Elon Musk: žádné „revoluční“ baterie nejsou použitelné

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,