LinkedIn rychle roste a vydělává, ale kvůli slabým odhadům ho investoři potopili

Řada společností ukázala čerstvé finanční výsledky za poslední čtvrtletí, některé dobré, některé špatné a podle toho také zareagovaly ceny akcií. U LinkedIn se ale stala poměrně zajímavá věc – i když byly finanční výsledky za poslední čtvrtletí i rok dobré, kvůli nižším odhadům společnosti pro tento rok se investoři veřejné burzy zalekli a srazili hodnotu společnosti o takřka čtvrtinu dolů.

LinkedIn – největší sociální síť zaměřená na profesionály, firmy a životopisy dosáhla ve čtvrtém čtvrtletí meziročně o 34 % vyšší příjem v podobě 862 milionů dolarů, za celý rok 2015 se pak jedná o růst o 35 % s celkovým příjmem 2,991 miliard dolarů. Růst je tak opravdu výrazný.

Společnosti se dařilo na všech frontách a produktech, které poskytuje, například příjem z placených prémiových účtů vzrostl o 19 %, respektive 22 % při meziročním srovnání. LinkedIn ale uvedlo i odhad na současný rok, přičemž v prvním čtvrtletí odhaduje příjem 820 milionů dolarů a za celý letošní rok 2016 pak 3,6 miliard dolarů. Ale v tom je právě kámen úrazu.

I když se samozřejmě jedná o předpokládaný růst, analytici a investoři očekávali už v prvním čtvrtletí tohoto roku příjem 860 milionů dolarů a příjem za celý rok pak 3,9 miliard dolarů. A právě kvůli tomu, že se „odhady o růstu“ liší a jsou nedostatečně vysoké, spadly ceny akcií LinkedIn během velmi krátké doby o takřka 25 %.

Klepněte pro větší obrázek

Na problém těchto myšlenkových pochodů investorů z Wall Streetu už v minulosti reagovalo mnoho šéfů významných technologických společností, včetně Elona Muska a dalších. Investoři hrozně jednoduše reagují na krátkodobé výsledky a nesledují vývoj v dlouhodobém horizontu.

Pak je možné vidět právě podobné extrémy s cenami akcií, které samozřejmě ovlivňují i hodnotu firmy a možnosti případných akvizic pro budoucí rozvoj. Proto se nyní tolik startupů snaží co nejdéle držet v rámci soukromého investování a nechtějí jít na veřejnou burzu. Například Michael Dell dokonce sám stáhl společnost z veřejné burzy, kde byla spousty let právě kvůli tomu, že potřebuje udělat několikaletou přeměnu celé společnosti pro její záchranu do budoucna. A pokud by zůstal na veřejné burze, zmínění investoři by mohli ohrozit už tak komplikovaný přechod, protože je nezajímá časový horizont delší než třeba jedno čtvrtletí nebo rok, ve kterém chtějí vydělat.

Najdou se ale samozřejmě i tací, kteří si myslí, že naopak soukromé investování je dnes až příliš rozšířené a spousta startupů by měla jít na veřejnou burzu kvůli tomu, aby se setkala s reálným světem a nikoli několika vybranými investory, které se snaží navnadit na obrovské ohodnocení a rychlé růsty.

Diskuze (11) Další článek: PayPal začíná blokovat některé VPN služby

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,